17.04.21

Nowoczesny piec na ekogroszek i pellet.

Coraz więcej osób w ramach termomodernizacji decyduje się na wymianę starych pieców kotłowych na nowe i bardziej ekologiczne. Niewątpliwie bardzo dobrym wyborem może być piec na pellet lub ekogroszek. Warto porównać te dwa rodzaje opału i zastanowić się, który będzie lepszym rozwiązaniem i w jakiej sytuacji.

Piec na pellet czy na ekogroszek – co wybrać?

Paliwa do domowego systemu grzewczego mogą być ekologiczne. Pellet to nic innego jak efekt uboczny produkcji elementów drewnianych, jest materiałem ekologicznym i jest zaliczany do biomasy. Ekogroszek pozyskiwany jest z węgla jednak jest wyselekcjonowany i mniej szkodliwy dla środowiska. Warto wiedzieć jakie są parametry ekogroszku. Otóż jest pozbawiony frakcji miału i flotu. Jego spalanie wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, jednak w mniejszym stopniu niż ma to miejsce przy spalaniu tradycyjnego węgla. Wymiary granulatu to od 5 do 25 mm. Warto wiedzieć, że pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. Istotne znaczenie ma również ilość popiołu w każdym z paliw. Ekogroszek zawiera go od 4 do 15%, natomiast pellet zaledwie niecały 1%. Warto wiedzieć, że prowadząc przydomowy ogródek popiół pelletowy można wykorzystać jako cenny nawóz. Z kolei popiół z ekogroszku należy utylizować. Oba rodzaje paliw świetnie sprawdzają się dla posiadaczy pieców z podajnikiem. Na pewno kotłownię, gdzie pali się pelletem łatwiej jest utrzymać w czystości.


Najlepszy ekogroszek i pellet dla Ciebie. Sprawdź: sklep ekogroszek


Jaka jest wydajność pelletu i ekogroszku?

Na pewno ekogroszek musi być stale dozowany, bo proces spalania trwa nieprzerwanie w okresie grzewczym. Kotły na pellet mogą z kolei pracować w trybie on/off. To oznacza, że można je wyłączyć w razie potrzeby, Pellet ma także wyższą wydajność cieplną. Na pewno wysokiej jakości pellet jest droższy od ekogroszku, ale koszty spalania są porównywalne, właśnie przez to, że pellet jest bardziej wydajny. Pellet ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko, co w dobie rozwiązań ekologicznych i coraz większych wymagań energetycznych względem nie tylko przemysłu, ale i gospodarstw domowych jest bardzo ważne. Jednak czy zawsze trzeba wybierać? Niekoniecznie, wszak mamy do dyspozycji kotły, które przystosowane są do spalania zarówno ekogroszku, jak i pelletu. Zatem w trakcie użytkowania pieca można zdecydować, które paliwo jest bardziej opłacalne. Oczywiście trzeba pamiętać, że pellet można spalać w piecu na ekogroszek tylko w sytuacji, gdy producent przewiduje taką możliwość w specyfikacji urządzenia. Jest to na pewno dobre rozwiązanie, gdy akurat ma się ograniczony dostęp do jednego z paliw. Wtedy można korzystać z drugiego.

Na pewno zarówno pellet, jak i ekogroszek są znacznie lepszymi paliwami niż tradycyjny węgiel kamienny. W trosce o środowisko, ale i stan naszego portfela, warto wybrać efektywne źródła ogrzewania. Dzięki temu będzie można zyskać w domu komfort cieplny, a jednocześnie zachowa się niską emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Oczywiście trzeba tu postawić na odpowiedniego dostawcę paliw, gdyż tylko najlepszej jakości pellet czy ekogroszek uzyskają najlepsze parametry wydajności i niskiej emisji szkodliwych związków.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Dobry piec to nie wszystko? Najlepszy ekogroszek na rynku

Tak naprawdę uzyskanie ciepła w domu nie jest tak trudne, jak jego utrzymanie. Wiąże się to z tym, że niektóre paliwa szybciej się zużywają, np. mają w sobie więcej wilgoci, czy podczas ich spalania powstaje więcej szkodliwego popiołu, który trzeba usunąć, nie mówiąc już o związkach, które trafiają do atmosfery. To dlatego palenie flotem to już przeżytek i trzeba sięgać po wyselekcjonowane i bardziej ekologiczne odmiany węgla, jak również inne źródła ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat najbardziej efektywnych kotłów na pellet i ekogroszek, a także innych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Jak ekologicznie palić w piecu?

Spalanie drewna być może jest najstarszym sposobem generowania ciepła w ludzkości ale niestety ma też swoje wady. Dym drzewny zawiera toksyczny tlenek węgla, tlenki azotu powodujące smog, sadzę, drobne cząstki i szereg innych chemikaliów i gazów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie wśród kobiet w ciąży czy osoby z trudnościami w oddychaniu.

Nowoczesny skład opału

Jeszcze kilkanaście lat temu większość budynków mieszkalnych było ogrzewanych za pomocą węgla kamiennego. Niestety jego ilość ciągle maleje, a ponadto wytwarzający się podczas spalania dwutlenek węgla jest bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że paliwo to jest coraz częściej zastępowane przez ekologiczny ekogroszek oraz pellet.