09.04.21

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Piec na ekogroszek i pellet – czym powinien się charakteryzować?

Tak to żadna pomyłka. Producenci oferują już takie opcje, że w jednym piecu można spalać zarówno ekogroszek, jak i pellet. Oczywiście musi być to wyraźnie zaznaczone w specyfikacji producenta. Taki piec wyposażony jest w podajnik zatem jego obsługa ogranicza się do absolutnego minimum. Piece na pellet i ekogroszek mogą być zatem zasilane opałem, takim jak tani dobry ekogroszek. Warto zwrócić uwagę na skład, aby nie było frakcji miału ani flotu. Taki ekogroszek może być naprawdę wydajny. Co prawda jego wilgotność jest nawet kilkunastokrotnie wyższa niż w przypadku pelletu, co wiąże się z tym, że zużywa się go więcej niż drugiego paliwa. Niemniej jednak można wybrać także taki ekogroszek, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska. Bowiem przedział jeśli chodzi o zawartość popiołu jest dość szeroki – od 4 do 15%. Wystarczy zatem wybrać ekogroszek o jak najniższej zawartości popiołu i stosować go naprzemiennie z pelletem. Na pewno w domu, gdzie paliw zużywa się dosyć sporo, takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla środowiska, ale i dla portfela. Wybierając pellet można bowiem znacznie zmniejszyć ilość zużywanego paliwa do ogrzania domu. Warto wiedzieć, że piec wyposażony jest w termostat, co także umożliwia manipulację temperaturą w dzień i w nocy, a a zatem wpływa na oszczędność w domowym budżecie.

Piec to nie wszystko – zdecyduj się na termomodernizację

Oczywiście wybór taki jak piece na pellet czy ekogroszek to nie wszystko, wszak istotne znaczenie ma również ograniczenie mostków termicznych, czyli doprowadzenie do takiej sytuacji, że jak najmniej ciepła będzie uciekało z budynku, a co za tym idzie zaoszczędzi się także na kosztach ogrzewania. Aby to osiągnąć warto zdecydować się na termomodernizację, czyli docieplenie starego budynku. Jeszcze większy zysk można osiągnąć zamieniają wentylację grawitacyjną na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Inwestycja tutaj jest oczywiście ogromna. Warto jednak pamiętać, że obecnie dostępnych jest wiele programów termomodernizacyjnych, w ramach których można zyskać dotację, a w dalszym ciągu obowiązuje ulga termomodernizacyjna, w ramach której w rozliczeniu rocznym można odliczyć nawet do 53 tys. zł. Oczywiście ulga termomodernizacyjna obejmuje również wymianę pieca na bardziej ekologiczny.

Zobacz inne artykuły