01.02.21

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Efektywne ogrzewanie w zasięgu ręki

Nie każdy może pozwolić sobie na wymianę kotła na gazowy, szczególnie, że dobry kocioł gazowy kondensacyjny to koszt co najmniej 10 tysięcy złotych, oczywiście nie wspominając już o tym, że ceny gazu są wysokie, dlatego też ogrzewając dom gazem często trzeba liczyć się z tym, że koszty ogrzewania będą wysokie. Ale nie tylko gazem można ogrzewać i przy tym zmniejszać emisję zanieczyszczeń. Doskonałym wyborem wydaje się też ogrzewanie domu ekogroszkiem. Tutaj warto zastanowić się czy ekogroszek to węgiel. Trzeba wiedzieć, że ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego, albo też brunatnego, ale to co go odróżnia to wysoka kaloryczność, a więc  zużywa się go mniej, wszak jest bardziej efektywny, dodatkowo ma też mniejszą zawartość siarki o pochodzi z wyselekcjonowanych złóż. Sama forma wyróżnia się na tle węgla, gdyż ekogroszek to małe ziarna, a więc kupując odpowiedni piec z podajnikiem nie trzeba ciągle chodzić i dosypywać, co ma miejsce w przypadku zwykłego węgla. Przechowywanie także jest nietrudne i nie nastręcza problemów, ani też nie brudzi, gdyż można zakupić ekogroszek pakowany.


Zapoznaj się z naszą ofertą. Nasz ekogroszek sklep


A może pellet? Ekogroszek pakowany? Czy to dobry wybór?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania i wybiera ogrzewanie pelletem. Ten materiał można uznać za ekologiczny, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji, a dodatkowo nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jest on także wysokokalorycznym paliwem, które ma formę granulek. Wytwarzany jest z surowców pochodzenia roślinnego np. odpadów drzewnych, a więc jest w pełni naturalny i nie posiada żadnych sztucznych dodatków. A dzięki temu, że jego kaloryczność jest duża i może sięgać nawet 17,5 MJ/kg to nie generuje wysokich kosztów ogrzewania. Jednak decyzja co lepsze ekogroszek czy pellet jest stosunkowo trudna do podjęcia. Na pewno warto zrezygnować ze szkodliwego, ale i nieefektywnego ogrzewania węglem, warto natomiast postawić na źródła ekologiczne, a więc pellet czy ekogroszek.

Na pewno czeka was wymiana pieca, ale dobrą wiadomością jest ta iż można otrzymać dofinansowanie, które w dużej mierze pokryje koszty zakupu efektywnego pieca. Jeżeli zaś chodzi o same koszty ogrzewania domu ekogroszkiem czy pelletem to są one niewysokie, a przy tym nie zatruwacie powietrza.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Gaz, olej czy ekogroszek?

Planując budowę domu, każdy z nas boryka się nad wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania. Brane są pod uwagę takie kryteria jak koszty instalacji, wygoda, ekonomia. Decyzja z pewnością musi być przemyślana, aby efekt zadowolił nas na lata. Węgiel, drewno, gaz? A może instalacja elektryczna, czy olej opałowy? Najtańszym sposobem na ogrzewanie domu spośród wyżej wymienionych jest używanie jako opału węgla lub drewna. Jednakże jest to sposób mniej komfortowy niż np. założenie instalacji gazowej, ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji paliwa stałe zdecydowanie wygrywają.

Jaki ekogroszek kupić? Ekologiczny, dobry ekogroszek

Dziś coraz częściej szkodliwy dla środowiska naturalnego węgiel kamienny jest zastępowany ekologicznym ekogroszkiem.  Zakup ekogroszku to doskonały sposób na ogrzanie swojego domu w ekonomiczny sposób. Jest to surowiec, który pozwoli Ci zminimalizować zużycie opału oraz zapewni Ci wysokiej jakości ogrzewanie. Ekogroszek to nie tylko oszczędność, ale i inwestycja w przyszłość. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na zakup ekogroszku i jakie korzyści może Ci to przynieść! Jak zatem powstaje to paliwo oraz jaki ekogroszek jest najlepszy? 

Nowoczesny skład opału

Jeszcze kilkanaście lat temu większość budynków mieszkalnych było ogrzewanych za pomocą węgla kamiennego. Niestety jego ilość ciągle maleje, a ponadto wytwarzający się podczas spalania dwutlenek węgla jest bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że paliwo to jest coraz częściej zastępowane przez ekologiczny ekogroszek oraz pellet.

Piec na ekogroszek i pellet. Dwa w jednym?

Wybór odpowiedniego pieca jest równie ważnym elementem jak zakup dobrego paliwa opałowego. Producenci kotłów wprowadzili rozwiązanie dla osób, które nie są do końca zdecydowane czym finalnie będą ogrzewać mieszkanie. Jeżeli jeszcze nie wiesz co wybierasz: ekogroszek czy pellet to piec uniwersalny będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Sposoby na suchy ekogroszek.

Ekogroszek jest węglem płukanym i wyjeżdżając z kopalni jest mokry. Natomiast zanim trafi w Twoje ręce staramy się dołożyć wszelkich starań, aby wysuszyć go jak najlepiej. W sezonie grzewczym, gdzie popyt na węgiel drastycznie wzrasta, nie sprzyja nam niestety pogoda. Śnieg, mróz, wilgoć bardzo utrudniają zadanie suszarkom do węgla.