17.04.21

Optymalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego w przypadku wielu właścicieli generuje ogromne koszty. Nie raz na jeden okres grzewczy kupowanych jest nie kilka, a nawet kilkanaście ton flotu czy innego taniego opału niskiej jakości. Niestety nie dość, że koszty są duże to jeszcze zatruwa się środowisko, truje się siebie i innych. Zatem warto pomyśleć o ekologicznym czy też bardziej ekologicznym ogrzewaniu. Okazuje się, że może być tanio i z większą korzyścią dla środowiska. Jaki zatem jest optymalny sposób na ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Piec – pellet, ekogroszek jako dobre źródła paliw

Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego pieca. Pellet, ekogroszek mogą być spalane w tym samym kotle, oczywiście musi być on do tego przystosowany. Informację że dany piec nadaje się do spalania obydwu tych paliw znajdziesz w specyfikacji producenta. Zarówno ekogroszek, jak i pellet powinny być selekcjonowane. Tylko paliwa najwyższej jakości będą wydajne i będą generowały małą ilość popiołu. Warto zatem wiedzieć, jaki ekogroszek kupić? Otóż powinien być on pozbawiony frakcji miału i flotu. Dzięki temu jego spalanie wiąże się z niższą emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Dodatkowo jest też bardziej wydajny. Kiedy posiada się wspomniany uniwersalny piec warto zainwestować także w pellet workowany. W tym przypadku należy pamiętać nie tylko o wyborze produktu najwyższej jakości, o niskiej wilgotności, który produkuje bardzo małą ilość popiołu, ale również odpowiednim przechowywaniu worków z pelletem. Otóż miejsce przechowywania powinno być dość suche, aby pellet nie przesiąknął wilgocią, gdyż wtedy spadnie jego efektywność.

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego – piec z podajnikiem

Nie tylko rodzaj paliwa używanego do ogrzewania domu ma znaczenie, bowiem urządzenie też pełni dużą rolę. Piec powinien być wyposażony w termostat, a także rzecz jasna podajnik. Oczywiście praca w tym przypadku jest niemal bezobsługowa, bowiem wystarczy dostarczać paliwo raz na kilka dni, a także usuwać popiół. Warto wiedzieć, że popiół z pelletu można jeszcze wykorzystać, gdyż sprawdzi się on jako nawóz. Z kolei ten z ekogroszku nadaje się już tylko do utylizacji. Praca podajnika paliwa w takich piecach zintegrowana jest z elektronicznym sterownikiem. Można ustawić parametry pracy, czyli temperaturę. Zaleca się, by temperatura w nocy była niższa. Optymalna to w granicach 18-20 stopni. Śpiąc nie potrzebujemy wyższej, a taka jest zdrowa. Jednocześnie dzięki temu piec wykorzystuje nieco mniej opału, który można zaoszczędzić. Wysoka sprawność jaką powinien posiadać piec na pellet i ekogroszek sprawia, że można je użytkować przez wiele lat i to bezawaryjnie.

Warto zrezygnować ze starego pieca, tym bardziej że wymiana kotła wiąże się z możliwością uzyskania dotacji, a także skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w danym roku podatkowym, w którym została wykonana inwestycja. Dzięki temu koszty całego przedsięwzięcia mogą nie być wcale tak duże, a wszystko odbywa się z korzyścią dla środowiska, a także samego domu i jego mieszkańców.

Zobacz inne artykuły