10.12.21

Pellet – odnawialne źródło energii

Wymieniając piec na nowoczesny powinniśmy przemyśleć jakim rodzajem opału będzie zasilany. Jak ogrzewać dom ekonomicznie i energooszczędnie, a jednocześnie bardziej ekologicznie?

Pellet to paliwo wytwarzane z recyklingu odpadów drzewnych. Uzyskuje się go za pomocą sprasowywania pozostałości z produkcji mebli, drzwi czy innych prac tartacznych. Określany jako najbardziej ekologiczny pośród paliw stałych. A to dlatego, że jest czysty w użytku, dym podczas spalania surowca ładnie pachnie, a pozostały po spaleniu popiół może być powtórnie wykorzystany.
Wyznacznikiem dobrego pelletu jest jego skład, oraz dobre parametry. Tylko opał spełniający normy będzie ekologiczny , a ogrzewanie nim domu – opłacalne.

Gorszej jakości granulat pelletowy może zapychać podajnik pieca, gorzej się spalać, a popiół powstający w procesie spalania zawierał będzie zgorzeliny, powstałe za sprawą dodanych podczas produkcji chemicznych substancji klejących.

Wysokojakościowy produkt nie powinien kruszyć się i rozpadać, bryłki powinny być jednolite i równe, o średnicy 6 – 8 mm. Kaloryczność pelletu jaką producenci podają to zazwyczaj 18 – 20 MJ/kg.

Pellet będzie się spalał najefektywniej w przystosowanych do tego rodzaju paliwa – piecu na pellet z podajnikiem. Dzięki swojemu zautomatyzowaniu, jedynym obowiązkiem jaki nam pozostaje jest uzupełnianie zbiornika na paliwo.

Z czego powstaje pellet?

Na rynku możemy znaleźć pellet z drzew iglastych, liściastych lub mieszany. Który rodzaj jest lepszy? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Za bardziej kaloryczny uznaje się iglasty, ponieważ podczas obróbki, drewno nie traci swojej gęstości jak w przypadku drzew liściastych.

Z drugiej strony posiadacze pieców na pellet często wybierają granulat liściasty, który jest mniej smolisty. Naturalnie występująca żywica w drzewach iglastych daje większe szanse na zakup czystszego paliwa, nie wymaga powiem ono używania substancji wiążących i jest prostszy do wyprodukowania. Dużą popularnością cieszy się mieszany pellet,do którego produkcji wykorzystywane są odpady drzew liściastych i iglastych.

Kupując pellet w sklepie internetowym zwróć uwagę czy sprzedawany opał spełnia normy i posiada certyfikaty, które są gwarantem jakości. Podczas sprawdzania laboratoryjnego próbki oceniania jest wilgotność bryłek, gęstość nasypowa, zawartość popiołu i wartość opałowa.

Dlaczego warto kupić droższy pellet, skoro na rynku są dużo tańsze?

Złej jakości pellet powstaje natomiast ze wszystkiego i nie ma nic wspólnego ze słowem ekologia. Stare meble wraz z okleiną czy płyty MDF pokryte klejem, farbami, lakierami. Dolewany stopiony plastik, aby granulki były zbite i nie rozpadały się, oraz aromaty o woni drewna, aby zapach jak najbardziej przypominał pellet drewniany.

Niestety na rynku krajowym nie stosuje się aż takich restrykcji, jak w przypadku rynku zagranicznego i niektórzy producenci nadal stosują tak nieuczciwe praktyki, tworząc szkodliwy produkt drewnopodobny.

Warto zainwestować w droższy jakościowy produkt, by móc cieszyć się zakupem. Oferowane na rynku tańsze granulaty drzewne często nie spełniają norm, mają dużo niższe wartości opałowe, a ogrzewanie domu przysporzy nam więcej problemu i jak się wydawało na początku – wcale na tym nie zaoszczędzimy. Używając złej jakości pelletu stracimy bardzo dużo czasu na ustawianiu pieca, tak aby nabijał odpowiednią temperaturę i nie spiekał opału. Może okazać się to nawet niemożliwe i stracimy nie tylko pieniądze, ale i czas poświęcony również na doczyszczanie i serwis pieca po eksperymentach zakupowych.

Zobacz inne artykuły