30.05.23

Klasy pelletu- co oznaczają?

Paliwo złej jakości nie ogrzeje odpowiednio domu, a także może się przyczynić do awarii pieca. Dlatego warto wiedzieć jakiej jakości pellet kupujemy. Pomagają w tym tzw. klasy pelletu.

Jakość pelletu to podstawa

Wysoka jakość pelletu jest podstawą do osiągnięcia optymalnego ogrzewania. Konsument powinien móc wybrać najlepszy pellet do specyfiki swojego domu. Jego metrażu i rozkładu. Powinien móc wybrać pellet najlepiej pasujący do domowej instalacji.

Nieprzemyślany, błędny wybór paliwa może doprowadzić do spadku wydajności, ale również zakłócić proces spalania, skomplikować konserwację urządzenia, a nawet być przyczyną jego awarii. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych pieców stosowanych w budynkach mieszkalnych, ponieważ są one mniej odporne na złej jakości paliwo niż kotły o większej wydajności stosowane w budynkach przemysłowych.

Różna jakość pelletu

A pellet jest różnej jakości. Zależy to od tego z jakiego materiału powstaje, a także od sposobu produkcji. Dlatego tak ważne jest klasyfikowanie pelletu. To pozwala zidentyfikować pellet dobrej jakości oraz wskazać to paliwo, które cechuje się mniejszą wydajnością.

System Enplus

Powszechnie uznanym systemem certyfikacji pelletu jest Enplus, który działa od 2010 roku.
Został on opracowany przez organizację: European Pellet Associations (Europejskie Stowarzyszenie Pelletu). System ten określa wymagania dla pelletów drzewnych do celów grzewczych.
W ramach ENplus można uzyskać certyfikat w klasie A1, A2, B. System ten został zbudowany w oparciu o standard ISO 17225-2. Certyfikat ten jest wyrazem oceny, co do materiałów, z którego powstaje pellet,procesu produkcji, jak i łańcucha dostaw.

Klasy pelletu

Klasa A1 – ta kategoria przyznawana jest pelletowi najwyższej jakości. Tego rodzaju pellet jest przeznaczony do stosowania w kotłach i piecach ogrzewających gospodarstwa domowe. Spalanie tego rodzaju pelletu – pelletu A1 – charakteryzuje się niską ilością azotu, niewielką dawką powstającego popiołu oraz wysokimi parametrami spalania. Żeby uzyskać pellet A1 trzeba wykorzystać do jego produkcji drewno okrągłe oraz niezanieczyszczone chemicznie odpady przemysłu przetwarzającego drewno.

Klasa A2 – taką certyfikację otrzymuje zazwyczaj pellet wykorzystywany do ogrzewania dużych pomieszczeń czy zakładów. Od klasy A1 tego rodzaju pellet różni się większą ilość powstającego z jego spalania popiołu i azotu. Wytwarzać go można z całych drzew bez gałęzi, drewna okrągłego, niezanieczyszczonych chemicznie odpadów z przemysłu drzewnego i odpadów z tartaków.

Klasa B – jest to pellet najgorszej jakości. Pellet w tej klasie jest zazwyczaj wytwarzany z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego. Warunkiem jest, że surowiec nie zawiera metali ciężkich i związków chlorowcoorganicznych w ilościach większych od tych występujących pierwotnie w materiale. Pellet klasy B jest produkowany z zanieczyszczonych chemicznie odpadów przemysłu drzewnego oraz z niezanieczyszczonego chemicznie drewna poużytkowego. Używa się drewna z lasów, plantacji i z pozostałych surowców drzewnych z lasu.

Zobacz inne artykuły