08.04.21

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

WĘGIEL OPAŁOWY
Do niedawna węgiel był najczęściej wybieranym paliwem stałym, jeśli w grę wchodziło ogrzewanie domu (czy mieszkania) w efekcie palenia w kominku. Z czasem jednak kwestie ekologiczne zaczęły być coraz głośniej artykułowane, przez co wiele osób przeszło na bardziej „eko” tryb życia. Nie da się ukryć, że palenie przy pomocy węgla produkuje duże (w porównaniu do pelletu) ilości CO2 do atmosfery i przyczynia się do powstawania smogu. Oczywiście zgubny wpływ na ekologię można ograniczyć. Po pierwsze o wiele mniej inwazyjne jest palenie węglem kamiennym, nie brunatnym. Ten drugi jest co prawda tańszy, ale bardzo zanieczyszcza przy tym środowisko. Poza rodzajem węgla znaczenie ma też sam piec wykorzystywany do spalania. Obecnie coraz częściej przechodzi się do użytkowania pieców znacznie bardziej ekologicznych, co więcej – na wymianę pieca można otrzymać dofinansowanie. Tym, co świadczy na korzyść węgla jest długie utrzymywanie ciepła – nie jest konieczne częste dokładanie do kominka, przyjemne ciepło szybko się rozchodzi i utrzymuje przez długi czas, dlatego węgiel opałowy jest wygodnym rozwiązaniem.

OGRZEWANIE NA PELLET CZY EKOGROSZEK
Pelletem nazywa się paliwo stałe dostępne w formie biomasy, które przeznaczone jest głównie do spalania zarówno w zbiorczych, jak i indywidualnych instalacjach grzewczych. Pellet może być także spalany w domowym kominku, o ile kominek ten jest do takiej formy paliwa przystosowany. Najczęściej spotykanym rodzajem pelletu jest pellet drzewny, do produkcji którego wykorzystuje się drzewne odpady. Wykorzystać można także odpady i produkty uboczne rolnictwa. Dzięki temu jest to rozwiązanie dosyć dobre dla wszystkich osób ceniących sobie dbałość o naturalne środowisko. Mimo, że produkowany z odpadów, pellet nie jest materiałem najtańszym. Wyprodukowanie go zgodnie z wszelkimi normami wiążę się bowiem z koniecznością przeprowadzenia wielu skomplikowanych procedur natury technologicznej, a przed dopuszczeniem gotowego produktu do sprzedaży musi on uzyskać stosowne certyfikaty. Nie do końca jest to jednak wada, ponieważ wyższa cena jest tutaj gwarantem bezpieczeństwa. Za pelletem przemawia jeszcze jedna kwestia – spalanie tego paliwa prowadzi do produkcji znacznie mniejszej ilości popiołu – co z pewnością wpływa na komfort i wygodę.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać ogrzewanie na pellet czy ekogroszek. Decyzja powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i w pełni świadoma. Węgiel pozwala na utrzymanie ciepła przez znacznie dłuższy czas, jednak prowadzi przy tym do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń. Jeśli więc ekologia jest u Ciebie na miejscu pierwszym zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po pellet. Jeśli chodzi o koszty zużycia obu rodzajów paliw nie odbiegają one od siebie na tyle, aby stanowić miały główny czynnik przechylający szalę na stronę zwycięzcy.

Zobacz inne artykuły