17.04.21

Rodzaje kotłów na paliwo stałe.

Wybierając źródło ogrzewania trzeba kierować się nie tylko ekonomią, ale i ekologią. Zatem tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: jaki kocioł na paliwo stałe wybrać?. A wybór jest duży.

Piec na ekogorszek i pellet- który wybrać by nie żałować?

Chyba nikogo nie zdziwi zdanie, że węgiel ostatnio nie ma dobrej passy. Zewsząd można usłyszeć, że jest on nieefektywny i powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, a jak się okazuje wcale tak nie jest, jeżeli dysponuje się dobrym piecem. Klasyczny kocioł na węgiel opałowy może być efektywny, ale to zależy od klasy pieca, jaki zakupicie. W tym przypadku najlepszym wyborem kotły klasy 5, które są sprawne, ale emitują także stosunkowo małą ilość zanieczyszczeń. Ale trzeba jednak pamiętać, że węgiel opałowy zawsze pędzie pylić stąd wybierając kocił na to paliwo stałe trzeba liczyć się z tym, że zabrudzenie będzie występować, a dodatkowo trzeba wygospodarować pomieszczenie. Jednak zaletą i to dużą jest cena samego opału. Dobrym wyborem jest też piec na ekogroszek i pellet. Spalanie ekogroszku musi odbywać się w specjalnych piecach, a dokładnie w piecach retortowych, a ich koszt nie jest niski. Jednak tylko na samym początku ponosi się większe koszty, bo potem już samo ogrzewanie domu nie jest drogie, ale pod warunkiem, że wybierzecie dobrej jakości ekogroszek. Przede wszystkim jego wartość opałowa powinna wynosić 24 000 kJ/kg. Zwróćcie też uwagę na zawartość siarki, która powinna mieć wartość poniżej 1%. Podobnie rzecz wygląda w przypadku pieca na pellet, bo on także nie należy do tanich. Poza tym jeżeli kupicie niskiej jakości paliwo to może dojść do zapychania podajnika, ale i wytworzenia dużej ilości popiołu. Jednak trzeba pamiętać, że pellet nie zawiera szkodliwych substancji, a przy tym nie emituje nieprzyjemnych zapachów.

Jak wybrać dobry piec na paliwo stałe?

Kluczem do sukcesu, a raczej do niskich rachunków jest wybranie odpowiedniego pieca, a tutaj wybór jest ogromny i wcale niełatwy. Przede wszystkim na piecach nie można oszczędzać, ale jednak trzeba też zwrócić uwagę na klasę i parametry techniczne. W tym przypadku słusznym wyborem są tylko te klasy 5, które są zgodne z normą PN-EN 303- 5:201. Ale trzeba też zastanowić się czy wyprać kocioł zasypowy czy też z podajnikiem. Jak sama nazwa wskazuje ten pierwszy wymaga od was dużego zaangażowania, gdyż trzeba ręcznie załadować paliwo stałe, którym jest zazwyczaj węgiel opałowy. Z kolei kotły na ekogroszek i pellet z podajnikiem są zasadniczo w pełni zautomatyzowane, zatem zazwyczaj raz na kilka dni musicie uzupełnić ilość paliwa stałego w podajniku. Ciekawym wyborem są też modele, które posiadają funkcję automatycznego rozpalania, jednak rozruch nie jest natychmiastowy i dotyczy to zarówno rozpalenia i gaszenia co ma miejsce choćby w przypadku kotłów na gaz. Jednak nadal jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja niż ręczne dorzucanie opału do pieca, które jest konieczne w piecach zasypowych.

Wybór pieca na paliwo stałe znaczenie. Ale jednak pamiętajcie, że zarówno jakość samego pieca jest ważna, jak i opału, który będzie spalany.

 

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Czy węgiel workowany to ekogroszek? Jakie są różnice? Czy jest ekologiczny?

Węgiel opakowany w foliowe worki jest doskonałą alternatywą dla węgla kupowanego luzem. Zapewnia czystość w użytkowaniu i wygodniejsze przechowywanie, a również łatwiej go przetransportować. Worki dostosowane do przechowywania opału, są projektowane specjalnie tak, aby produkt miał możliwość wentylacji.

Dobry piec to nie wszystko? Najlepszy ekogroszek na rynku

Tak naprawdę uzyskanie ciepła w domu nie jest tak trudne, jak jego utrzymanie. Wiąże się to z tym, że niektóre paliwa szybciej się zużywają, np. mają w sobie więcej wilgoci, czy podczas ich spalania powstaje więcej szkodliwego popiołu, który trzeba usunąć, nie mówiąc już o związkach, które trafiają do atmosfery. To dlatego palenie flotem to już przeżytek i trzeba sięgać po wyselekcjonowane i bardziej ekologiczne odmiany węgla, jak również inne źródła ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat najbardziej efektywnych kotłów na pellet i ekogroszek, a także innych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Nowoczesny piec na ekogroszek i pellet.

Coraz więcej osób w ramach termomodernizacji decyduje się na wymianę starych pieców kotłowych na nowe i bardziej ekologiczne. Niewątpliwie bardzo dobrym wyborem może być piec na pellet lub ekogroszek. Warto porównać te dwa rodzaje opału i zastanowić się, który będzie lepszym rozwiązaniem i w jakiej sytuacji.

Przyszłość ekologicznych opałów.

Ekogroszek cieszy się coraz większą popularnością za sprawą wygody, ale i tego, że są bardziej przyjazne środowisku niż inne rodzaje węgla. Nacisk na dbanie o środowisko jest ostatnimi czasy bardzo wzmożony. Robimy wszystko, aby być bardziej eko i to nie tylko dlatego, że stało się to modne. Staramy się generować mniejsze ilości plastiku, segregujemy odpady, bacznie obserwujemy skład produktów, które kupujemy. Dopełnieniem naszego eko życia powinno być również to, co wylatuje z komina naszego domu!