27.04.21

Termoizolacja i ekologiczny opał. Przepis na sukces.

Termoizolacja pełni kluczową rolę, jeżeli chcemy zminimalizować rachunki za ogrzewanie, oraz pod względem ekologii , pozwala umniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, za sprawą tego, że będziemy potrzebowali mniej surowca, aby ogrzać dom. Ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, tym samym obniżenie zapotrzebowania na paliwo, za sprawą ograniczenia strat energii cieplnej w ogrzewanym budynku.

Planując termoizolację lub całkowitą termomodernizację musimy naszykować się na generalny remont budynku?

W bieżącym roku została wprowadzona aktualizacja standardów technicznych obowiązujących podczas planów i projektów budynku. Pierwowzór Warunków Technicznych, czyli zbioru obowiązujących przepisów, mających formę rozporządzenia, liczy sobie prawie dwadzieścia lat. Czy dużo się zmieniło? Wzrósł standard termoizolacyjności przegród budowlanych. Zaostrzyły się kryteria dla współczynnika przenikania ciepła (strat ciepła) przez ściany ,okna, dach. Aby go poprawić wystarczy zwiększyć warstwę ocieplenia, nie są to zmiany skomplikowane i trudne do wykonania. Aktualnie projektanci, czy architekci muszą zwracać większą uwagę również na drzwi w przegrodach zewnętrznych, przegrodach pomiędzy przestrzeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, oraz na same dachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami, czy okna i drzwi balkonowe.


Szukasz sprawdzonego składu? Sklep ekogroszek. Sprawdź nas.


Jak się zabrać za planowanie termomodernizacji?

Elementem od którego warto zacząć jest ocieplenie budynku poprzez zastosowanie warstwy izolacyjnej, ale także wymiana stolarki okiennej, jeżeli ta którą mamy nie jest szczelna. Poza tym najlepiej byłoby dołożyć do listy ocieplenie dachu, ponieważ nawet do 30 procent ciepła wydostaje się z domu, gdy jest nieocieplony. Termomodernizacja dotyczy również wnętrza domu, czyli instalacji. Często zachodzi potrzeba wymiany systemu grzewczego. Jeżeli nasz wybór to piec na pellet czy groszek należy zwracać uwagę na jakość surowca. Wydajny opał, to taki, który oddaje maksimum energii cieplnej, przy niskim zużyciu surowca, a przy tym podczas spalania nie tworzą się spieki. Jeżeli dosypując węgiel ekogroszek zauważymy spieki, a wykluczymy złe ustawienia pieca, świadczy to o niskiej jakości opału. Idealny ekogroszek powinien wyróżniać się nie tylko wysoką kalorycznością, ale także niską wilgotnością, czy niewielką zawartością substancji szkodliwych przy spalaniu. Kaloryczność opału powinna być dostosowywana do temperatur za oknem. Przy odpowiedniej termomodernizacji opał ekogroszek o kaloryczności zbliżonej do 26 MJ/kg równie dobrze poradzi sobie z ogrzaniem naszych czterech kątów, jak ekogroszek wysokokaloryczny.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Gaz, olej czy ekogroszek?

Planując budowę domu, każdy z nas boryka się nad wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania. Brane są pod uwagę takie kryteria jak koszty instalacji, wygoda, ekonomia. Decyzja z pewnością musi być przemyślana, aby efekt zadowolił nas na lata. Węgiel, drewno, gaz? A może instalacja elektryczna, czy olej opałowy? Najtańszym sposobem na ogrzewanie domu spośród wyżej wymienionych jest używanie jako opału węgla lub drewna. Jednakże jest to sposób mniej komfortowy niż np. założenie instalacji gazowej, ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji paliwa stałe zdecydowanie wygrywają.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Optymalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego w przypadku wielu właścicieli generuje ogromne koszty. Nie raz na jeden okres grzewczy kupowanych jest nie kilka, a nawet kilkanaście ton flotu czy innego taniego opału niskiej jakości. Niestety nie dość, że koszty są duże to jeszcze zatruwa się środowisko, truje się siebie i innych. Zatem warto pomyśleć o ekologicznym czy też bardziej ekologicznym ogrzewaniu. Okazuje się, że może być tanio i z większą korzyścią dla środowiska. Jaki zatem jest optymalny sposób na ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Rodzaje kotłów na paliwo stałe.

Wybierając źródło ogrzewania trzeba kierować się nie tylko ekonomią, ale i ekologią. Zatem tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: jaki kocioł na paliwo stałe wybrać?. A wybór jest duży.