10.06.22

Pellet czy ekogroszek – czym taniej ogrzewać dom w 2022 roku?

Inflacja szaleje i ceny rosną. Również ceny paliw opałowych. Dlatego warto zastanowić czym taniej ogrzewać domu w 2022 roku: pelletem czy ekogroszkiem?

Cena pelletu
Od końca 2021 roku obserwujemy znaczące podwyżki wszystkich paliw opałowych. Widać to choćby po cenie opału pellet. W 2020 roku za tonę dobrego pelletu płaciło się średnio 900 zł. W połowie 2021 roku było to już 1100 -1200 zł, a obecnie, u niektórych sprzedawców można znaleźć tonę pelletu nawet w cenie 1600 zł! Generalnie, średnia cena opału pellet w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła około 1170 zł za tonę.

Węgiel groszek cena
Podobnie jest z ekogroszkiem. Z tym, że tu na cenę tego paliwa mają również wpływ decyzje rządowe. Parę miesięcy temu rząd wprowadził nowe normy jakościowe dotyczące tego opału. Zmienił też jego nazwę. Po wejściu w życie tego prawa w składach z opałem znajdziemy zamiast ekogroszku nazwę „groszek III”. Czy będziemy mówić ekogroszek, groszek III czy węgiel groszek cena tego opału i tak wzrosła. W zimie 2020/2021 cena ekogroszku wynosiła średnio około 1100 zł za tonę. W pierwszych trzech miesiącach za tonę ekogroszku trzeba było zapłacić średnio 1450 zł. Także cena ekogroszku też rośnie.

Kaloryczność
Jeżeli weźmiemy pod uwagę kaloryczność obu paliw, to w tej konkurencji wygra ekogroszek. Jego wartość opałowa waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg. Wartość kaloryczna pelletu oscyluje między 16 do 19 MJ/kg. W takim razie, spalając ekogroszek uzyskamy ok 30% więcej mocy, co oznacza, że również o tyle taniej ogrzejemy dom.

Pellet i ekogroszek – ekologia
Z ekonomicznego punktu widzenia ogrzewanie ekogroszkiem jest zatem korzystniejsze. Jednak, jeżeli komuś wyjątkowo leży na sercu ekologia może skłaniać się mimo wszystko do wyboru pelletu, który jest w 100% produktem naturalnym. Do minusów używania pelletu można zaliczyć to, że trzeba zadbać o to, żeby w miejscu jego przechowywania nie było wilgoci. Inaczej opał straci mocno na jakości.

Pellet i ekogroszek – użytkowanie
Pellet jest też bardziej komfortowy w użytkowaniu.
Oto dlaczego:

  • transportowanie i napełnianie kotła ekogroszkiem wymaga więcej siły i sprawności
  • spalanie ekogroszku powoduje powstawanie dużo więcej popiołu, więc trzeba go częściej wybierać z pieca
  • pellet właściwie nie brudzi i nie pyli kotłowni, więc sprzątania przy jego spalaniu nie ma za wiele
  • używając do ogrzewania domu ekogroszku musimy liczyć się regularnym czyszczeniem pieca
  • popiół z pelletu można wysypać na trawnik czy nawet wykorzystać go w charakterze nawozu, popiół z ekogroszku trzeba utylizować.Wybór pieca
    Wybór opału jest kluczowy, ale nie jedyny. Należy się też zastanowić nad odpowiednim kotłem. Kiepskiej jakości piec będzie powodował duże straty ekonomiczne. I nic nie pomoże, że kupujemy tanio opał, skoro piec nie ma odpowiedniej sprawności. Obecnie, największą popularnością cieszą się tzw. piece z zasobnikiem, które pozwalają na zasypania większej ilości opału, co powoduje duży komfort użytkowania.Podsumowanie
    Jak widać palenie ekogroszkiem wydaje się trochę bardziej opłacalne, jednak pellet też ma swoje duże zalety ( czystość kotłowni czy mniej pracy przy konserwacji pieca), które są trudne do przecenienia.
Zobacz inne artykuły