Czym jest siarka?
To pierwiastek mineralny powszechnie występujący na świecie. Siarka jest również jednym z elementów węgla. Każdy węgiel formuje się w odmiennych, specyficznych warunkach środowiskowych, ciśnieniowych i temperaturowych. W otoczeniu różnych składników mineralnych. Od tego zależy jak wiele zawiera w sobie siarki.
Zawartość siarki całkowitej w węglu waha się od 0,3% do około 5% mas. I nie zależy od typu węgla. Węgle, które zawierają siarkę w ilości poniżej 1% zaliczane są do węgli niskozasiarczonych, a węgle o podwyższonej zawartości siarki to te, które zawierają siarkę w ilości ponad 1,5%.
Siarka organiczna i nieorganiczna
Siarka w węglu występuje w postaci nieorganicznej i organicznej. Siarka organiczna jest chemicznie związana z substancją węglową. Natomiast siarka nieorganiczna może wypełniać komórki mikroskładników węgla. W jakie postaci? To mogą to być cienkie naskorupienia lub warstewki występujące na płaszczyznach spękań węgla. Mogą być również w innych formach i kształtach. Mogą być w wymiarach od kilku mikronów do kilku lub kilkunastu centymetrów. Siarka nieorganiczna może również występować w formie samodzielnego ziarna lub kryształów różnej wielkości.
Co powoduje siarka w węglu?
Palenie węgla z dużą zawartością siarki powoduje wytwarzanie dwutlenku siarki, który jest bardzo szkodliwy dla ludzi, zwierząt i całego otoczenia W jaki sposób? Dwutlenek siarki wytwarza się jako gęsty, intensywny dym o nieprzyjemnym zapachu, który drażni oczy i gardła. Jego wdychanie ma fatalny wpływ na układ oddechowy ludzi i zwierząt. Szkodzi również roślinom. Generalnie dwutlenek siarki jest niezwykle nieprzyjazny dla środowiska.
Pozostała część tego pierwiastka wytrąca się w postać siarczanów zawartych w popiele, który również nie jest obojętny dla środowiska.
Duża siarki – kiepski węgiel
Wysoki poziom zawartości siarki źle świadczy o jakości węgla. Dlatego, jeżeli w opisie producenta zawartość siarki przekracza 1,5 % konsumentowi powinna zapalić się czerwona lampka alarmowa.
To oznacza, że jakość węgla jest niska, a więc jego spalanie będzie bardzo nieefektywne.
Siarka i ekogroszek
Ekogroszek jest surowcem bardziej ekologicznym niż tradycyjny węgiel. Ale i tu również należy zwracać uwagę na zawartość siarki. Zawartość siarki w ekogroszku wysokiej jakości nie powinna przekraczać 2%. A najlepszym wyborem będzie jednak produkt zawierający maksymalnie 1% siarki. Warto na to patrzeć, ponieważ ( tak jak w przypadku węgla) jest to czynnik odpowiadający za wydajność paliwa. A nadmierna ilość siarki w ekogroszku w połączeniu z nadmiarem wilgoci prowadzi również do problemów z pracą kotła.
Dlatego zawsze warto kupować ekogroszek z wiarygodnego źródła. Z dobrego sklepu lub od sprawdzonego producenta. Warto również dokładnie czytać informacje odnośnie składu kupowanego surowca. A producent ma obowiązek taką informację konsumentowi udostępnić.