10.12.21

Pellet jako paliwo zasilające kocioł

Alternatywną odmianą ogrzewania domów w sposób przyjazny środowisku jest stosowanie pelletu, jako paliwa zasilającego kocioł. Drewniany granulat króluje na rynku paliw stałych od dłuższego czasu. Na czym polega fenomen pelletu?

Odnawialne źródło energii – charakterystyka pelletu.

Jedną z niepodważalnych zalet pelletu jest to, że opał ten zaliczamy do biomasy. Co to takiego? Biodegradowalne substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w przypadku pelletu – odpady, najczęściej drzewne z których wytwarzane są biopaliwa. Mniej popularne pellety wytwarzane mogą być z sieczki słomy, łusek słonecznika.

Klasyczny pellet klasy A1, A2 przystosowany do spalania w automatycznych kotłach ma średnicę 6 do 8 mm i kaloryczność około 16,5 MJ/kg, większą wartość posiadają bryłki klasy DINPLUS. Dobrej jakości pellety pozostawiają niewielkie ilości popiołu po spaleniu i przyjemnie pachną, a ich kolor jest jednolity, bez kolorowych kawałków. Poprzez nie stosowanie chemii do zlepiania bryłek, dobry pellet kruszy się w rękach i pęcznieje w wodzie.

Zalety ogrzewania domu pelletem.

Emisja szkodliwych substancji podczas spalania pelletu jest o wiele mniejsza niż w przypadku palenia węglem, ekogroszkiem, czy nawet drewnem. Uwalniający się dym jest praktycznie bezbarwny i pachnie palonym drewnem. Jeżeli jest ciężki, ciemny i duszący warto przeanalizować jakość paliwa. Jeżeli nie zawiniły złe ustawienia sterownika, najpewniej masz do czynienia z pelletem „wzbogaconym” o chemiczne dodatki poprawiające konstrukcję i gęstość pelletu.

Praktycznie bezobsługowa praca kotła z pewnością jest przekonującą cechą. Ogrzewając dom pelletem dobrej jakości możemy zapomnieć o konieczności ciągłego biegania do kotłowni. Po naszej stronie pozostaje jedynie uzupełnianie zbiornika opałem i wybieranie popiołu. Warto wiedzieć, że popiół ten jest w pełni nieszkodliwy i zawiera mikroelementy, dzięki którym może być stosowany jako nawóz do roślinności.

Magazynowanie pelletu to czysta przyjemność! Czysta – ponieważ pellet nie zabrudzi pomieszczenia, w którym jest magazynowany. Nie pozostawia po sobie śladu po sezonie grzewczym, tak jak w przypadku węgla kamiennego, gdzie czarny pył roznoszony jest po całej kotłowni. Dodatkowo w pomieszczeniu pięknie pachnie drewnem. Najczęściej pellet w sklepie online i na składzie opału kupić możemy opakowany w 15 kg worki wygodne do przechowania. Zakup pelletu workowanego jest lepszym rozwiązaniem, niż taki kupiony luzem, ponieważ worki chronią przed zawilgoceniem opału.

Na co zwracać uwagę kupując pellet w sklepie online?

Zamawiając produkty przez internet pierwszy raz, kupujemy tak naprawdę „kota w worku”. Możemy bazować na opiniach innych lub nabyć towar z polecenia. Wybierając dostawcę opału sprawdzaj czy sprzedawany pellet posiada certyfikaty i opinie o nim są zadowalające. Sugerować należy się podanymi parametrami, tj. kalorycznością minimalną: 16,5 MJ/kg, wilgotnością nie większą niż 10% i rozmiarem bryłek (zbyt długie mogą blokować ślimak). Wybór jednego sprawdzonego dostawcy jest bardzo ważny w kwestii ustawień pieca. Znika konieczność ustawiania sterownika po każdej dostawie.

Zobacz inne artykuły