22.10.21

5 faktów i mitów dotyczących pelletu

Pellet to paliwo opałowe w kształcie granulek, których średnica to ledwie kilka milimetrów. Pellet wytwarzany jest z odpadów drzewnych. Jeżeli wasza wiedza na tematu pelletu tu się kończy, to zapraszam do dalszej części wpisu, gdzie obalimy kilka mitów i potwierdzimy kilka istotnych faktów na jego temat.

Pellet jest przyjazny dla środowiska – prawda

Pellet to paliwo odnawialne i absolutnie proekologiczne. Wynika to z tego, że powstaje z odpadów drzewnych, przede wszystkim z trocin. Jest to drewno surowe, czyli nie impregnowane żadnymi klejami czy farbami. Żeby wytworzyć pellet „sprasowuje się” pod wysokim ciśnieniem rozdrobnione drewno, słomę i trociny.

Pellet jest materiałem o niedużej wilgotności ( poniżej 12%) oraz dużej gęstości materiałowej. Dzięki temu, podczas jego spalania wydzielają się niewielkie ilości CO2.

Piec na eko pellet. Popiół po spalonym pellecie jest materiałem szkodliwym – mit

Jest wiele wątpliwości, co do popiołu, który zostaje po spalonym pellecie. Otóż warto podkreślić, że nie zawiera on żadnych substancji szkodliwych. A dzięki temu, że ma w sobie potas, fosfor oraz wapń spokojnie można go wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin, warzyw czy drzewek owocowych.

Chcąc się upewnić, że popiół ze spalonego pelletu jest całkowicie bezpieczny warto zwrócić uwagę na to jak wygląda. Otóż „dobry” popiół powinien być lekki, szary i sypki.


Zapoznaj się z naszą ofertą: Pellet sklep internetowy


Kłopoty z przechowywaniem pelletu – mit

Pellet jest paliwem prostym w przechowywaniu. Z kilku powodów. Pellet jest sprzedawany w workach o wadze 15 kg. Pellet workowany nie wilgotnieje, dzięki czemu nie traci swoich walorów energetycznych. Dodatkowo pellet workowany łatwiej przechowywać i transportować. Pellet, w przeciwieństwie do węgla nie brudzi – ani użytkownika ani miejsca w którym jest składowany.
Pellet workowany, w odpowiednich warunkach, może być przechowywany długo. Nie butwieje, nie gnije ani nie podlega rozkładowi. Również temperatura nie ma dla niego specjalnego znaczenia, o ile oczywiście nie przechowujemy go w ekstremalnie gorących pomieszczeniach.

Piec na eko pellet. Obsługa kotłów pelletowych jest skomplikowana – mit

Piec na eko pellet jest prosty w obsłudze. Co kilka dni ( od 2 do 5) trzeba upewnić się, że w piecu jest wystarczająco dużo pelletu. Należy również sprawdzić ilość popiołu i ewentualnie usunąć go. Raz w tygodniu trzeba wyczyścić palnik i komorę wymiennika. W wielu kotłach pomaga w tym dźwignia i zainstalowany system czyszczaków. Te wszystkie operacje zajmują około 10 minut. Na rynku jest również dostępny piec na eko pellet z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, a wtedy użytkownikowi pozostaje tylko uzupełnienie pelletu i wybranie popiołu.

Warto ogrzewać dom pelletem – prawda

Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a jego wartość opałowa zaczyna się od 15 MJ/kg. Warto pamiętać, że nieprzerwany popyt na materiały drzewne zapewnia stały dopływ trocin i innych materiałów drzewnych, z których pellet jest wyrabiany. To zapewnia niskie ceny pelletu i duże oszczędności użytkownikowi tego paliwa.
Jeżeli właśnie jesteście na etapie wyboru materiału opałowego do waszego domu, warto poważnie wziąć pod uwagę pellet.

Zobacz inne artykuły

Przeczytaj również

5 faktów i mitów dotyczących ekogroszku

Wokół ekogroszku narosło sporo sprzecznych opinii. Klienci nie zawsze zdają sobie sprawę z istotnych zalet tego materiału opałowego. Dlatego warto oddzielić fakty od mitów, żeby decydując się na ekogroszek, jaki oferują różni sprzedawcy wiedzieć, co się naprawdę kupuje.

Co wybrać? Pellet czy węgiel?

Wraz z nadejściem późnej jesieni wiele osób staje przed powracającym co roku dylematem – czym palić w piecu? Kwestia ta niesie ze sobą konieczność rozważenia między innymi czynników natury finansowej czy ekologicznej. Poniższy tekst być może pomoże ci podjąć decyzję odnośnie tego, czy lepszym wyborem będzie w Twoim przypadku pellet czy węgiel.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Termostat i dobry piec na pellet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stare, nieocieplone budynki, generują największe zapotrzebowanie na energię cieplną. Mury latem mogą szybko się nagrzewać, ale zimą w okresie grzewczym nie gwarantują odpowiedniej izolacji przed zimnem i wilgocią, w związku z tym potrzebna jest spora ilość opału. Większa część osób do tej pory kupowała wiele ton węgla na zimę, dużą ilość flotu, a nawet mułu. Nie trzeba wspominać, że takie paliwa mają niską efektywność energetyczną, to znaczy trzeba spalić ich naprawdę dużo, aby ogrzać stary budynek. Warto zatem zdecydować się na wymianę pieca na bardziej wydajny i niskoenergetyczny. Na pewno dobrym wyborem jest piec na ekogroszek i pellet. Zatem, jak można oszczędzać na ogrzewaniu?

Przyszłość ekologicznych opałów.

Ekogroszek cieszy się coraz większą popularnością za sprawą wygody, ale i tego, że są bardziej przyjazne środowisku niż inne rodzaje węgla. Nacisk na dbanie o środowisko jest ostatnimi czasy bardzo wzmożony. Robimy wszystko, aby być bardziej eko i to nie tylko dlatego, że stało się to modne. Staramy się generować mniejsze ilości plastiku, segregujemy odpady, bacznie obserwujemy skład produktów, które kupujemy. Dopełnieniem naszego eko życia powinno być również to, co wylatuje z komina naszego domu!