20.05.21

Paliwa ekologiczne – przegląd.

Sezon letni to idealny czas aby na spokojnie poczynić kroki w kierunku zakupu opału na okres jesienno-zimowy. Warto wziąć pod uwagę opał, który powoduje zanieczyszczenie środowiska w mniejszym stopniu, a najlepiej taki, który należy do odnawialnych źródeł energii.

Ekologiczne paliwo

Popularnym paliwem opałowym jest pellet, nazywany zamiennie biomasą. Produkuje się go ze sprasowanych trocin drewna. Dobrej jakości pellet nie zawiera domieszek, nie jest zanieczyszczony plastikiem, barwionym drewnem, oraz na przykład płytą wiórową. Jest przy tym wydajny i generuje niewielkie ilości dwutlenku węgla w procesie spalania. Dodatkowym atutem jest to, że powstający jako odpad popiół może mieć zastosowanie jako nawóz mineralny, ponieważ zawiera cenne mikroelementy. Pellet workowany nie absorbuje wilgoci i nie traci swoich właściwości z biegiem czasu, oraz jest wygodny w składowaniu, co daje nam możliwość zamówienia większej ilości. Główną cechą certyfikowanych pelletów jest idąca w parze z jakością wysoka wartość opałowa, która przekłada się na wydajność – dłuższy czas spalania opału. Pellet do drobny granulat o średnicy 6-10 mm zapakowany zazwyczaj w 15 kg worki, średnia wartość kaloryczna produktu to 17-18 MJ/kg, przy maksymalnej zawartości popiołu 2%.

Wydajny i wygodny w użytkowaniu

Opał idealny to produkt wysokokaloryczny w stosunkowo niskiej cenie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby otrzymać tani dobry ekogroszek? Nie tylko wysoka kaloryczność gwarantuje dobrą jakość opału, ale również zawartość popiołu. Ilość odpadu otrzymanego w wyniku spalania nie powinna przekraczać 8 – 12 %, ponieważ to nic innego jak substancje niepalne. Im jest ich więcej, tym mniej wydajny i efektywny produkt otrzymamy.

Ekogroszek workowany jest starannie selekcjonowany, oraz opłukiwany, dzięki czemu pozbawiony jest frakcji miału. Kolejnym atutem jest z pewnością wygoda użytkowania i składowania opału. Dzięki perforowanym workom łatwiej utrzymać czystość w kotłowni.

Aby surowiec był wydajny parametry ekogroszku muszą być odpowiednie i nie chodzi tylko o kaloryczność. Warto także zwrócić uwagę na zawartość wody, która nie powinna być wyższa niż 12 %. Zbyt wilgotny ekogroszek jest jedną z przyczyn złego spalania produktu, ponieważ energia zużywana w procesie spalania jest zatracana na rzecz odparowywanie wody, której jest za dużo, dodatkowo emituje więcej substancji szkodliwych do środowiska.


Eko-M sprawdź co oferujemy: pellet sklep internetowy


Pellet, ekogroszek – co wybrać?

Kaloryczność ekogroszku jest wyższa, natomiast pellet mimo, że jest mniej kaloryczny ma większą wydajność cieplną. W kwestii ekologii wygrywa tutaj pellet, gdyż emisja dwutlenku węgla podczas spalana tego paliwa jest mniejsza. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia popiołu, który jak wcześniej wspominaliśmy można użyć jako nawozu. Utrzymanie czystości w kotłowni również jest łatwiejsze, jeżeli dom ogrzewamy pelletem. Nie generuje tyle czarnego pyłu, który wszędzie się odkłada. Jednakże chyba najistotniejszym aspektem w sporze są koszta. Ogrzewanie ekogroszkiem wychodzi taniej, jeżeli weźmiemy pod uwagę kaloryczność, oraz ilość zużytą podczas sezonu grzewczego obu paliw.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

Czy węgiel workowany to ekogroszek? Jakie są różnice? Czy jest ekologiczny?

Węgiel opakowany w foliowe worki jest doskonałą alternatywą dla węgla kupowanego luzem. Zapewnia czystość w użytkowaniu i wygodniejsze przechowywanie, a również łatwiej go przetransportować. Worki dostosowane do przechowywania opału, są projektowane specjalnie tak, aby produkt miał możliwość wentylacji.

Dobry piec to nie wszystko? Najlepszy ekogroszek na rynku

Tak naprawdę uzyskanie ciepła w domu nie jest tak trudne, jak jego utrzymanie. Wiąże się to z tym, że niektóre paliwa szybciej się zużywają, np. mają w sobie więcej wilgoci, czy podczas ich spalania powstaje więcej szkodliwego popiołu, który trzeba usunąć, nie mówiąc już o związkach, które trafiają do atmosfery. To dlatego palenie flotem to już przeżytek i trzeba sięgać po wyselekcjonowane i bardziej ekologiczne odmiany węgla, jak również inne źródła ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat najbardziej efektywnych kotłów na pellet i ekogroszek, a także innych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Sezon grzewczy trwa na dobre, a zima chyba wcale nie zamierza nas opuszczać. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem opału, aby ogrzać dom, budynek biurowy, czy np. usługowy. Warto przeanalizować wybór pod kątem wartości opałowej – czyli energii jaką można uzyskać z kilograma wypalonego opału. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła. Nasuwa się pytanie: Ekogroszek – Jaki kupić?