17.04.21

Solary i piec na paliwo stałe?

Solary są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem i nie ma w tym niczego dziwnego, bo przynosi wiele korzyści. Wiele osób zastanawia się, czy jednak można za ich pomocą ogrzać mieszkanie?

 

Solary, czyli kolektory słoneczne, wykorzystują energię słoneczną i dostarczają ją do naszych budynków. Z powodzeniem można korzystać z tego ekologicznego sposobu pozyskiwania energii do podgrzewania wody. Jeśli jednak solary zapewnią nam ciepłą wodę, to czy jest możliwość ogrzania za ich pomocą budynku? To ważna kwestia wymagająca bliższego omówienia.

Zalety korzystania z solarów.
Korzystanie z nowoczesnych technologii, które jednocześnie nie są zbyt skomplikowane z konstrukcji, zapewni nam wiele korzyści. Dzięki korzystaniu z kolektorów słonecznych możemy zyskać naprawdę wiele:
• oszczędność finansowa- ceny paliw nieustannie wzrastają, dlatego decydując się na dogrzewanie budynku solarami, możemy sporo zaoszczędzić
• większa efektywność spowodowana zastosowaniem nowych rozwiązań technicznych
• zwiększenie niezależności
• działanie zgodnie z naturą- redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń, np. pyłów, dwutlenku siarki, tlenku azotu

Czy to możliwe i czy się opłaca?
Oparcie całego systemu ogrzewania na panelach słonecznych okaże się niewystarczające i nieopłacalne, głównie ze względu na to, że zimą jest mniej słońca i musielibyśmy wykorzystać do ogrzewania naprawdę sporo kolektorów. Istnieje jednak możliwość, która pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania- chodzi oczywiście o połączenie solarów z piecem na paliwo stałe. Warunkiem korzystania z z pieca na paliwo stałe z kolektorami słonecznymi jest możliwość połączenia solarów z zasobnikiem ciepłej wody i wykonanie odpowiedniej instalacji, która doprowadzi do punktów poboru zasobnika. Jednak nie każdy piec posiada taką możliwość i niestety zwykle niemożliwe jest wykonanie przeróbek instalacji pieca- w sytuacjach, kiedy otworzy się jednak furtka do zmian, okaże się zapewne, że będzie to nieopłacalne. Z tego względu powinniśmy wykorzystywać do tego fabrycznie przygotowane do współpracy, nowoczesne- ekologiczne kotły.

Współpraca idealna.
Współpraca kotła na paliwo stałe z kolektorami słonecznymi polega na dostarczaniu ciepła do zbiornika, kiedy energii słonecznej jest za mało. Zarówno piec, jak i solary uzupełniają się i tworzą zgrany duet. Nowoczesne piece ekologiczne są bardzo wygodne w obsłudze, a paliwa stałe, które musimy im zapewnić- czyli dobry ekogroszek workowany albo pellet- sprawią, że nasz ekologiczny tryb życia będzie trwał w najlepsze, ponieważ są to paliwa generujące mniej zanieczyszczeń niż te dobrze nam znane.
Dobry ekogroszek workowany lub pellet w połączeniu z panelami słonecznymi powinien zapewnić nam spokojną zimę. Warto dobrze zastanowić się, jaki piec wybrać: na pellet czy ekogroszek. Kaloryczność pelletu a ekogroszku różni się nieco:
• średnia kaloryczność dla ekogroszku- 24-27 MJ/kg
• średnia kaloryczność pelletu- 18-20 MJ/kg

Widzimy, że istnieją pewne różnice, ale najważniejsze jest jednak to, że oba rozwiązania pozwolą nam na życie z czystym powietrzem wokół naszego domostwa.

Zobacz inne artykuły