20.04.21

Dobry piec to nie wszystko. Inne sposoby na oszczędzanie ciepła.

Tak naprawdę uzyskanie ciepła w domu nie jest tak trudne, jak jego utrzymanie. Wiąże się to z tym, że niektóre paliwa szybciej się zużywają, np. mają w sobie więcej wilgoci, czy podczas ich spalania powstaje więcej szkodliwego popiołu, który trzeba usunąć, nie mówiąc już o związkach, które trafiają do atmosfery. To dlatego palenie flotem to już przeżytek i trzeba sięgać po wyselekcjonowane i bardziej ekologiczne odmiany węgla, jak również inne źródła ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat najbardziej efektywnych kotłów na pellet i ekogroszek, a także innych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Czym powinien charakteryzować się efektywny energetycznie kocioł grzewczy?

Na pewno warto wybierać piece z podajnikiem, które są znacznie wygodniejsze dla użytkowników, a także dobrej jakości paliwa, dzięki którym nawet przy srogich zimach nie wyda się majątku na opał. Najlepszy ekogroszek na rynku to taki, który zawiera bardzo mały procent popiołu, co oznacza, że może być mniej szkodliwy dla środowiska i bardziej efektywny energetycznie. Jeśli piec jest uniwersalny, to znaczy, producent przewiduje możliwość spalania zarówno ekogroszku, jak i pelletu – to jeszcze lepiej. Jak wiadomo istotna jest cena opału. Pellet jest nieznacznie droższy w użytkowaniu od ekogroszku, ale ma w sobie mniej wilgoci, należy do opału z grupy biomasy, tak więc jest również bardziej ekologiczny. Eksperci twierdzą, że wyższa wydajność rekompensuje wyższą cenę, zatem koszty spalania pelletu i ekogroszku mogą być porównywalne. Kocioł grzewczy powinien być wyposażony w termostat. Dzięki temu można regulować temperaturę zarówno w dzień, jak i w nocy. Taki element przedłuża też trwałość samego urządzenia, które można eksploatować dłużej.

Jakie mamy inne sposoby na oszczędzanie ciepła?

Jak już wiesz piec to nie wszystko i trzeba zdecydować się na termomodernizację, jeśli jeszcze nie została wykonana i budynek jest nieocieplony bądź niedostatecznie ocieplony. Izolacja ścian styropianem czy wełną mineralną, a także izolacja dachu to podstawa, aby ciepło nie uciekało. Ponadto warto postawić na bardziej szczelną stolarkę okienną. Nie można oczywiście zapomnieć o zamontowaniu czujników czadu dla bezpieczeństwa. Jeśli dysponuje się większymi środkami, to można postawić także na wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej. Dzięki temu w domu nie trzeba otwierać okien by następowała wymiana zużytego powietrza na świeże, w związku z tym, ograniczone są mostki termiczne.

Jest zatem sporo sposobów na oszczędzanie ciepła. Na pewno warto postawić na dobrej jakości kotły na biomasę. To świetne rozwiązanie, które wpisuje się w trend ekologiczny, a także przepisy unijne dotyczące niskiej emisji szkodliwych gazów do atmosfery będących substratem spalania paliw. Natomiast decydując się na ekogroszek, trzeba postawić na sprawdzonego producenta, który oferuje produkt najwyższej jakości, który będzie wysokokaloryczny i wydajny.

Zobacz inne artykuły