02.02.21

Wartość opałowa

Podczas spalania węgla kamiennego do atmosfery uwalnia się rtęć, ołów, dwutlenek siarki i azotu, cząstki stałe i metale ciężkie. Powietrze zawierające wymienione toksyny nie pozostają bez wpływu na ludzkie zdrowie. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą wywołać lub nasilić astmę, trudności w oddychaniu, problemy kardiologiczne i neurologiczne. Wobec powyższych faktów, ekogroszek i pellet są lepszą i przede wszystkim bardziej proekologiczną alternatywą dla węgla kamiennego.

Wartość opałowa węgla

Wartość opałowa to ilość energii, jaką możemy uzyskać z danej jednostki paliwa, w tym przypadku węgla. Wartość opałowa nazywa się także kalorycznością. Średnia wartość zawartości energii 1 kg węgla kamiennego wynosi 24,5-33,8 MJ (milidżule na 1 kg). Przy spalaniu do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje. Pałac węglem trzeba stale wybierać z pieca popiół.

Ekogroszek – wartość opałowa

Kaloryczność ekogroszku ze średniej półki cenowej wynosi od 24 do 26 MJ/kg. Wartość opałowa tego paliwa klasy premium wynosi od 26 MJ/kg do 30MJ/ kg. W sprzedaży znajdują się też produkty, których wartość kaloryczna stanowi 21-23 MJ/kg. Koszt uzyskania 1 kilowatogodziny energii z ekogroszku kosztuje 0,19 zł. Te same parametry dla węgla są obliczone na wydatek od 0,20 zł wzwyż dla uzyskania 1kwh energii. Z powyższego zestawienia jasno wynika, że kaloryczność ekogroszku i węgla są do siebie zbliżone. Jeśli natomiast chodzi o ekonomiczność, to ekogroszek zdecydowanie wypada lepiej.

Ekogroszek, dlaczego warto?

Paliwo to zawiera znacznie mniej siarki i innych zanieczyszczeń niż węgiel, ma odpowiednią kaloryczność (możemy kupić ekogroszek o kaloryczności dostosowanej do potrzeb domu i warunków atmosferycznych; mniej kaloryczny jesienią, bardziej kaloryczny zimą, itp.), nie trzeba też tak często wybierać popiołu z pieca, jak w przypadku palenia węglem. Ekogroszek spełnia też normy ochrony powietrza obowiązujące w Unii Europejskiej.


Zapoznaj się z naszą ofertą. Nasz ekogroszek sklep


A może pellet?

Pellet zaliczany do biomasy jest mniej kalorycznym paliwem niż ekogroszek i węgiel. Ma on jednak wyższą wydajność cieplną przy kosztach zbliżonych do ogrzewania ekogroszkiem. Ponadto pellet jest materiałem w pełni ekologicznym i odnawialnym. Ten specjalnie uformowany granulat podczas spalania produkuje zaledwie 0,24- 1% popiołu. Dla porównania węgiel przy spalaniu produkuje nawet do 20%popiołu, ekogroszek maksymalnie 15%. Pellet jest również czystszy w użytkowaniu i przyjemnie pachnie drewnem.

Jaki ekogroszek jest najlepszy?

Wysokokaloryczny będzie dobry do grzania zimą. Do ogrzewania możemy wybrać uniwersalny produkt, którego wartość opałowa wynosi 24MJ/kg, granulacja około 8-25 mm, a spiekalność oscyluje w granicach RI: 0-1.

Ekogroszek i pellet to nowoczesne paliwa o lepszych właściwościach niż węgiel, bardziej ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Ich popularność będzie rosła i przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat, wyprą one zupełnie z obiegu węgiel kamienny.

Zobacz inne artykuły