23.10.21

Dotacja do wymiany pieca – Program Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolski system dopłat do wymiany wyeksploatowanych pieców grzewczych oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Od 1 stycznia 2022 r. program nie będzie dotował zakupu pieców węglowych.

Program „Czyste Powietrze” wszedł w życie w 2018 roku. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki na koniec wrześnie 2021 roku do programu wpłynęło już ponad 325 tysięcy wniosków o dofinansowanie wymianę kotłów grzewczych na łączną sumę przekraczającą 5,5 mld złotych. Dotychczas z programu wypłacano prawie 2 mld złotych wsparcia.

Ekologia przede wszystkim

Wycofanie się z dofinansowania do pieców węglowych wynika z ustaleń z Komisją Europejską, a także zgodne jest z zapisami w Krajowym Planie Odbudowy oraz „Polskim Ładzie”.

Do tego, coraz więcej samorządów przyjmuje uchwały antysmogowe, które ograniczają lub wręcz zakazują stosowania węgla do ogrzewania budynków.

Warto wybrać piec na pellet i ekogroszek 5 klasy

Dlatego warto rozważyć ogrzewanie domu pelletem lub ekogroszkiem, a co za tym idzie wybrać piec na pellet i ekogroszek 5 klasy.

Piec 5 klasy, oznacza, że urządzenie spełnia wyśrubowane, proekologiczne standardy zgodne z normą PN-EN 303-5:2012. Norma ta określa granicę emisji tlenku węgla, substancji smolistych oraz pyłów. Niespełnianie tych norm powoduje, że piec trafia do niższej klasy.

Obecnie wyróżnia się trzy klasy pieców: 3, 4 oraz 5. Im wyższa klasa, tym piec jest lepszy oraz bardziej ekologiczny.

Czym się wyróżnia piec na pellet i ekogroszek 5 klasy?

Piec na pellet i ekogroszek 5 klasy różni się od pieca 3 czy 4 klasy m. in.:

  • większą masywnością
  • proekologicznością, bo emituje trzy razy mniej szkodliwych pyłów.

Piec na pellet i ekogroszek 5 klasy wyróżnia wysoka sprawność. To bardzo istotny parametr. W przypadku pieców jest to stosunek otrzymanej mocy grzewczej do mocy włożonej w urządzenie w postaci paliwa. Piec na pellet czy na ekogroszek 5 klasy ma minimalną wartość sprawności na poziomie 88%, a kotły 3 klasy ok 75 %.

Piec na pellet czy na ekogroszek wyposażony jest m. in. w elektronicznie sterowane systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska.

Taki kocioł gwarantuje wyższy standard użytkowania. Piec na pellet i ekogroszek 5 klasy ma funkcję automatycznego czyszczenia palnika i automatyczną zapalarkę. Niektóre z modeli posiadają również funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika i odprowadzania popiołu, co sprawia, że są łatwe w obsłudze, a użytkownik ma przy ich czyszczeniu naprawdę niewiele pracy.

Ile to kosztuje?

Zakup takiego pieca oznacza wydatek między 5 a 10 tysięcy złotych. Jednak ze względu na walory urządzenia, ta suma szybko się zwraca.

Pellet i ekogroszek – zalety

Warto też pamiętać, że oba paliwa przeznaczone do takiego pieca mają wiele zalet. Przede wszystkim są proekologiczne. Ogrzewania nimi budynku oznacza niską emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ekogroszek to:

  • wysoka wartość opałowa
  • niska zawartość popiołu
  • niska zawartość siarki.

Najczęściej na rynku spotykany jest ekogroszek workowany, darmowa dostawa jest często wliczona w cenę zakupu.

Pellet to:

  • brak szkodliwych substancji
  • wysoka wydajność
  • niska cena.

Pellet, ze względu na to, że jest paliwem drzewnym jest łatwy w transporcie i nie brudzi pomieszczeń, w których jest przechowywany.

Podsumowanie

Warto postawić na piec 5 klasy i ogrzewanie domu ekogroszkiem lub pelletem. W ten sposób nie tylko dbamy o ekologię, ale również stawiamy na najnowsze technologie, które oznaczają wygodę użytkowania i komfort obsługi.

Zobacz inne artykuły