02.02.21

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Ekogroszek czy pellet, co lepsze do ogrzewania? Jaki piec wybrać na pellet czy ekogroszek?

(kaloryczność Pelletu a Ekogroszku)

Ekogroszek – wytwarzany jest z węgla kamiennego. Stanowi on pozostałości po górniczym wydobyciu tzw. ”czarnego złota” na powierzchnię ziemi. Na polskim rynku prowadzona jest jego sprzedaż pod postacią granulatu, oferowanego w proporcjach od 5 mm do 25 mm. Co jest bardzo ważne, paliwo pochodzące z węgla kamiennego, cechuje się wysoką kalorycznością energetyczną, występującą w czasie wytwarzania energii cieplnej zużytkowanej na potrzeby gospodarstwa domowego. Co więcej, zawiera ono w sobie niewielką zawartość siarki (poniżej wartości: 1,5 proc.).

Pellet – produkuje się z biomasy. Określany jest też jako BIO odnawialne źródło energii. W produkcji wykorzystuję się głównie m.in. trociny drewniane (drzewne), które poddawane są tzw. procesowi prasowania. W ten sposób (tą drogą) producenci uzyskują naprawdę niewielką końcową kubaturę (inaczej gabaryty). Nie mniej jednak są to zaledwie: 6- lub 8-milimetrowe granulki (drobiny).

Ponadto do ogrzewania domów używa się przede wszystkim pelletu z trocin. Jest on w pełni zgodny z normą emisyjną o oznaczeniu: DIN 51731. Podobne oznaczenia stosowane są podczas używania standardu z rodziny norm ISO.

Oprócz tego paliwo wytwarza się ze składników naturalnych, są to:
Drzewny: zrębek oraz innych odpadów drzewnych.
Składniki typu agro:

  • ze słomy,
  • siana,
  • biomasy roślin wysokoenergetycznych,
    Paliwo takie równocześnie powstaje m.in.: z łusek słoneczników oraz innych BIO odpadów.

Piec na pellet czy na ekogroszek? Ekologia

W kwestii ekologii bezsprzecznie pierwszeństwo dzierży oraz bezapelacyjnie wygrywa tutaj pellet . Będący zastosowaniem jako materiał opałowy dla domowego systemu grzewczego. Paliwo to w znacznie w mniejszym stopniu obciąża ziemski ekosystem. Dzieje się tak za sprawą, tego że  emituje do atmosfery znacznie mniejsze ilości CO2 (dwutlenku węgla). Ekogroszek wysyła większe ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

  1. Pellet ma jeszcze jedną przewagę nad ekogroszkiem :
    Powstający z niego popiół można w 100 proc. wykorzystać na naturalny nawóz do nawożenia gleby. Jednakowo trzeba pamiętać, że samego popiołu, który jest efektem ubocznym spalania, wcale nie powstaje duża ilość. Sumaryczna zawartość popiołu wynosi w nim zaledwie: 0,3 proc. Z kolei ekogroszek emituje większą ilości zanieczyszczeń.  Wszystko za sprawą tego, że nie jest łatwo znaleźć paliwo, a nawet jest ciężko otrzymać ─ opał normie emisyjnej, poniżej 3 proc.
  2. Czystość całego pomieszczenia:
    Aspekt jakże istotny: pellet tutaj też dzierży ‘’palmę zwycięstwa’’, ponieważ w mniejszym stopniu niż ekogroszek , przyczynia się, do zanieczyszcza domowej kotłowni. Jedynie w trakcie załadunku kotła grzewczego przy napełnianiu podajnika, mogą uwalniać się śladowe ilości pyłu drzewnego.
  3. Przechowywanie:
    Obecnie producenci ekogroszku starają się spełniać normy dot. jego przechowywania. Surowiec ten po wydobyciu, przechowywany jest tak, aby nie był narażany na negatywne działanie warunków atmosferycznych, a często jest dodatkowo suszony. Ma to duży wpływ na to, aby parametry produktu zostały niezmienne.

    Uwaga!: Jedna z zasad dot. ogrzewania mówi, że: im wyższa jest wartość kaloryczna, to tym surowiec paliwowy spala się lepiej, dając więcej energii termo- cieplnej. Przede wszystkim sama kaloryczność opału zależy od końcowej jakości surowca sprzedawanego oraz przeznaczenia, np. na ogrzewanie: domu, biura, budynku użyteczności publicznej, bloku mieszkalnego.

