15.06.21

Najnowsze technologie ogrzewania domu.

Na rynku pojawiają się coraz to nowe technologie dotyczące sposobu ogrzewania domu. Podczas budowy domu czy remontu warto zastanowić się nad unowocześnieniem systemu grzewczego, tak aby był bardziej ekonomiczny i wydajny.

Ogrzewanie podłogowe

Popularność zyskało ogrzewanie podłogowe. W porównaniu z grzejnikami przekazuje ciepło w bardziej efektowny sposób, ponieważ przekazuje je całą swoją powierzchnią, oraz równomiernie rozkłada temperaturę w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe występuje w wersji elektrycznej, gdzie zastosowane są przewody i maty, które wydzielają ciepło za poprzez przepływu prądu. Możliwe jest też zastosowanie folii grzejnej, którą układa się bezpośrednio pod płytkami i panelami lub przewodów, które zatapiane są w wylewce podłogowej. Drugi rodzaj systemu ogrzewania to rurki zatopione w jastrychu, w których przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Bardziej opłacalna jest inwestycja w ogrzewanie wodne. Ceny za energię elektryczną i gaz rosną z roku na rok i wszystko wskazuje na to, że nadal będą rosły. Dlatego coraz mniej osób decyduje się np. na fotowoltaikę, czy piece elektryczne i gazowe, dlatego, że posiadacze tych rodzai pieców nie są w stanie oszacować budżetu jaki będą musieli w przyszłości przeznaczyć na rachunki. Dodatkowo powinniśmy szczegółowo zaprojektować system zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło w każdym pomieszczeniu, ponieważ projekt musi być dokładniejszy niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewanie lodem

System ogrzewania, który jest nowością na rynku polskim. Polega on na zamontowaniu betonowego zbiornika, który jest zakopywany w gruncie, poniżej strefy przemarzania i napełniany wodą Zazwyczaj ma pojemność 10 metrów sześciennych, co jest wystarczające aby ogrzać budynek mieszkalny. W większych obiektach może zajść potrzeba montażu więcej niż jednego zbiornika. System grzewczy produkuje ciepło, podczas zmiany stanu skupienia lodu.

Wewnątrz zbiornika stosowane są dwa wymienniki ciepła, które tworzą konstrukcje rur z tworzywa sztucznego.

Przez pierwszy wymiennik płynie solanka wytwarzana w instalacji pompy ciepła, zaś drugi wymiennik łączy się z kolektorem powietrzno-słonecznym, który pobiera energię z otaczającego go powietrza atmosferycznego i z promieniowania słonecznego. Dodatkowym atutem ogrzewania jest możliwość naturalnego chłodzenia budynku latem. W tym celu należy doprowadzić do całkowitego zamarznięcia wody w zbiorniku. Należy zrobić to wraz z zakończeniem sezonu grzewczego. Proces ochładzania będzie trwał do czasu całkowitego roztopienia się lodu.

Piec na ekogroszek czy na pellet?

Piece na ekogroszek są jak na razie najpopularniejszym sposobem ogrzewania domu. Jest to system sprawdzony i efektywny. W porównaniu z tradycyjnym kotłem charakteryzuje się łatwością obsługi, gdyż wyposażony jest w sterownik i automatyczny podajnik. W tego rodzaju ogrzewaniu należy zwracać uwagę na to aby opał był dobrej jakości. Tylko taki ekogroszek daje nam gwarancję, że podczas spalania będzie wytwarzał mniejszą emisję szkodliwych spalin, oraz będzie wydajny. Stosowanie słabej jakości paliw stałych może nawet przyczynić się do awarii kotła, przez np. skorodowane elementy pieca. Najlepszy ekogroszek na rynku to produkt spełniający oczekiwania klienta, biorąc pod uwagę wariant finansowy, oraz jakość, która jest niepodważalnie bez zarzutu. Selekcja jakościowa węgla podczas produkcji ekogroszku pozwala nam cieszyć się opałem bez zawartości miału i dużej ilości substancji niepalnych. Nie musimy również martwić się o to, że podczas spalania będą tworzyły się spieki i pozostawały duże ilości popiołu.

Sprzedawany w nowoczesnych składach opału i sklepach internetowych węgiel ekogroszek zapakowany jest w foliowe worki, co pozwala na zachowanie parametrów towaru, a dzięki nim magazynowanie opału staje się łatwiejsze i czystsze. Minimalna wartość opałowa wydajnego ekogroszku to 24 MJ/kg, ale im większa wartość kaloryczna, tym zmniejszy się potrzeba częstego dosypywania opału do pieca, wiąże się to niestety z tym, że jest on droższy od mniej wydajnego opału. Jednakże zakup dobrego wysokokalorycznego ekogroszku i tak opłaci się bardziej. 

Jeżeli chodzi o piece automatyczne, występują modele w których można zastosować jako paliwo pellet, który cieszy się popularnością, ponieważ jest opałem ekologicznym i w dużo mniejszym stopniu zanieczyszcza kotłownie i sam piec. Drewniany granulat świetnie sprawdzi się jako paliwo do ogrzewania domów jednorodzinnych. Powstaje z odpadów drzewnych, mogą to być sprasowane trociny z drzew iglastych i liściastych. Wartość opałowa pelletu waha się pomiędzy 15 a 18 MJ/kg. Wydajny produkt powinien mieć zbitą strukturę i maksymalną wilgotność 10%. Jako ciekawostka, dobrej jakości pellet podczas testu z wodą powinien opadać na dno, a nie pływać na wierzchu. Podobnie jak przy zakupie ekogroszku, niska cena zazwyczaj świadczy o słabej jakości produktu.

Zobacz inne artykuły