30.03.21

Ogrzewanie elektryczne, a ogrzewanie na paliwo stałe. Co wybrać?

Ogrzewanie elektryczne to najwygodniejsza forma ogrzewania domu, ale czy równie ekonomiczna? Rachunki za energię elektryczną rosną z roku na rok i nic nie wskazuje na to, że się to zmieni. Jeżeli jesteś w stanie zainwestować w systemy odnawialnej energii, wtedy warto zastanowić się nad elektrycznym ogrzewaniem. W innym przypadku bardziej opłacalne będzie korzystanie z paliw stałych.

Co wybrać decydując się na ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne nie cieszy się popularnością ze względu na wysokie koszty eksploatacji, zwłaszcza jeżeli korzystamy z energii elektrycznej z sieci. Sytuacja przedstawia się inaczej, jeżeli bierzemy pod uwagę OZE, czyli odnawialne źródła energii, które bazują na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach. Zaletą ogrzewania elektrycznego jest z pewnością łatwy montaż i późniejsza obsługa, oraz aspekty związane z ekologią, jeżeli korzystamy z odnawialnych źródeł energii.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na oszczędność przy ogrzewaniu elektrycznym jest energia pozyskiwana z promieni słonecznych (energia słoneczna) to między innymi kolektory słoneczne, które pochłaniają energię słoneczną, a następnie w postaci ciepła przekazują ją dalej. Natomiast drugą opcją są panele fotowoltaiczne – składają się z instalacji ogniw zbudowanych z materiału półprzewodnikowego. Pozyskują energię promieniowania słonecznego i przekształcają ją na prąd stały. Kolejne mniej znane to energia wiatrowa, bazująca na działaniu turbin wiatrowych, czy energia wodna.


Zapoznaj się z naszą ofertą. Nasz ekogroszek sklep


Które paliwo stałe jest najlepsze?

Wśród paliw stałych pellet wygrywa pod względem czystości i wygody. Najczęściej oferowany jest pellet workowany pakowany w worki o wadze 15 kg, rzadziej 25 kg. Zaletą ogrzewania domu drewnianym granulatem jest jego przyjemny zapach, oraz brak pyłu podczas zasypywania zbiornika, czy samego przechowywania. O wiele łatwiej utrzymamy kotłownie w czystości. Inwestując w dobrej jakości pellet, będzie generował on znikome ilości popiołu, który dodatkowo nie jest toksyczny i możemy go wykorzystać np. jako nawóz. Ważne jest aby zwracać uwagę na parametry zakupywanego opału. Muszą mieścić się w normach narzucanych przez rynek, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również biorąc pod uwagę żywot naszego pieca. Gorszej jakości pellet workowany może przyczynić się do częstych awarii kotła, będzie wytwarzał większe ilości popiołu, a po spaleniu otrzymamy nagar – spieki powstające przy spalaniu pelletu z dużą ilością zanieczyszczeń i substancji szkodliwych.

Węgiel workowany również jest tańszą, wygodną alternatywą ogrzewania domu.

Ekogroszek pakowany w worki to wygoda w użytkowaniu, oraz gwarancja, że zachował swoje parametry podczas przechowywania. Wydajność na którą składa się wysoka wartość opałowa, przy niskiej zawartości siarki i popiołu po spaleniu, oraz wilgotności nie przekraczającej 10% sprawia, że jest jednym z najczęściej wybieranych paliw stałych. Węgiel workowany jest wygodniejszy w przechowywaniu i sprawia, że łatwiej utrzymać kotłownie w czystości w porównaniu do węgla sprzedawanego luzem. Kupując nasz ekogroszek w workach otrzymasz wydajny produkt, który cieszy się zadowoleniem wśród klientów. Możesz zamówić węgiel z dostawą do domu i cieszyć się ciepłem, ponieważ w szybkim czasie uzyskasz pożądaną temperaturę, bez emisji dużej ilości substancji szkodliwych.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Czy węgiel workowany to ekogroszek? Jakie są różnice? Czy jest ekologiczny?

Węgiel opakowany w foliowe worki jest doskonałą alternatywą dla węgla kupowanego luzem. Zapewnia czystość w użytkowaniu i wygodniejsze przechowywanie, a również łatwiej go przetransportować. Worki dostosowane do przechowywania opału, są projektowane specjalnie tak, aby produkt miał możliwość wentylacji.

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Sezon grzewczy trwa na dobre, a zima chyba wcale nie zamierza nas opuszczać. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem opału, aby ogrzać dom, budynek biurowy, czy np. usługowy. Warto przeanalizować wybór pod kątem wartości opałowej – czyli energii jaką można uzyskać z kilograma wypalonego opału. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła. Nasuwa się pytanie: Ekogroszek – Jaki kupić?

Jak ekologicznie palić w piecu?

Spalanie drewna być może jest najstarszym sposobem generowania ciepła w ludzkości ale niestety ma też swoje wady. Dym drzewny zawiera toksyczny tlenek węgla, tlenki azotu powodujące smog, sadzę, drobne cząstki i szereg innych chemikaliów i gazów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie wśród kobiet w ciąży czy osoby z trudnościami w oddychaniu.