27.04.22

Nowa wersja programu „Czyste Powietrze” a pellet

Celem programu „Czyste Powietrze” jest walka ze smogiem i likwidacja tzw. „kopciuchów”. Program pomaga w ich wymianie na nowoczesne, proekologiczne kotły grzewcze. Czy użytkownicy ogrzewający swoje domy pelletem mogą z niego skorzystać? Oczywiście!

 

Dofinansowanie na zakup kotła na pellet o podwyższonym standardzie

Od 1 lipca zeszłego roku możliwe jest ubieganie się o większe niż wcześniej dofinansowanie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie.

Kotły na pellet o podwyższonym standardzie charakteryzują się obniżoną do poziomu 20 mg/m3 emisją pyłów PM. To sprawia że są bardziej ekologiczne, gdyż emisja pyłu PM ma duże znaczenie w powstawaniu smogu.
Dzięki programowi „Czyste powietrze” zamieniając stary kocioł na kocioł na pellet o podwyższonym standardzie można uzyskać dofinansowanie nawet do poziomu 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji tj do 9.000 zł.
Jeszcze wyższe dofinansowanie, w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych i sumie nawet do 12.000 zł. może otrzymać tzw. Grupa 2 Beneficjentów. To są osoby, których średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1564 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) oraz 2189 zł (w gospodarstwie jednoosobowym).

Kotły dwupaliwowe zgodne z celami programu
Druga istotna sprawa dla osób wykorzystujących pellet do ogrzewania domu to uznanie kotła dwupaliwowego, czyli zgazowującego drewno i spalającego pellet, jako zgodnego z celami programu „Czyste Powietrze”. Co oznacza, że można starać się o dofinansowanie na jego zakup.

Czym są kotły dwupaliwowe?
Kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno i spalające pellet są ciekawą alternatywną dla kotłów tradycyjnych na pellet czy ekogroszek. Koszty zakupu takiego kotła są większe, ale zwracają się w niedługim czasie, bo kocioł dwupaliwowy zgazowujący drewno jest bardzo wydajnym urządzeniem. Generalną zasadą działania takiego kotła jest automatyczne przełączenie się na spalanie pelletu, gdy wypali się ładunek drzewa.

Jak w praktyce działa kocioł dwupaliwowy?
Podczas spalania polan drewna w takim kotle zachodzą procesy termochemiczne, które powodują wytwarzanie gazu drzewnego. Gaz ten, razem z powietrzem wtórnym tworzy płomień gazowy w dolnej części kotła. Dzięki temu kocioł dwupaliwowy w 100 procentach wykorzystuje zamkniętą w paliwie energię, co pozwala uzyskać najwyższą wydajność emisyjną.

Kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno są w pełni proekologiczne, przyjazne dla środowiska, z bardzo niewielką emisją spalin.

Pellet – paliwo proekologiczne
Tak samo jest i z pelletem, który uważany jest za paliwo niezwykle ekologiczne. Pellet powstaje ze sprasowanych odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków. Finalnie, przybiera formę granulatu. Jego wartość opałowa jest taka sama jak drewna. Do tego pellet charakteryzuje się niską wilgotnością, a w czasie jego spalania powstaje jedynie niewielka ilość popiołu.

Gdzie kupować pellet?
Najprościej pellet zamówić przez internet. Zakup przez internet jest również zazwyczaj korzystniejszy finansowo. Oferowany pellet sklep internetowy często sprzedaje w dobrej, atrakcyjnej cenie. Ze względów praktycznych najlepiej kupować pellet w workach.

Jak jest z dostępnością pelletu?
Pellet jest materiałem powszechnie dostępnym, nie ma problemu z jego podażą. Łatwo kupić pellet workowany. Biała podlaska, Warszawa czy Szczecin – niezależnie od tego, gdzie się mieszka pellet kupi się łatwo i szybko zostanie dostarczony do domu klienta.

Podsumowanie
Dziś, wiele osób ogrzewających swoje domy zastanawia się, które paliwo jest lepsze: pellet czy ekogroszek? Koszty, wydajność, wartość energetyczna, ekologia – to są najważniejsze kwestie, które trzeba brać pod uwagę. Z pewnością oba paliwo mają wiele zalet i są obecnie najchętniej wybierane przez polskich użytkowników.

Zobacz inne artykuły