Z czego powstają pellet i brykiet?
Pellet jest wytwarzany z odpadów pochodzenia biologicznego: z trocin, kory drzewnej, resztek drewna wykorzystywanego w tartaku, pestek łupin orzechów czy słomy. Odpady te są zmieszane i sprasowywane w specjalnych maszynach. Efektem końcowym są twarde, nieduże granulki o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów.
Zalety pelletu:
- niska emisja CO2 podczas spalania
- komfort użytkowania – pellet nie brudzi
- wysoka wartość opałowa – zużycie 5 – 8 ton w ciągu całego sezonu grzewczego
- popiół, który można wykorzystać jako nawóz ogrodniczy.
Metodologia powstawania brykietu jest podobna. Rozdrobniony materiał poddany zostaje sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Jednak brykiet powstaje z innego materiału. Poza resztkami z produkcji drewna do brykietu wykorzystuje się również m. in. torf oraz węgiel drzewny. Na rynku najchętniej kupowane są brykiety mające kształt walca o średnicy do 7 cm .
Zalety brykietu:
- łatwe magazynowanie
- nie zanieczyszcza przewodów kominowych
- niska ilość popiołu, który można następnie wykorzystać jako nawóz
- paliwo ekologiczne
- wysoka wydajność spalania
- łatwość rozpalania.
Kaloryczność
Kaloryczność pelletu waha się między 15 a 22 MJ/kg. Inną ważną jego cechą jest niska zawartość wilgoci oraz minimalna ilość popiołu.
Kaloryczność brykietu jest tylko nieco niższa i kształtuje się na podobnym poziomie – 15-19 MJ/kg. Również brykiet charakteryzuje się niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu.
Ekologia
Oba paliwa są bardzo przyjazne środowisku, a ich spalanie powoduje niewielką emisję szkodliwych substancji. W procesie spalania uwalniany jest węgiel, który był wcześniej wchłonięty z atmosfery przez rośliny, wykorzystane do pozyskania materiału na oba paliwa.
Sposób wykorzystania
Nowoczesne kotły z podajnikami są przeznaczone do spalania pelletu. Brykietu można natomiast używać m. in. w kominku z płaszczem wodnym, w kotłach zasypowych przeznaczonych do opalania drewnem albo urządzeniach specjalnie przeznaczonych do spalania brykietów.
Kształt
Największą różnica między pelletem a brykietem jest wielkość i kształt. Pellet jest dostępny w sprzedaży pod postacią niedużych granulek, których średnica wynosi zaledwie kilka mm. Jego długość wynosi około 5 cm. Brykiet drzewny jest większy. Najczęściej ma kształt walca o średnicy 7 cm i długości 15 cm.
Cena
Poza różnicami dotyczącymi kształtu i wielkości pellet i brykiet różnią się też ceną. Nie jest to wielka różnica, jednak brykiet jest nieco tańszy. Należy jednak pamiętać, że cena uzależniona jest od jakości opału.
Podobieństwa
Oba, pellet i brykiet są:
- przyjazne środowisku, a popiół z ich spalania można wykorzystać jako nawóz
- kaloryczne
- proste w magazynowaniu i transporcie.
Różnice
Pellet i brykiet różnią się:
- kształtem
- źródłem wytwarzania
- sposobem wykorzystania
- ceną.