01.07.21

Jakie rozwiązania stosować przy ogrzewaniu dużych powierzchni?

Przy konieczności ogrzewania dużych powierzchni warto zainwestować w kocioł grzewczy, którego eksploatacja będzie jak najbardziej ekonomiczna i wydajna. Najważniejszym parametrem jest moc pieca. Aby system grzewczy był efektywny, moc kotła powinna być dostosowana do powierzchni i jej bilansu cieplnego.

 

Ogrzewanie za pomocą ekogroszku. 

W ogrzewaniu bardzo ważna jest kwestia jakości paliwa, zwłaszcza przy ogrzewaniu dużych powierzchni, gdzie zapotrzebowanie na paliwo jest duże. Zaletą używania jako paliwa ekogroszku jest w pełni zautomatyzowany proces ogrzewania domu. Atutem posiadania automatycznego kotła na ekogroszek jest brak konieczności częstego odwiedzania kotłowni w celu uzupełnienia zbiornika i łatwość w nabyciu produktu. Składy opału oferują ekogroszek z dostawą zapakowany w foliowe worki łatwe w magazynowaniu. Naszym zadaniem pozostaje jedynie międzysezonowe czyszczenie pieca, oraz dbanie o to, aby regularnie dorzucać opał do automatycznego podajnika. Zakupy przez internet to kupowanie kota w worku? Nie zawsze! Internetowe sklepy z opałem zmuszone są dbać o jakość sprzedawanego węgla, która potwierdzona jest świadectwem jakości. Deklarowane na stronie internetowej parametry ekogroszku nie powinny odbiegać w rzeczywistości od normy. Dlatego też powinien zastanowić nas fakt, gdzie skład opału oferuje świetnej jakości węgiel w niskiej cenie.

Ekogroszek najbardziej ekonomiczny?

Przy ciągłych podwyżkach cen faktycznie ekogroszek jest jednym z tańszych paliw, biorąc pod uwagę gaz, czy olej opałowy. Dlaczego ekogroszek jest bardziej opłacalny, skoro ceny węgla brunatnego i kamiennego są niższe? Ponieważ należy brać pod uwagę sprawność spalania ekogroszku i niskoemisyjne kotły w których jest spalany, przez co ekogroszku zużywa się mniej. Oczywiście pod warunkiem, że jest on dobrej jakości!

Jakościowe paliwo to produkt wysokokaloryczny i niespiekalny, który pozwoli nam uzyskać maksymalną ilość ciepła. Produkowany jest co prawda z węgla kamiennego, jednakże przechodzi szereg udoskonaleń, aby stać się opałem typu ekogroszek. Jest surowcem łatwo dostępnym i bardziej przyjaznym środowisku niż tradycyjny węgiel, dlatego też zyskał swoją popularność. Dobry opał nie zawiera kamienia, jego wartość opałowa ma powyżej 24 MJ/kg – najbardziej polecane są te wysokoenergetyczne, powyżej 26 MJ/kg. Zawartość siarki powinna być jak najmniejsza, ponieważ paliwo z dużą zawartością siarki w połączeniu ze zbyt dużą wilgotnością powoduje korozję elementów kotła.

Wybierając kocioł do większych powierzchni grzewczych nie warto oszczędzać, ponieważ piec o zbyt małej mocy będzie niewydajny, przez co może mieć problem z dogrzewaniem pomieszczeń. Duże powierzchnie – dobrze docieplone będą wymagały montażu pieca o mocy 30-40 kW, jeżeli metraż budynku przekracza 300 m2 warto pomyśleć o jeszcze mocniejszym kotle, nawet o mocy 40 kW. Warto przed zakupem pieca zamówić audyt energetyczny budynku. Uzyskamy wtedy dokładne wyliczenia dotyczące zapotrzebowania budynku na ciepło.

Nagrzewnica powietrza – jako źródło energii cieplnej.

To nowoczesne rozwiązanie w spalaniu paliw stałych. Nagrzewnica z palnikiem wielopaliwowym cechuje się wysoką sprawnością, niskimi kosztami użytkowania, bezpieczną eksploatacją oraz zautomatyzowaną pracą. Polecane się przy ogrzewaniu hal produkcyjnych, serwisów samochodowych, budynków rolniczych, oraz innych gdzie szacuje się duże straty ciepła. Urządzenie o mocy 35 kW jest w stanie ogrzać nawet bardzo duże przestrzenie, ale na rynku dostępne są również modele mocniejsze. Zasada działania nagrzewnic jest podobna jak w przypadku kotłów automatycznych, Tutaj też urządzenie wyposażone jest w palenisko retorowe, a paliwo dawkowane jest za pomocą podajnika ślimakowego. Podczas spalania paliwa wytwarzana jest energia cieplna, następnie gorące powietrze aktywowane jest dzięki wentylatorowi. Ciepło rozprowadzane jest za pomocą specjalnej instalacji lub jest bezpośrednio oddawane z pomieszczenia.

Pomieszczenia w których montowane są nagrzewnice powinny być wentylowane oraz wyposażone w czujniki czadu.

Zobacz inne artykuły