17.04.21

Nowoczesny piec na ekogroszek i pellet.

Coraz więcej osób w ramach termomodernizacji decyduje się na wymianę starych pieców kotłowych na nowe i bardziej ekologiczne. Niewątpliwie bardzo dobrym wyborem może być piec na pellet lub ekogroszek. Warto porównać te dwa rodzaje opału i zastanowić się, który będzie lepszym rozwiązaniem i w jakiej sytuacji.

Piec na pellet czy na ekogroszek – co wybrać?

Paliwa do domowego systemu grzewczego mogą być ekologiczne. Pellet to nic innego jak efekt uboczny produkcji elementów drewnianych, jest materiałem ekologicznym i jest zaliczany do biomasy. Ekogroszek pozyskiwany jest z węgla jednak jest wyselekcjonowany i mniej szkodliwy dla środowiska. Warto wiedzieć jakie są parametry ekogroszku. Otóż jest pozbawiony frakcji miału i flotu. Jego spalanie wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, jednak w mniejszym stopniu niż ma to miejsce przy spalaniu tradycyjnego węgla. Wymiary granulatu to od 5 do 25 mm. Warto wiedzieć, że pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. Istotne znaczenie ma również ilość popiołu w każdym z paliw. Ekogroszek zawiera go od 4 do 15%, natomiast pellet zaledwie niecały 1%. Warto wiedzieć, że prowadząc przydomowy ogródek popiół pelletowy można wykorzystać jako cenny nawóz. Z kolei popiół z ekogroszku należy utylizować. Oba rodzaje paliw świetnie sprawdzają się dla posiadaczy pieców z podajnikiem. Na pewno kotłownię, gdzie pali się pelletem łatwiej jest utrzymać w czystości.

Jaka jest wydajność pelletu i ekogroszku?

Na pewno ekogroszek musi być stale dozowany, bo proces spalania trwa nieprzerwanie w okresie grzewczym. Kotły na pellet mogą z kolei pracować w trybie on/off. To oznacza, że można je wyłączyć w razie potrzeby, Pellet ma także wyższą wydajność cieplną. Na pewno wysokiej jakości pellet jest droższy od ekogroszku, ale koszty spalania są porównywalne, właśnie przez to, że pellet jest bardziej wydajny. Pellet ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko, co w dobie rozwiązań ekologicznych i coraz większych wymagań energetycznych względem nie tylko przemysłu, ale i gospodarstw domowych jest bardzo ważne. Jednak czy zawsze trzeba wybierać? Niekoniecznie, wszak mamy do dyspozycji kotły, które przystosowane są do spalania zarówno ekogroszku, jak i pelletu. Zatem w trakcie użytkowania pieca można zdecydować, które paliwo jest bardziej opłacalne. Oczywiście trzeba pamiętać, że pellet można spalać w piecu na ekogroszek tylko w sytuacji, gdy producent przewiduje taką możliwość w specyfikacji urządzenia. Jest to na pewno dobre rozwiązanie, gdy akurat ma się ograniczony dostęp do jednego z paliw. Wtedy można korzystać z drugiego.

Na pewno zarówno pellet, jak i ekogroszek są znacznie lepszymi paliwami niż tradycyjny węgiel kamienny. W trosce o środowisko, ale i stan naszego portfela, warto wybrać efektywne źródła ogrzewania. Dzięki temu będzie można zyskać w domu komfort cieplny, a jednocześnie zachowa się niską emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Oczywiście trzeba tu postawić na odpowiedniego dostawcę paliw, gdyż tylko najlepszej jakości pellet czy ekogroszek uzyskają najlepsze parametry wydajności i niskiej emisji szkodliwych związków.

Zobacz inne artykuły