Pellet jest przyjazny dla środowiska – prawda
Pellet to paliwo odnawialne i absolutnie proekologiczne. Wynika to z tego, że powstaje z odpadów drzewnych, przede wszystkim z trocin. Jest to drewno surowe, czyli nie impregnowane żadnymi klejami czy farbami. Żeby wytworzyć pellet „sprasowuje się” pod wysokim ciśnieniem rozdrobnione drewno, słomę i trociny.
Pellet jest materiałem o niedużej wilgotności ( poniżej 12%) oraz dużej gęstości materiałowej. Dzięki temu, podczas jego spalania wydzielają się niewielkie ilości CO2.
Piec na eko pellet. Popiół po spalonym pellecie jest materiałem szkodliwym – mit
Jest wiele wątpliwości, co do popiołu, który zostaje po spalonym pellecie. Otóż warto podkreślić, że nie zawiera on żadnych substancji szkodliwych. A dzięki temu, że ma w sobie potas, fosfor oraz wapń spokojnie można go wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin, warzyw czy drzewek owocowych.
Chcąc się upewnić, że popiół ze spalonego pelletu jest całkowicie bezpieczny warto zwrócić uwagę na to jak wygląda. Otóż „dobry” popiół powinien być lekki, szary i sypki.
Zapoznaj się z naszą ofertą: Pellet sklep internetowy
Kłopoty z przechowywaniem pelletu – mit
Pellet jest paliwem prostym w przechowywaniu. Z kilku powodów. Pellet jest sprzedawany w workach o wadze 15 kg. Pellet workowany nie wilgotnieje, dzięki czemu nie traci swoich walorów energetycznych. Dodatkowo pellet workowany łatwiej przechowywać i transportować. Pellet, w przeciwieństwie do węgla nie brudzi – ani użytkownika ani miejsca w którym jest składowany.
Pellet workowany, w odpowiednich warunkach, może być przechowywany długo. Nie butwieje, nie gnije ani nie podlega rozkładowi. Również temperatura nie ma dla niego specjalnego znaczenia, o ile oczywiście nie przechowujemy go w ekstremalnie gorących pomieszczeniach.
Piec na eko pellet. Obsługa kotłów pelletowych jest skomplikowana – mit
Piec na eko pellet jest prosty w obsłudze. Co kilka dni ( od 2 do 5) trzeba upewnić się, że w piecu jest wystarczająco dużo pelletu. Należy również sprawdzić ilość popiołu i ewentualnie usunąć go. Raz w tygodniu trzeba wyczyścić palnik i komorę wymiennika. W wielu kotłach pomaga w tym dźwignia i zainstalowany system czyszczaków. Te wszystkie operacje zajmują około 10 minut. Na rynku jest również dostępny piec na eko pellet z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, a wtedy użytkownikowi pozostaje tylko uzupełnienie pelletu i wybranie popiołu.
Warto ogrzewać dom pelletem – prawda
Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a jego wartość opałowa zaczyna się od 15 MJ/kg. Warto pamiętać, że nieprzerwany popyt na materiały drzewne zapewnia stały dopływ trocin i innych materiałów drzewnych, z których pellet jest wyrabiany. To zapewnia niskie ceny pelletu i duże oszczędności użytkownikowi tego paliwa.
Jeżeli właśnie jesteście na etapie wyboru materiału opałowego do waszego domu, warto poważnie wziąć pod uwagę pellet.