    Przykładowo Pellet może mieć następującą kaloryczność ujęta została w poniższej tabeli:

    Ciepło spalania (Qv, gr d): 18.980 kJ / kg
    Ciepło spalania (Qv, gr, d): 18.770 kJ / kg
    Wartość opałowa: (Qv, net, d) – 18.460 J / kg
    Wartość opałowa: (Qv, net, d) – 18.670 J / kg
  4. Producenci pelletu mają obowiązek pakować surowiec tego rodzaju w szczelne plastikowe worki albo tzw. worki jutowe. Dodatkowo muszą być one opatrzone firmowym logiem. Przez cały proces, od produkcji do dystrybucji pellet zabezpieczany jest przed bezpośredni oddziaływaniem na niego przede wszystkim wilgoci.

Ekogroszek sklep internetowy – sprawdź co oferujemy. Wybierz najlepszą markę!


Ekogroszek czy pellet? Cena paliw grzewczych.

Skąd więc taka dość wysoka rynkowa cena widoczna, gdy docieramy na skład opału?

Mianowicie pellet to nie są zwykłe drzewne trociny, a tylko uformowany w procesie technologicznym granulat o odpowiednim składzie oraz wymiarach. Wpływ na końcową cenę w przypadku materiału opalowego ma również typ. Zresztą przez wiele długich lat ekogroszek wygrywał nad paliwem pelletowym przede wszystkim, dzięki niższej cenie ─ w stosunku do konwencjonalnego węgla i tzw. produktu pochodnego, który powstaje z węgla kamiennego. Jednakże po podwyżkach cen węgla, istotna różnica między ekogroszkiem, a pelletem wyraźnie zmalała.

Ważne!: Ceny nie zostały uwzględnione na łamach tego artykułu. Powodem ich nieobecności tutaj, jest ich zbyt szybka zmienność i to w ciągu nawet krótkiego odstępu czasu.

Na koniec warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze materiału opałowego dla ogrzania całego domu. Otóż powinniśmy uzależnić nas wybór także od dostępności paliwa. Unikatowym i znakomity rozwiązaniem na brak dostępności któregoś z paliw ─ okazuje się zakup pieca, w którym istnieje możliwość palenia zarówno: ekogroszkiem , jak i pelletem . Takie podejście do sprawy, w formie takiego zastosowanego remedium, uchroni to nas przed skutkami braku dostępu do jednego z nich lub pozwoli na dostosowanie sposobu ogrzewania domu w różnych częściach roku (w danym okresie, porze roku kalendarzowego).

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

Ekogorszek. Dlaczego warto?

Stan powietrza jest naprawdę fatalny i niestety w dużej mierze przyczynia się do tego nieefektywne ogrzewanie. Dlatego też należy szukać takich rozwiązać, dzięki którym poziom wytwarzanych zanieczyszczeń znacząco się zmniejszy.

Ekogroszek najtańszy czy najwydajniejszy?

Sezon grzewczy trwa na dobre, a zima chyba wcale nie zamierza nas opuszczać. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem opału, aby ogrzać dom, budynek biurowy, czy np. usługowy. Warto przeanalizować wybór pod kątem wartości opałowej – czyli energii jaką można uzyskać z kilograma wypalonego opału. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła. Nasuwa się pytanie: Ekogroszek – Jaki kupić?

Paliwa ekologiczne – przegląd.

Sezon letni to idealny czas aby na spokojnie poczynić kroki w kierunku zakupu opału na okres jesienno-zimowy. Warto wziąć pod uwagę opał, który powoduje zanieczyszczenie środowiska w mniejszym stopniu, a najlepiej taki, który należy do odnawialnych źródeł energii.

Optymalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego w przypadku wielu właścicieli generuje ogromne koszty. Nie raz na jeden okres grzewczy kupowanych jest nie kilka, a nawet kilkanaście ton flotu czy innego taniego opału niskiej jakości. Niestety nie dość, że koszty są duże to jeszcze zatruwa się środowisko, truje się siebie i innych. Zatem warto pomyśleć o ekologicznym czy też bardziej ekologicznym ogrzewaniu. Okazuje się, że może być tanio i z większą korzyścią dla środowiska. Jaki zatem jest optymalny sposób na ogrzewanie domu jednorodzinnego?