27.04.21

Termoizolacja i ekologiczny opał. Przepis na sukces.

Termoizolacja pełni kluczową rolę, jeżeli chcemy zminimalizować rachunki za ogrzewanie, oraz pod względem ekologii , pozwala umniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, za sprawą tego, że będziemy potrzebowali mniej surowca, aby ogrzać dom. Ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, tym samym obniżenie zapotrzebowania na paliwo, za sprawą ograniczenia strat energii cieplnej w ogrzewanym budynku.

Planując termoizolację lub całkowitą termomodernizację musimy naszykować się na generalny remont budynku?

W bieżącym roku została wprowadzona aktualizacja standardów technicznych obowiązujących podczas planów i projektów budynku. Pierwowzór Warunków Technicznych, czyli zbioru obowiązujących przepisów, mających formę rozporządzenia, liczy sobie prawie dwadzieścia lat. Czy dużo się zmieniło? Wzrósł standard termoizolacyjności przegród budowlanych. Zaostrzyły się kryteria dla współczynnika przenikania ciepła (strat ciepła) przez ściany ,okna, dach. Aby go poprawić wystarczy zwiększyć warstwę ocieplenia, nie są to zmiany skomplikowane i trudne do wykonania. Aktualnie projektanci, czy architekci muszą zwracać większą uwagę również na drzwi w przegrodach zewnętrznych, przegrodach pomiędzy przestrzeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, oraz na same dachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami, czy okna i drzwi balkonowe.

Jak się zabrać za planowanie termomodernizacji?

Elementem od którego warto zacząć jest ocieplenie budynku poprzez zastosowanie warstwy izolacyjnej, ale także wymiana stolarki okiennej, jeżeli ta którą mamy nie jest szczelna. Poza tym najlepiej byłoby dołożyć do listy ocieplenie dachu, ponieważ nawet do 30 procent ciepła wydostaje się z domu, gdy jest nieocieplony. Termomodernizacja dotyczy również wnętrza domu, czyli instalacji. Często zachodzi potrzeba wymiany systemu grzewczego. Jeżeli nasz wybór to piec na pellet czy groszek należy zwracać uwagę na jakość surowca. Wydajny opał, to taki, który oddaje maksimum energii cieplnej, przy niskim zużyciu surowca, a przy tym podczas spalania nie tworzą się spieki. Jeżeli dosypując węgiel ekogroszek zauważymy spieki, a wykluczymy złe ustawienia pieca, świadczy to o niskiej jakości opału. Idealny ekogroszek powinien wyróżniać się nie tylko wysoką kalorycznością, ale także niską wilgotnością, czy niewielką zawartością substancji szkodliwych przy spalaniu. Kaloryczność opału powinna być dostosowywana do temperatur za oknem. Przy odpowiedniej termomodernizacji opał ekogroszek o kaloryczności zbliżonej do 26 MJ/kg równie dobrze poradzi sobie z ogrzaniem naszych czterech kątów, jak ekogroszek wysokokaloryczny.

Zobacz inne artykuły