27.03.23

Konserwacja pieca na pellet

Piece na pellet cieszą się rosnącą popularnością. Z danych sprzedaży wynika, że są one jednym z najchętniej wybieranych urządzeń do palenia biomasy. Warto zatem wiedzieć jak je odpowiednio konserwować, żeby służyły jak najdłużej!

Z grubsza można powiedzieć, że minimum raz w tygodni należy sprawdzić stan pieca. Oczywiście najlepiej to robić co 3-4 dni, ale tygodniowy przegląd jest też wystarczający. Systematykę konserwacji możemy podzielić na:

  1. czyszczenie co tydzień
  2. czyszczenie co miesiąc
  3. czyszczenie po zakończeniu sezonu grzewczego.

Konserwacja co tydzień

Raz w tygodniu należy:

  • sprawdzić stan płomienia
  • sprawdzić, czy na ruszcie palnika nie pojawiają się spieki w nadmiernej ilości. Jeżeli tak, to trzeba je usunąć
  • wyczyścić ściany wewnętrzne kotła
  • usunąć popiół.

Konserwacja raz w miesiącu

Przynajmniej raz w miesiącu dobrze jest:

  • sprawdzić, ile jest zanieczyszczeń w palniku
  • zobaczyć czy w koszu, ślimaku podajnika lub rurze podającej nie zgromadziły się jakieś odpady
  • ocenić drożność otworów nadmuchowych rusztu
  • zobaczyć, czy fotokomórka w komorze spalania nie jest zabrudzona.

Konserwacja po zakończeniu sezonu grzewczego

Przegląd pieca na wiosnę jest bardzo ważny. Przez ostatnie, zimowe miesiące kocioł pracował bardzo intensywnie, dlatego ważne jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy są w dobrej kondycji. Poza tym taką konserwację zdecydowanie lepieje wykonać na wiosnę niż tuż przed kolejnym sezonem grzewczym. Bo wtedy zostaje czas na ewentualne naprawy i wymiany elementów pieca. A lepiej to robić na spokojnie, a nie „za pięć dwunasta”.
Żeby dokonać konserwacji pieca po zakończonym sezonie grzewczym należy:

  • zdemontować palnik kotła na pellet
  • zdemontować ruszt
  • następnie sprawdzić drożność otworów napowietrzających.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, to trzeba oczyścić je ze zgromadzonych spieków. A z korpusu palnika trzeba usunąć nawarstwiony popiół.

Sprawdzić stan zasobnika

Żeby zachować piec w dobrej formie trzeba sprawdzić stan zasobnika na pellet oraz mechanizmu podającego pellet na palnik.
W tym celu trzeba sprawdzić jak wygląda końcówka ślimaka podającego pellet – czy nie jest przypadkiem uszkodzona. Jeżeli nie jest, to wystarczy oczyścić rurę ślimaka podajnika. Jeżeli jest jakieś uszkodzenia – należy wezwać serwis naprawczy.

Dodatkowo warto obłożyć zespół łożyskowy odpowiednim smarem.

Co jeszcze trzeba sprawdzić?

Oprócz tych czynności, trzeba sprawdzić następujące elementy pieca na pellet:

  • sznur na drzwiczkach kotła i pokrywach kosza – w jakim jest stanie?
  • zaczep w drzwiczkach kotła powinien być odpowiednio wyregulowany. Można to zrobić poluzowując jego śruby, następnie dokonać korekty regulacji i następnie ponownie przykręcić śruby mocujące

Po dłuższej eksploatacji pieca na pellet może się pojawić zjawisko dymienia z drzwiczek. Ma to związek ze zużyciem sznura uszczelniającego. Co trzeba wtedy zrobić? Uregulować położenie zawiasów czy zaczepu uchwytu zaciskowego, ewentualnie wymienić sznury uszczelniające na nowe. Te czynności powinny doszczelnić drzwiczki.

Podsumowanie

Jak widać jest tego trochę, ale dokładna konserwacja pozwoli na wydajną pracę pieca a także zapewni bezpieczny i ogrzany dom w kolejnym sezonie zimowym.

Zobacz inne artykuły