10.12.21

Program czyste powietrze – wymiana pieca na ekogroszek

Jeżeli jeszcze nie wymieniłeś pieca na bardziej przyjazny środowisku, to świetny czas, aby to zrobić. Program czyste powietrze umożliwia otrzymanie dofinansowania lub pożyczki na termomodernizację i wymianę kotła na bardziej ekologiczny.

Na czym polega program „Czyste powietrze” ?

Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza. Od jakiegoś czasu stan powietrza bardzo się pogarsza. Przyczyniają się do tego nie tylko spaliny samochodowe, ale głównie dym powstający po spaleniu opału – tutaj da się to zauważyć zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jak wiadomo dobrze docieplony dom potrzebuje mniejsze ilości opału do ogrzania, gdyż nie traci ciepła przez wychładzanie. Dlatego też program oferuje pomoc w ociepleniu budynków, dachów i wymianie okien. O dofinansowanie może starać się każdy właściciel budynku gospodarczego, z wyjątkiem nowego budownictwa.

Kwoty dotacji w podwyższonym poziomie dofinansowania sięgają nawet do 37 tysięcy. Do wyboru są trzy opcje na które możemy ubiegać się o dofinansowanie lub pożyczkę.

Opcja 1 obejmuje wymianę naszego źródła ciepła na pompę ciepła, oraz dodatkowo można starać się o montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczna, montaż mikro-instalacji fotowoltaicznej, oraz przeprowadzenie audytu przed rozpoczęciem prac. Maksymalna kwota do uzyskania na tą opcję to 25-35 tysięcy.

Opcja 2 to wymiana pieca centralnego ogrzewania ( w tym instalacja zasilana gazem), dodatkowo docieplenie i uszczelnienie budynku, oraz audyt. Tutaj kwota maksymalna to 20-25 tysięcy.

Opcja 3 pozwala na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz prace termomodernizacyjne budynku. Przeznaczona kwota to 10 tysięcy złotych.

Co to takiego termomodernizacja?

Termomodernizacja to szereg prac, mających na celu zniwelowanie strat ciepła. Rozpoczynając termomodernizację budynku, warto zamówić audyt energetyczny, wykonywany przez specjalistów, co pozwoli w sprawny i ekonomiczny sposób zaplanować cały proces docieplenia budynku.

Termomodernizacja nie zawsze zmusza nas do wykonania remontu całego budynku. Zmiany, które obejmuje termomodernizacja to najczęściej uszczelnienie okien i drzwi – lub całkowita ich wymiana, docieplenie przegród w stropach, podłogach, dachu lub całkowite ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Na finiszu prac wykonuje się wymianę instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną.

Co daje nam termomodernizacja?

Termomodernizacja powinna w znacznym stopniu zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo, co za tym idzie zmniejszą się koszty ogrzewania, oraz ilości wydzielanych substancji szkodliwych do atmosfery. Dobrze ocieplony budynek nie jest narażony na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, która prowadzi do występowania pleśni na ścianach i w rogach sufitów.

Najczęściej montowane piece centralnego ogrzewania.

Coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieca „kopciucha” ze względów ekologicznych, ale i również wygody, którą dają nam zautomatyzowane piece CO na pellet i ekogroszek. Do głównych zadań przy obsłudze pieca należy dbanie o regularne zasypywanie zbiornika opałem, żeby nie dopuścić do wygaśnięcia i przerwania jego pracy. Ekonomicznie dom ogrzewać możemy kupując dobry węgiel. Ekogroszek zyskał swoją popularność właśnie dzięki swojej wartości kalorycznej, która jest najwyższa wśród paliw stałych. Wysokoenergetyczne groszki posiadają kaloryczność nawet 29 MJ/kg i pozostawiają po sobie mało popiołu.

A czy istnieje najlepszy ekogroszek na rynku? Każdy posiadacz pieca na ekogroszek, który znajdzie węgiel niespiekający się, bez kamieni i wydajny będzie uważał dany opał za najlepszy. Jednak zamawiając ekogroszek warto zwrócić uwagę na parametry i porównywać ceny, oraz sugerować się opiniami innych kupujących.

Zobacz inne artykuły