10.12.21

Ciekawostki dotyczące ekogroszku

Popularność ekogroszku bierze się z wygody użytkowania. Dzięki automatycznym piecom na ekogroszek ogrzewanie domu jest praktycznie bezobsługowe. Jednak czy to jego jedyna zaleta? Warto zaznaczyć, że dobrze spalany ekogroszek jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska, oraz bardziej ekonomiczny, aniżeli tradycyjny węgiel kamienny. Poznajmy ciekawostki na temat tego paliwa stałego!

Ekogroszek emituje mniejsze ilości zanieczyszczeń do środowiska.

Porównując ekogroszek z węglem kamiennym i brunatnym, jest to FAKT, ponieważ zanim trafi na skład opałowy przechodzi szereg procesów. Powstaje ze skruszonego węgla, następnie jest oddzielany – za pomocą cieczy o odpowiedniej gęstości od kamieni, które przypadkowo zostały wydobyte razem z węglem i sortowany według rozmiaru bryłek. Prawidłowo ekogroszek osiąga rozmiary od 8 do 31,5 mm i wydziela podczas spalania mniejsze ilości azotu, dwutlenku węgla i siarki, oraz pyłu.

Ekogroszek źle się spala z powodu złych ustawień kotła.

Jest to zarówno FAKT i MIT. Złe ustawienia pieca zdecydowanie negatywnie wpływają na spalanie ekogroszku. Powstające spieki, przesypujący się węgiel z podajnika, oraz duże ilości popiołu mogą być przyczyną niedopasowanych ustawień. Warto wiedzieć, zanim zbyt pochopnie ocenimy nasz zakup, że prawidłowe ustawienie sterownika to czynność żmudna, często dopracowywana metodą prób i błędów. Pocieszającym faktem jest, że jeżeli zdecydujemy się na jednego producenta i rodzaj węgla, nie będziemy musieli tych ustawień zmieniać po każdej dostawie.

Dlaczego więc mit? Nie zawsze dobre ustawienia są gwarantem sukcesu, jakim jest mało popiołu, ekonomiczne spalanie i brak śladowych spieków. Tutaj znaczenie ma również jakość surowca!

Jaki jest najlepszy ekogroszek? Ten, który cieszy się popularnością i pozytywnymi opiniami, które przyznawane mu są za dobre parametry. Dobry ekogroszek powinien się cechować niską spiekalnością, małą wilgotnością i pozostawić po sobie maksymalnie 7% popiołu. Dobierając kaloryczność zazwyczaj bierzemy pod uwagę moc pieca, oraz metraż ogrzewanego budynku. Jednakże kaloryczność ekonomicznego ekogroszku to minimum 24 MJ/kg.

Sklepy internetowe mają obowiązek sprzedawać ekogroszek jedynie dobrej jakości.

MIT. Rynek paliw opałowych naszpikowany jest ekogroszkiem słabej jakości. Nieświadomi konsumenci często nabierają się na zachęcające opisy, a za sprawą korzystnej ceny kupują ekogroszek o złych parametrach. Jaki ekogroszek kupić, aby nie ucierpiał nasz budżet i piec? Najlepiej przed sfinalizowaniem zakupu przyjrzeć się parametrom, świadectwu jakości i nie sugerować się niską ceną – istnieje duże prawdopodobieństwo, że okaże się to stratą wydanych pieniędzy. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest przeglądanie ofert sklepów internetowych, które często sprzedają dobrej jakości ekogroszek workowany w promocji.

Ekogroszek workowany ułatwia przechowywanie opału.

Uporządkowana i czystsza kotłownia, za sprawą węgla , który jest zapakowany w worki to FAKT. Ekogroszek workowany bardzo ułatwia magazynowanie opału. Znika problem pyłu, który musimy usunąć po zużyciu węgla, oraz zapotrzebowania na miejsce magazynowe – worki możemy układać jeden na drugim. Podczas dostawy ekogroszek dostarczany jest na paletach zabezpieczonych folią – w prosty sposób możemy przetransportować go do kotłowni, nie brudząc się.

Ekogroszek niedługo zniknie z rynku.

MIT. Węgiel w formie bryłek o polepszonych parametrach nadal będzie dostępny, jednakże pod zmienioną nazwą Groszek III. Będą również zwiększone kontrole sprzedawanego opału, przez zaostrzenie norm jakościowych. Dopuszczony do sprzedaży węgiel będzie miał zmniejszoną wartość siarki do 1% i popiołu do 6%, zaś minimalna kaloryczność wynosiła będzie 28 MJ/kg.

Zobacz inne artykuły