24.02.22

Jakie są gatunki węgla?

Węgiel kamienny od lat jest głównym paliwem opałowym w domu wielu Polaków. Dzieje się tak, ponieważ to jedno z najtańszych paliw na rynku. Jest kilka gatunków węgla. Warto poznać ich właściwości, żeby wybrać najlepszy dla swoich potrzeb.

Podstawowe rodzaje węgla
Węgiel kamienny to, obok węgla brunatnego, jeden z dwóch podstawowych rodzajów węgla. Jest powszechnie używany do ogrzewania, ma czarny kolor i twardą strukturę.
Zawartość czystego węgla w węglu kamiennym wynosi ok. 75-90%. Dzięki temu jest bardziej kaloryczny niż brunatny.

Typ węgla
Węgiel można podzielić ze względu na typy. Każdy typ węgla charakteryzuje się sobie właściwą zdolnością do spiekania, zawartością elementów lotnych w paliwie oraz wytwarzanym ciepłem spalania. Do użytku domowego stosuje się węgiel typu od 31 do 33.

Typ 31 – płomienny (20-26 MJ/kg)
Spala się łatwo i czysto. Ze względu na sposób i czas spalania, często jest określany mianem papierowego. Ma matowy, czarny kolor i łatwo się kruszy.

Typ 32 – gazowo-płomienny (26-29 MJ/kg)

Spala się charakterystycznym pomarańczowym płomieniem z czarnymi końcówkami. Świetnie sprawdza się w domowych kotłach.

Typ 33 – gazowo-mocarny (29-31 MJ/kg)

Spala się ciemnopomarańczowym, kopcącym płomieniem. Podczas spalania wydziela dużo smolistych gazów. Pozostawia koks, który długo się spala. Wyglądem przypomina smołę.

Klasa węgla
Klasę węgla wyznacza wartość opałowa (ilość wygenerowanego w drodze spalania ciepła, wyrażanego w MJ/kg), zawartość popiołu i zawartość siarki. Największe znaczenie ma wartość opałowa. Wartość opałowa dla poszczególnych rodzajów węgla wynosi:
-17-19 MJ/kg – węgiel niskokaloryczny,
-20-25 MJ/kg – węgiel średniokaloryczny,
-25-30MJ/kg – węgiel wysokokaloryczny.

Rodzaje węgla ze względu na sortyment
Jeżeli mówimy o sortymencie węgla, bierzemy pod uwagę wielkość ziaren surowca. Wyróżnia się cztery grupy sortymentów.

Grube
Ziarno ma co najmniej 25 mm. Do tej grupy należą takie odmiany, jak: orzech węgiel, kostka i kęsy. Orzech węgiel wyróżnia wysoka kaloryczność i długi czas spalania.

Średnie
W tej odmianie wielkość ziarna waha się od 5 do 30 mm. Do tej grupy należy grysik i groszek, w tym również popularny ekogroszek.

Miałowe
Miał to najgorszy rodzaj węgla. Jego ziarno nie przekracza 6 mm.
Inne
Tu znajduje się węgiel o wielkości ziarna do 1 mm, czyli pył i muł.

Ekogroszek
Obecnie, najpopularniejszym gatunkiem węgla jest na opał ekogroszek, którego wielkość ziarna oscyluje od 5 do 25 mm. Ekogroszek ma bardzo niską zawartość siarki, popiołu i wysoką wartością opałową.

Swój przedrostek eko, ten gatunek węgla zawdzięcza przede wszystkim niskiej zawartości siarki, dzięki czemu podczas spalania generuje się dużo mniej niż w innych rodzajach węgla szkodliwego dwutlenku węgla.

Przeciwieństwem ekogroszku jest miał. Charakteryzuje się on bardzo małą frakcją, a podczas spalania produkuje najwięcej substancji smolistych, które zatruwają środowisko.

Ekogroszek – jak kupić?
Ekogroszek jest paliwem powszechnie dostępnym. Zarówno w sprzedaży tradycyjnej, jak i internetowej. Warto jednak kupować go u certyfikowanego dostawcy.

Zobacz inne artykuły