Piec z podajnikiem to najwyższa wydajność
Piec z podajnikiem na pellet i ekogroszek należy do najpopularniejszych pieców na paliwo stałe. Dzieje się tak dlatego, że ma on najwyższą wydajność wśród kotłów węglowych. Z tej samej ilości spalonego w nim węgla uzyskuje się więcej ciepła niż z kotłów o prostej konstrukcji. Piec z podajnikiem na pellet i ekogroszek wyposażony jest w specjalny zasobnik, do którego wsypuje się spory zapas np. ekogroszku, który starcza nawet na kilka dni.
Jak działa piec z podajnikiem?
Automatyczny podajnik paliwa napędzany jest silnikiem elektrycznym i wymaga zasilania napięciem 230 V. Ze względu na ograniczone możliwości transportowania opału przez podajnik, w kotłach z podajnikiem pali się węglem o niewielkich rozmiarach ziarna. Zbyt duże kawałki węgla lub znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą zablokować podajnik i zatrzymać pracę kotła.
Prostota obsługi
Prędkość podawania paliwa jest regulowana automatycznie. Właśnie zautomatyzowanie i łatwość obsługi należy do największych atutów kotła z podajnikiem. To dzięki temu, że użytkownik pieca wykonuje minimalną liczbę czynności, kotły z podajnikiem są tak chętnie kupowane. W zależności od wielkości zasobnika, węgla wystarcza na nieprzerwaną pracę pieca przez kilkanaście godzin w czasie dużego zimna i nawet przez kilka dni w okresie przejściowym.
Jaki opał do pieca z podajnikiem?
Jaki opał będzie najlepszy do takiego pieca – pellet czy ekogroszek? Oba – ze względu na rozmiary ziarna i ekologiczne właściwości. W piecu na pellet z podajnikiem możemy równie dobrze palić ekogroszkiem.
Ekogroszek do pieca z podajnikiem
Jaki będzie najlepsze ekogroszek do pieca z podajnikiem? Są dwa podstawowe warunki.
Workowany ekogroszek
Ekogroszek do pieca z podajnikiem najlepiej kupować w workach.
Dlaczego?
Workowany ekogroszek pozwala na:
- utrzymanie porządku i czystości w kotłowni. Ekogroszek w workach oznacza mniej pyłu w kotłowni czy na ubraniach osób, które wsypują go do pieca
- komfortowe dorzucanie opału do podajnika pieca, a także prostsze odmierzanie ilości opału, który należy wsypać do pieca
- zachowanie jego wartości opałowych, a także, gdy zajdzie taka potrzeba, łatwiejszą reklamację.
Wilgotność
Najlepszy jakościowo ekogroszek powinien mieć wilgotność na poziomie 5 -10 %.
Dlaczego to ważne?
Zbyt wilgotny ekogroszek oznacza, że stracił dużo ze swoich wartości energetycznych. Zbyt wilgotny ekogroszek szybciej się zużywa i jest szkodliwy tak dla pieca jak i środowiska.
Inne negatywne zjawiska związane ze zbyt wilgotnym ekogroszkiem to:
- duża część energii pochodzącej ze spalania marnuje się, żeby odparować nadmiar wody, co znacząco zwiększa zużycie opału
- z powodu zbyt dużej wilgoci zapłon będzie spóźniony, co też zmniejsza efekt grzewczy
- wraz z wilgocią rośnie emisja szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery
- zwiększona wilgoć powoduje, że piec z podajnikiem będą szybciej rdzewieć. Szczególnie narażone na to są podajniki ślimakowe.Jednak zbyt suchy ekogroszek również nie jest dobry dla pieca z podajnikiem. Gdy opał jest zbyt suchy może to skutkować mniejszym płomieniem i naruszyć proces spalania.Podsumowanie
Jeżeli decydujemy się na używanie ekogroszku w piecu z podajnikiem warto pamiętać o tych kwestiach, tak, żeby właściwie ogrzać dom oraz nie zniszczyć pieca.