10.01.22

Miał węglowy, gdzie można go użyć, czym się wyróżnia?

Miał węglowy nie jest żadnym odpadem węglowym. Mimo, że mocno pyli, to palony w odpowiedni sposób miał węglowy jest pełnowartościowym rodzajem węgla opałowego.

Węgiel to wciąż jeden z najpowszechniejszych materiałów opałowych. Wykorzystuje się różne jego formy, jak np. kostki, węgiel orzechy, w workach kupujemy najbardziej ekologiczny z nich czyli ekogroszek, ale jest też i miał węglowy.

Czym wyróżnia się dobrej jakości miał?

Miał węglowy to po prostu drobno sproszkowany węgiel, który powstaje w wyniku kruszenia, mielenia lub przepuszczenia przez sito węgla.

Miał sprzedawany jest, podobnie jak węgiel orzech w workach. Jakość miału węglowego określa jego pochodzenie i skład. Jest wiele rodzajów miału węglowego. Jest miał wysokogatunkowy, ale niestety zdarza się nagminnie, że pod nazwą miału węglowego sprzedawany jest odpad węglowy, pochodzący z produkcji węgla, znany również jako muł węglowy.

Czym się wyróżnia miał węglowy?

Na skutek spalania miału węglowego powstaje od 50 do nawet 100% więcej popiołu niż w przypadku węgla w formie orzecha czy kostki. Natomiast zawartość siarki jest tylko trochę większa i nie powinna przekraczać 20% wartości w porównaniu do innych rodzajów węgla.
Niestety suchy miał węglowy jest niebezpieczny w użytkowaniu, ponieważ pył powoduje ryzyko chorób płuc u osób, które wdychają jego nadmierne ilości. Dlatego też miał węglowy powinien być zawsze odpowiednio zwilżony.

Co decyduje o jakości miału węglowego?

Na jakość miału węglowego wpływa przede wszystkim jakość węgla, z jakiego pochodzi.
Im lepsza jakość węgla, a w efekcie ilość uzyskiwanej dzięki niemu energii, tym wyższa będzie wartość miału.

Wymagania jakościowe dla paliw

W 2018 roku Ministerstwo Energii wydało rozporządzenie ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Rozporządzenie określa jakie minimalne wymagania musi spełniać paliwo opałowe. Oprócz orzecha czy kostki innym rodzajem węgla dopuszczonym do sprzedaży jest tzw. ekomiał. Jego kaloryczność nie może być niższa 24 MJ/kg, zawartość siarki nie przekraczać 1,2%, a popiołu 12%.

Pozostały miał, o wartości opałowej między18 a 24 MJ/kg, jest dopuszczony do użytku jedynie w instalacjach powyżej 1 MW.
Nowe regulacje prawne zakazują stosowania miału niskiej jakości w instalacjach poniżej 1 MW oraz łączenia go z różnymi węglowymi odpadami.

Kto może nadal palić miałem?

Od 1 lipca 2020 roku zwykły miał mogą kupić klienci, którzy przedstawią zaświadczenie o posiadaniu instalacji o nominalnej mocy nie mniejszej niż 1 MW. Dokument taki wystawić może starosta i jest on ważny tylko przez rok od momentu wydania.

Jaki kocioł do miału węglowego?

Do palenia miałem węglowym potrzebny jest kocioł zasypowy górnego spalania. Miał jest paliwem niskokalorycznym, które wolno się pali. Dlatego najlepiej jest palić dużą ilość miału, a piec powinien być nastawiony na niską moc.
Kotły na miał węglowy wyposażone są w sterownik do kotłów EOS (PID II), który pozwala zoptymalizować proces spalania.
Obsługa kotłów na miał nie nastręcza użytkownikowi wiele pracy i nie zabiera wiele czasu.

Podsumowanie

Miał to sprzedawany węgiel na worki, który jest paliwem pełnowartościowym, łatwo dostępnym i dosyć tanim. Warto go jednak kupować u sprawdzonych sprzedawców, bo niektóre oferty pod nazwą miału węglowego oferują zwyczajny odpad węglowy.

Zobacz inne artykuły