18.10.21

5 faktów i mitów dotyczących ekogroszku

Wokół ekogroszku narosło sporo sprzecznych opinii. Klienci nie zawsze zdają sobie sprawę z istotnych zalet tego materiału opałowego. Dlatego warto oddzielić fakty od mitów, żeby decydując się na ekogroszek, jaki oferują różni sprzedawcy wiedzieć, co się naprawdę kupuje.

Ekogroszek jest proekologiczny – fakt

Przynajmniej dwie rzeczy sprawiają, że ekogroszek jest proekologicznym materiałem opałowym.

Po pierwsze – sposób produkcji. Partie węgla wybierane do jego produkcji są starannie selekcjonowane. Następnie, aby zwiększyć ich kaloryczność, są płukane i przesiewane. To sprawia, że ekogroszek, jaki finalnie otrzymujemy zawiera bardzo mało szkodliwych materiałów jak siarka i popiół.

Druga rzecz to sposób spalania. Jeżeli ekogroszek jest spalany w przeznaczonym dla niego niskoemisyjnym piecu retortowym, to efektem jest niska emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Ekogroszek charakteryzuje się dużą energetycznością – fakt

Ekogroszek zapewnia dużą produkcję ciepła. Wystarczy sprawdzić jego wartość opałową. Jest to ilość ciepła, którą możemy pozyskać ze spalania danej jednostki masy paliwa. Im większa wartość opałowa, tym więcej ciepła wytwarza się przy małym zużyciu danego paliwa. Obliczamy ją w megadżulach na kilogram opału – (MJ/kg).
Porównajmy w ten sposób kilka materiałów opałowych i przekonamy się o zaletach ekogroszku. I tak np. wartość opałowa:

  • suchego drewna oscyluje zazwyczaj wokół 15,5 MJ/kg,
  • węgla kamiennego waha się między 6 a 12 MJ/kg,
  • węgla kamiennego zaczyna się od 20MJ/kg.

Natomiast minimalna wartość opałowa ekogroszku wynosi 24 MJ/kg, a na rynku można znaleźć to paliwo i z wyższą wartością opałową.

Każdy ekogroszek jest równie ekologiczny – mit

Nie każdy ekogroszek dostępny na rynku jest starannie wytwarzany. Niektórzy producenci „idą na skróty”, przez co to paliwo traci na jakości. Więc jaki jest najlepszy ekogroszek? Taki, który spełnia określone standardy. Oto niektóre z nich:

wartość opałowa – minimum 24 MJ/kg
zawartość siarki – max 1%
ilość popiołu – poniżej 10%
granulacja – 5-25 mm.

Dlatego warto spojrzeć na opis kupowanego materiału opałowego. I, przede wszystkim, warto kupować tylko taki ekogroszek, jaki oferują zaufani producenci i sprzedawcy.

Wysoka cena – mit

Niektórzy klienci rezygnują z zakupu ekogroszku z powodu ceny. Jednak, po głębszej kalkulacji okazuje się, że jego cena wcale nie jest tak wygórowana. Wysokiej jakości ekogroszek zapewnia dużo więcej energii niż np. kostka węgla, która kosztuje porównywalne pieniądze. W praktyce oznacza to, że trzeba spalić go w dużo mniejszej ilości by uzyskać porównywalny efekt.

Lepiej kupować ekogroszek w workach – fakt

Tak, zdecydowanie polecamy kupowanie tego materiału w workach. Dlaczego? Z kilku powodów. Kupując ekogroszek workowany nie ma problemu z jego transportem czy utrzymaniem czystości w miejscu, w którym go składujemy. Łatwiej jest go również przesypać do kotła.
Ponadto ekogroszek zapakowany w worki dłużej zachowuje swoje właściwości. Nie wietrzeje i nie traci na kaloryczności. Natomiast ekogroszek przechowywany luzem traci nawet do 30% swojej kaloryczności.
Dodajmy, że na ekogroszek workowany promocje są częste i bardzo atrakcyjne. Tym bardzie polecamy tę formę zakupu.

Świadomy wybór

Oczywiście te kilka poruszonych kwestii nie wyczerpuje tematu. Z pewnością jednak warto pamiętać o zaletach ekogroszku przy wyborze materiału opałowego do domu.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

5 faktów i mitów dotyczących pelletu

Pellet to paliwo opałowe w kształcie granulek, których średnica to ledwie kilka milimetrów. Pellet wytwarzany jest z odpadów drzewnych. Jeżeli wasza wiedza na tematu pelletu tu się kończy, to zapraszam do dalszej części wpisu, gdzie obalimy kilka mitów i potwierdzimy kilka istotnych faktów na jego temat.

Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada poniżej zera, albo po prostu jest już chłodno wtedy nadchodzi najwyższy czas na to, aby włączyć kocioł grzewczy w domu, ewentualnie dołożyć do pieca kolejną porcję, ilości opału. Jednak zawsze, jak co roku, w czasie sezonu grzewczego z ust wielu osób pada pytanie większego kalibru. Brzmi ono tak: co jest lepsze do ogrzewania domu, ekogroszek bądź pellet? Rozwińmy nieco bardziej tę kwestię oraz spróbujmy udzielić odpowiedzi na powyżej postawione pytanie.

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.