21.02.23

Kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno

Kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno cieszą się coraz większym zainteresowanie. Na czym polega ich wyjątkowość?

 

Kocioł na pellet z podajnikiem zyskał mocnego rywala. Jest nim kocioł dwupaliwowy zgazowujący drewno, w którym również można palić pellet.

Jak pracuje kocioł zgazowujący drewno?
W kotłach zgazowujących drewno proces spalania przebiega dwuetapowo. W komorze wsadowej, podczas spalania drewna z ograniczonym dostępem powietrza następuje przemiana drewna w węgiel drzewny. Podczas tego procesu powstaje gaz drzewny, który zostaje skierowany do dolnej części kotła ( do komory wtórnej) i spalony w formie płomienia gazowego.

Kocioł dwupaliwowy pozwala na ogrzewanie budynku zarówno polanami drewna kawałkowego, jak i pelletem drzewnym. Jest to możliwe, bo tego typu kocioł ma dwie oddzielne komory spalania, gdzie w jednej pali się drewnem, a w w drugim pelletem. W czasie spalania drewna palnik peletowy jest wyłączony. Jeżeli polana drewna się spalą, a jest potrzeba dalszego ogrzewania budynku, to automatycznie uruchamiany jest proces palenia pelletu.
Wybierając piec zgazowujący drewno, należy pamiętać, iż nie jest to kocioł na pellet czy ekogroszek. W kotle dwupaliwowym zgazowującym drewno można palić tylko drewnem ( i pelletem oczywiście).

Jakie są zalety kotła zgazowującego drewno?
Taka metoda spalania drewna pozwala bardzo efektywnie wykorzystać drewno jako paliwa. Inne atuty kotła zgazowującego drewno to niski koszt ogrzewania oraz przyjazny środowisku proces spalania. Kocioł zgazowujący drewno jest najbardziej ekologicznym urządzeniem pośród pieców na opał dostępnych na rynku. Wszystko dzięki paliwu, jakim jest sezonowe drewno.

Kocioł zgazowujący drewno ma sporo innych zalet. Znakomicie ogrzewa cały budynek i, co jest bardzo istotne, użytkownik może dzięki niemu sporo zaoszczędzić. Kocioł tego typu charakteryzuje się wysoką energetyczną efektywnością.
Tego rodzaju kocioł może się poszczycić wysoką sprawnością, sięgającą nawet 90 %. Sprawność kotła należy do najistotniejszych parametrów urządzeń grzewczych. Wartość ta (czyli sprawność) podawana jest w procentach i oznacza stosunek mocy, którą otrzymujemy z danego urządzenia do mocy włożonej w to urządzenie. W przypadku kotła zgazowującego drewno i pellet mocą będzie oczywiście drewno lub pellet.

Mankamenty kotła zgazowującego
Jednak kocioł zgazowujący drewno ma również kilka mankamentów, o których należy pamiętać. Takiego rodzaju kocioł wymaga codziennej obsługi, co dla wielu użytkowników bywa kłopotliwe. O ile kocioł na pellet z podajnikiem jest prosty i bezproblemowy w obsłudze, to z kotłem zgazowującym drewno jest inaczej.
Do tego dochodzi kwestia ceny. Mniejsze kotły zgazowujące drewno, o niższej mocy nominalnej można kupić za cenę około 5000 zł. Duży kocioł o mocy nominalnej do 80 kW to wydatek od 12 tys. zł w górę. Dla porównania, za dobry kocioł na ekogroszek i pellet 5 klasy trzeba średnio zapłacić od 8 do 10 tysięcy złotych.

Podsumowanie
Jak widać kocioł zgazowujący drewno ma liczne zalety, ale jego cena jest wysoka. Przed ewentualnym zakupem warto na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zobacz inne artykuły