17.04.21

Rodzaje kotłów na paliwo stałe.

Wybierając źródło ogrzewania trzeba kierować się nie tylko ekonomią, ale i ekologią. Zatem tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: jaki kocioł na paliwo stałe wybrać?. A wybór jest duży.

Piec na ekogorszek i pellet- który wybrać by nie żałować?

Chyba nikogo nie zdziwi zdanie, że węgiel ostatnio nie ma dobrej passy. Zewsząd można usłyszeć, że jest on nieefektywny i powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, a jak się okazuje wcale tak nie jest, jeżeli dysponuje się dobrym piecem. Klasyczny kocioł na węgiel opałowy może być efektywny, ale to zależy od klasy pieca, jaki zakupicie. W tym przypadku najlepszym wyborem kotły klasy 5, które są sprawne, ale emitują także stosunkowo małą ilość zanieczyszczeń. Ale trzeba jednak pamiętać, że węgiel opałowy zawsze pędzie pylić stąd wybierając kocił na to paliwo stałe trzeba liczyć się z tym, że zabrudzenie będzie występować, a dodatkowo trzeba wygospodarować pomieszczenie. Jednak zaletą i to dużą jest cena samego opału. Dobrym wyborem jest też piec na ekogroszek i pellet. Spalanie ekogroszku musi odbywać się w specjalnych piecach, a dokładnie w piecach retortowych, a ich koszt nie jest niski. Jednak tylko na samym początku ponosi się większe koszty, bo potem już samo ogrzewanie domu nie jest drogie, ale pod warunkiem, że wybierzecie dobrej jakości ekogroszek. Przede wszystkim jego wartość opałowa powinna wynosić 24 000 kJ/kg. Zwróćcie też uwagę na zawartość siarki, która powinna mieć wartość poniżej 1%. Podobnie rzecz wygląda w przypadku pieca na pellet, bo on także nie należy do tanich. Poza tym jeżeli kupicie niskiej jakości paliwo to może dojść do zapychania podajnika, ale i wytworzenia dużej ilości popiołu. Jednak trzeba pamiętać, że pellet nie zawiera szkodliwych substancji, a przy tym nie emituje nieprzyjemnych zapachów.

Jak wybrać dobry piec na paliwo stałe?

Kluczem do sukcesu, a raczej do niskich rachunków jest wybranie odpowiedniego pieca, a tutaj wybór jest ogromny i wcale niełatwy. Przede wszystkim na piecach nie można oszczędzać, ale jednak trzeba też zwrócić uwagę na klasę i parametry techniczne. W tym przypadku słusznym wyborem są tylko te klasy 5, które są zgodne z normą PN-EN 303- 5:201. Ale trzeba też zastanowić się czy wyprać kocioł zasypowy czy też z podajnikiem. Jak sama nazwa wskazuje ten pierwszy wymaga od was dużego zaangażowania, gdyż trzeba ręcznie załadować paliwo stałe, którym jest zazwyczaj węgiel opałowy. Z kolei kotły na ekogroszek i pellet z podajnikiem są zasadniczo w pełni zautomatyzowane, zatem zazwyczaj raz na kilka dni musicie uzupełnić ilość paliwa stałego w podajniku. Ciekawym wyborem są też modele, które posiadają funkcję automatycznego rozpalania, jednak rozruch nie jest natychmiastowy i dotyczy to zarówno rozpalenia i gaszenia co ma miejsce choćby w przypadku kotłów na gaz. Jednak nadal jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja niż ręczne dorzucanie opału do pieca, które jest konieczne w piecach zasypowych.

Wybór pieca na paliwo stałe znaczenie. Ale jednak pamiętajcie, że zarówno jakość samego pieca jest ważna, jak i opału, który będzie spalany.

 

Zobacz inne artykuły