23.02.21

Pellet czy węgiel? Plusy i minusy opałów.

Grono osób, które decydują się na zakup pieca na pellet znacznie się powiększa. Jeżeli jeszcze nie podjąłeś decyzji, warto wziąć pod lupę paliwa opałowe, które możesz wykorzystać do ogrzania domu i zdecydować co będzie najbardziej opłacalne, przyjazne środowisku, czy zwyczajnie najwygodniejsze.

Na co mam zwrócić uwagę kupując pellet workowany?

Kupując pellet musisz zwrócić uwagę na to czy produkt spełnia odpowiednie normy jakości. Produkty oferowane za niską cenę mogą zawierać resztki kleju i inne zanieczyszczenia, które powodują spieki i zgorzele, przyczyniające się do szybszej degradacji naszego kotła. Pellet taki nie będzie z pewnością przyjazny środowisku, co więcej, dołoży dodatkowej pracy przez duże ilości popiołu i konieczność częstego czyszczenia pieca. Słabszej jakości granulat może się również rozpadać i sprawiać, że podajniki ślimakowe będą się blokowały, co wpływa na mniejszą efektywność paliwa. Dobrej jakości pellet workowany jest produktem ekologicznym, nie generuje dużych ilości popiołu i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jego zaletą jest odpowiednia wartość opałowa, która przyczynia się do osiągnięcia temperatury pozwalającej w szybkim czasie ogrzać budynek. Pellet workowany jest wygodny w przechowywaniu, nie brudzi i ma przyjemny zapach.


pellet sklep internetowy – wybierz najlepszej jakości opał!


Pellet workowany a inne rodzaje opałów.

Rozgryźmy plusy i minusy opałów!

Każdy z opałów ma swoje plusy i minusy. Aby podjąć decyzję pellet czy węgiel, musisz zastanowić się jakie masz oczekiwania związane z ogrzewaniem. Jeżeli cenisz sobie wygodę i ekologię z pewnością wybierzesz pellet. Pakowany jest on w 15 kg worki, tak więc jest łatwiejszy do napełniania zbiornika, przy zasypywaniu nie ma pyłu jak w przypadku węgla, dodatkowo popiół, który zostaje jako „odpad”, może być wykorzystany jako nawóz mineralny. Minusem używania pelletu jako opał jest cena samego pieca na pellet, oraz jeżeli porównamy pellet do węgla biorąc pod uwagę jednostkę energii to cenowo korzystniej wypada tutaj ekogroszek. Co więc wybierasz, pellet czy węgiel?

A jeżeli nie masz pieca na pellet i ekogroszek?

Dobrym rozwiązaniem jest używanie produktu takiego jak węgiel orzech w workach, który jest bardziej ekologiczny niż węgiel kamienny, wytwarza mniejsze ilości popiołu i charakteryzuje się niższą zawartością siarki. Jeżeli wybierzesz opał dobrej jakości nie będzie konieczności częstego czyszczenia kotła. Dzięki temu, że można zakupić węgiel orzech w workach jest on łatwiejszy i czystszy w przechowywaniu niż węgiel luzem. Ale jak wszystkie rodzaje opału ma on też minusy. Niższa wartość opałowa w porównaniu do węgla koksu i węgla kostki sprawia, że jest mniej wydajny i trzeba go częściej dosypywać bo szybciej się spala.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Sezon grzewczy trwa na dobre, a zima chyba wcale nie zamierza nas opuszczać. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem opału, aby ogrzać dom, budynek biurowy, czy np. usługowy. Warto przeanalizować wybór pod kątem wartości opałowej – czyli energii jaką można uzyskać z kilograma wypalonego opału. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła. Nasuwa się pytanie: Ekogroszek – Jaki kupić?

Prywatne: Kaloryczny ekogroszek

Podczas spalania węgla kamiennego do atmosfery uwalnia się rtęć, ołów, dwutlenek siarki i azotu, cząstki stałe i metale ciężkie. Powietrze zawierające wymienione toksyny nie pozostają bez wpływu na ludzkie zdrowie. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą wywołać lub nasilić astmę, trudności w oddychaniu, problemy kardiologiczne i neurologiczne. Wobec powyższych faktów, ekogroszek i pellet są lepszą i przede wszystkim bardziej proekologiczną alternatywą dla węgla kamiennego.