20.04.21

Dobry piec to nie wszystko? Najlepszy ekogroszek na rynku

Tak naprawdę uzyskanie ciepła w domu nie jest tak trudne, jak jego utrzymanie. Wiąże się to z tym, że niektóre paliwa szybciej się zużywają, np. mają w sobie więcej wilgoci, czy podczas ich spalania powstaje więcej szkodliwego popiołu, który trzeba usunąć, nie mówiąc już o związkach, które trafiają do atmosfery. To dlatego palenie flotem to już przeżytek i trzeba sięgać po wyselekcjonowane i bardziej ekologiczne odmiany węgla, jak również inne źródła ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat najbardziej efektywnych kotłów na pellet i ekogroszek, a także innych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Czym powinien charakteryzować się efektywny energetycznie kocioł grzewczy?

Na pewno warto wybierać piece z podajnikiem, które są znacznie wygodniejsze dla użytkowników, a także dobrej jakości paliwa, dzięki którym nawet przy srogich zimach nie wyda się majątku na opał. Najlepszy ekogroszek na rynku to taki, który zawiera bardzo mały procent popiołu, co oznacza, że może być mniej szkodliwy dla środowiska i bardziej efektywny energetycznie. Jeśli piec jest uniwersalny, to znaczy, producent przewiduje możliwość spalania zarówno ekogroszku, jak i pelletu – to jeszcze lepiej. Jak wiadomo istotna jest cena opału. Pellet jest nieznacznie droższy w użytkowaniu od ekogroszku, ale ma w sobie mniej wilgoci, należy do opału z grupy biomasy, tak więc jest również bardziej ekologiczny. Eksperci twierdzą, że wyższa wydajność rekompensuje wyższą cenę, zatem koszty spalania pelletu i ekogroszku mogą być porównywalne. Kocioł grzewczy powinien być wyposażony w termostat. Dzięki temu można regulować temperaturę zarówno w dzień, jak i w nocy. Taki element przedłuża też trwałość samego urządzenia, które można eksploatować dłużej.

Jakie mamy inne sposoby na oszczędzanie ciepła? Najlepszy ekogroszek na rynku?

Jak już wiesz piec to nie wszystko i trzeba zdecydować się na termomodernizację, jeśli jeszcze nie została wykonana i budynek jest nieocieplony bądź niedostatecznie ocieplony. Izolacja ścian styropianem czy wełną mineralną, a także izolacja dachu to podstawa, aby ciepło nie uciekało. Ponadto warto postawić na bardziej szczelną stolarkę okienną. Nie można oczywiście zapomnieć o zamontowaniu czujników czadu dla bezpieczeństwa. Jeśli dysponuje się większymi środkami, to można postawić także na wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej. Dzięki temu w domu nie trzeba otwierać okien by następowała wymiana zużytego powietrza na świeże, w związku z tym, ograniczone są mostki termiczne.

Najlepszy ekogroszek na rynku to oszczędzanie?

Jest zatem sporo sposobów na oszczędzanie ciepła. Na pewno warto postawić na dobrej jakości kotły na biomasę. To świetne rozwiązanie, które wpisuje się w trend ekologiczny, a także przepisy unijne dotyczące niskiej emisji szkodliwych gazów do atmosfery będących substratem spalania paliw. Natomiast decydując się na ekogroszek, trzeba postawić na sprawdzonego producenta, który oferuje produkt najwyższej jakości, który będzie wysokokaloryczny i wydajny.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

Jak ekologicznie palić w piecu?

Spalanie drewna być może jest najstarszym sposobem generowania ciepła w ludzkości ale niestety ma też swoje wady. Dym drzewny zawiera toksyczny tlenek węgla, tlenki azotu powodujące smog, sadzę, drobne cząstki i szereg innych chemikaliów i gazów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie wśród kobiet w ciąży czy osoby z trudnościami w oddychaniu.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Nowoczesny piec na ekogroszek i pellet.

Coraz więcej osób w ramach termomodernizacji decyduje się na wymianę starych pieców kotłowych na nowe i bardziej ekologiczne. Niewątpliwie bardzo dobrym wyborem może być piec na pellet lub ekogroszek. Warto porównać te dwa rodzaje opału i zastanowić się, który będzie lepszym rozwiązaniem i w jakiej sytuacji.

Ogrzewanie elektryczne, a ogrzewanie na paliwo stałe. Co wybrać?

Ogrzewanie elektryczne to najwygodniejsza forma ogrzewania domu, ale czy równie ekonomiczna? Rachunki za energię elektryczną rosną z roku na rok i nic nie wskazuje na to, że się to zmieni. Jeżeli jesteś w stanie zainwestować w systemy odnawialnej energii, wtedy warto zastanowić się nad elektrycznym ogrzewaniem. W innym przypadku bardziej opłacalne będzie korzystanie z paliw stałych.