01.02.21

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Efektywne ogrzewanie w zasięgu ręki

Nie każdy może pozwolić sobie na wymianę kotła na gazowy, szczególnie, że dobry kocioł gazowy kondensacyjny to koszt co najmniej 10 tysięcy złotych, oczywiście nie wspominając już o tym, że ceny gazu są wysokie, dlatego też ogrzewając dom gazem często trzeba liczyć się z tym, że koszty ogrzewania będą wysokie. Ale nie tylko gazem można ogrzewać i przy tym zmniejszać emisję zanieczyszczeń. Doskonałym wyborem wydaje się też ogrzewanie domu ekogroszkiem. Tutaj warto zastanowić się czy ekogroszek to węgiel. Trzeba wiedzieć, że ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego, albo też brunatnego, ale to co go odróżnia to wysoka kaloryczność, a więc  zużywa się go mniej, wszak jest bardziej efektywny, dodatkowo ma też mniejszą zawartość siarki o pochodzi z wyselekcjonowanych złóż. Sama forma wyróżnia się na tle węgla, gdyż ekogroszek to małe ziarna, a więc kupując odpowiedni piec z podajnikiem nie trzeba ciągle chodzić i dosypywać, co ma miejsce w przypadku zwykłego węgla. Przechowywanie także jest nietrudne i nie nastręcza problemów, ani też nie brudzi, gdyż można zakupić ekogroszek pakowany.

A może pellet? Czy to dobry wybór?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania i wybiera ogrzewanie pelletem. Ten materiał można uznać za ekologiczny, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji, a dodatkowo nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jest on także wysokokalorycznym paliwem, które ma formę granulek. Wytwarzany jest z surowców pochodzenia roślinnego np. odpadów drzewnych, a więc jest w pełni naturalny i nie posiada żadnych sztucznych dodatków. A dzięki temu, że jego kaloryczność jest duża i może sięgać nawet 17,5 MJ/kg to nie generuje wysokich kosztów ogrzewania. Jednak decyzja co lepsze ekogroszek czy pellet jest stosunkowo trudna do podjęcia. Na pewno warto zrezygnować ze szkodliwego, ale i nieefektywnego ogrzewania węglem, warto natomiast postawić na źródła ekologiczne, a więc pellet czy ekogroszek.

Na pewno czeka was wymiana pieca, ale dobrą wiadomością jest ta iż można otrzymać dofinansowanie, które w dużej mierze pokryje koszty zakupu efektywnego pieca. Jeżeli zaś chodzi o same koszty ogrzewania domu ekogroszkiem czy pelletem to są one niewysokie, a przy tym nie zatruwacie powietrza.

Zobacz inne artykuły