17.02.21

Ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Sezon grzewczy trwa na dobre, a zima chyba wcale nie zamierza nas opuszczać. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem opału, aby ogrzać dom, budynek biurowy, czy np. usługowy. Warto przeanalizować wybór pod kątem wartości opałowej – czyli energii jaką można uzyskać z kilograma wypalonego opału. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła. Nasuwa się pytanie: Ekogroszek – Jaki kupić?

Skąd się bierze popularność ekogroszku?

Ostatnimi czasy ekogroszek cieszy się dużą popularnością w grupach ludzi, którzy cenią sobie ekologię i dbają o środowisko. Paliwo to produkowane jest z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego. Popyt na ten rodzaj opału jest bardzo duży za sprawą jego wysokiej kaloryczności oraz wydajności, przy niższej zawartości popiołu, siarki i substancji niepalnych w porównaniu z węglem kamiennym.

Cena równa się jakości ?

Bardzo dużo osób, które decydują się na zakup ekogroszku kieruje się ceną, ale warto pamiętać, że w tej branży wiąże się to z jakością. Wybór produktu, takiego jak tani ekogroszek o złych parametrach generuje o wiele większe straty, niż zakup opału wysokokalorycznego z dobrymi parametrami, ale nieco droższego. Kusząco niskie ceny, mogą prowadzić do niezadowolenia związanego z jakością produktu. Dlatego warto przyjrzeć się nie tylko kosztom, ale czynnikom takim jak wartość opałowa, wskaźnik spiekalności, wilgotność czy opinie klientów i zdecydować czy wybrać ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości ekogroszek?

Nierzadko można spotkać najtańszy ekogroszek, który nie ma odpowiednich wartości opałowych i jest niewydajny, a dodatkowo generuje bardzo dużą ilość popiołu i spieki, których chcemy uniknąć, gdyż mogą zapchać palenisko. Jaki ekogroszek jest najlepszy? Kupując ekogroszek workowany ze składów węgla, które cieszą się dobrą opinią i sprzedają opał dobrej jakości jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Otrzymamy wydajny produkt, starczający na dłuższy czas za sprawą swojej dużej mocy cieplnej, oraz taki który nie przyczyni się do skrócenia żywota naszego pieca, a nam nie przysporzy dodatkowych problemów z olbrzymią ilością popiołu, potrzebą częstego czyszczenia kotła i wzmożoną częstotliwością dosypywania ekogroszku. Warto też zwracać uwagę na jego frakcję. Granulki powinny mieć od 5 mm do 25 mm i nie zawierać miału węglowego.


Ekogroszek sklep internetowy – sprawdź co oferujemy. Wybierz najlepszą markę!


A co z wartością opałową?

Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć minimalną wartość opałową 24 MJ/kg, przy zawartości siarki do 1% i wilgotności nie przekraczającej 10 %. Wartość opałową najlepiej dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Najkorzystniejszą opcją jest używanie dwóch rodzajów ekogroszku o różnej mocy. Wtedy najefektywniej wykorzystamy moc paliwa, nie generującym przy tym dużych kosztów.
Na cieplejsze dni i noce do palnika można dosypywać ekogroszek mniej kaloryczny, a kiedy temperatura spada i noce są naprawdę zimne lepiej sprawdzi się wysokokaloryczny ekogroszek.

Parametry

Ekogroszek ZEUS

Ekogroszek ARES

Wartość opałowa

29 – 27 MJ/kg

26 – 24 MJ/kg

Granulacja

8 – 25 mm

8 – 25 mm

Zawartość siarki

0,3 %

0,39 %

Wilgotność

5 – 12 %

5 – 12 %

Zawartość popiołu

4 %

7,1 %

 

 

 

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Paliwa ekologiczne – przegląd.

Sezon letni to idealny czas aby na spokojnie poczynić kroki w kierunku zakupu opału na okres jesienno-zimowy. Warto wziąć pod uwagę opał, który powoduje zanieczyszczenie środowiska w mniejszym stopniu, a najlepiej taki, który należy do odnawialnych źródeł energii.

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Gaz, olej czy ekogroszek?

Planując budowę domu, każdy z nas boryka się nad wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania. Brane są pod uwagę takie kryteria jak koszty instalacji, wygoda, ekonomia. Decyzja z pewnością musi być przemyślana, aby efekt zadowolił nas na lata. Węgiel, drewno, gaz? A może instalacja elektryczna, czy olej opałowy? Najtańszym sposobem na ogrzewanie domu spośród wyżej wymienionych jest używanie jako opału węgla lub drewna. Jednakże jest to sposób mniej komfortowy niż np. założenie instalacji gazowej, ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji paliwa stałe zdecydowanie wygrywają.

Jaki ekogroszek kupić? Ekologiczny, dobry ekogroszek

Dziś coraz częściej szkodliwy dla środowiska naturalnego węgiel kamienny jest zastępowany ekologicznym ekogroszkiem.  Zakup ekogroszku to doskonały sposób na ogrzanie swojego domu w ekonomiczny sposób. Jest to surowiec, który pozwoli Ci zminimalizować zużycie opału oraz zapewni Ci wysokiej jakości ogrzewanie. Ekogroszek to nie tylko oszczędność, ale i inwestycja w przyszłość. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na zakup ekogroszku i jakie korzyści może Ci to przynieść! Jak zatem powstaje to paliwo oraz jaki ekogroszek jest najlepszy?