27.04.21

Gaz, olej czy ekogroszek?

Planując budowę domu, każdy z nas boryka się nad wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania. Brane są pod uwagę takie kryteria jak koszty instalacji, wygoda, ekonomia. Decyzja z pewnością musi być przemyślana, aby efekt zadowolił nas na lata. Węgiel, drewno, gaz? A może instalacja elektryczna, czy olej opałowy? Najtańszym sposobem na ogrzewanie domu spośród wyżej wymienionych jest używanie jako opału węgla lub drewna. Jednakże jest to sposób mniej komfortowy niż np. założenie instalacji gazowej, ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji paliwa stałe zdecydowanie wygrywają.

Ogrzewanie olejem opałowym jest nie tylko wygodne, ale i ekologiczne, ale czy równie ekonomiczne?

Ogrzewanie olejem opałowym docenianie jest przez użytkujących za sprawą bezobsługowej eksploatacji, nie ma potrzeby wymaga czyszczenia pieca, wybierania popiołu, oraz nie zanieczyszcza kotłowni. Jest mniej szkodliwy dla otoczenia w porównaniu z paliwami stałymi. Jednakże dużym minusem tego rodzaju paliwa jest koszt instalacji, urządzeń i kotłów, jak i samego oleju opałowego. Kolejnym jest przechowywanie paliwa, tak aby zapewnione warunki były bezpieczne, chodzi o zminimalizowanie ryzyka wybuchu. Zbiorniki można umieścić na zewnątrz budynku i pamiętać o tym, aby kontaktować się z dostawcami w celu uzupełniania ich.

A jak w porównaniu wypada ogrzewanie gazem?

Sytuacja jest podobna, jeżeli chodzi o ogrzewanie domu gazem. Chociaż ten sposób ma wielu zwolenników, również za sprawą łatwości w obsłudze, gaz spala się całkowicie i nie generuje sadzy, oraz popiołu. W przeciwieństwie do oleju opałowego, nie wymaga od nas organizowania przestrzeni na magazynowanie go na podwórku. Minusem pośród zalet jest zmienność kosztów gazu, który na niekorzyść użytkujących z roku na rok drożeje. Podstawą zmniejszenia rachunków jest dobra termomodernizacja ogrzewanego budynku, oraz zakup dobrego pieca gazowego i jego coroczny serwis, aby nie tracił na wydajności i posłużył jak najdłużej.

Ekogroszek, zdecydowany zwycięzca pod względem kosztów.

Ekogroszek pozyskiwany jest z najwyższej jakości węgla kamiennego, dlatego sprawdza się doskonale jako efektywny opał, który w szybkim czasie jest w stanie ogrzać każde pomieszczenie. Oczywiście przy zakupie ekogroszku, który spełnia normy jakości. Kupując tani ekogroszek, tylko pozornie zaoszczędzisz na różnicy w cenie zakupu, a zużycie paliwa będzie większe, dodatkowo zła jakość zwiększy korozję elementów kotła. Niekorzystnym aspektem paliw stałych jest praca jaką musimy wykonać przy obsłudze pieca. Należy pamiętać o dokładaniu opału, czyszczeniu kotła, czy dbanie o porządek w kotłowni. Jednakże biorąc pod lupę aspekty finansowe węgiel i pellet wypadają korzystniej niż ogrzewanie domu gazem czy olejem opałowym. Sprzedaż węgla trwa przez cały rok, a konkurencja rośnie z miesiąca na miesiąc, nie ma więc problemu z dostępnością surowca. Ogrzewając dom ekogroszkiem możesz odgórnie oszacować koszta,jakie musisz przygotować na sezon grzewczy. Nie zaskoczy Cię tutaj rachunek i nagły wzrost cen surowca, a dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia go przez internet z dostawą gratis.

Zobacz inne artykuły