Co to jest etykieta?
Za etykietę rozumie się metkę, znak firmowy, znak handlowy, ilustrację lub inny opis pisany, drukowany, tłoczony, odbity lub w inny sposób naniesiony na opakowanie (naklejka) lub pojemnik z produktem.
Oczywiście, etykieta jest kluczowym elementem każdego towaru sprzedawanego w opakowaniu. Etykieta powinna zawierać informacje o podstawowych właściwościach towaru:
- nazwę
- przeznaczenie
- zastosowanie
- warunki magazynowania
- warunki użytkowania.
Brak etykiety towaru powinien być wyraźnym sygnałem, że coś może być z jakością danego produktu nie w porządku.
Przepisy ogólne
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca który wprowadza towar do obrotu na terytorium Polski musi zamieścić na opakowaniu, etykiecie, w instrukcji lub dostarczyć w inny zwyczajowo przyjęty sposób pisemne informacje w języku polskim, które:
– określają firmę producenta i jego adres, a także państwo siedziby wytwórcy, jeżeli ma on siedzibę poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym
– umożliwiają identyfikację towaru, chyba że przeznaczenie towaru jest oczywiste (na przykład owoce).
Czym skutkuje nieczytanie etykiety?
Nigdy dość podkreślenia, jak ważne jest sprawdzanie jakości kupowanego pelletu. I nie kupowanie byle czego. Pellet niskiej jakości, z dużą zawartością składników chemicznych, może skutkować szybszą korozją elementów kotła i kominka. Kiepski może powodować powstawanie ubytków, dziur i odkształceń, co może skutkować koniecznością kosztownej wymiany kotła.
Oprócz tego emitowane są zanieczyszczenia do atmosfery, co oczywiście źle wpływa na środowisko. Warto o tym wszystkim pamiętać i mieć przekonanie, ze weryfikacja pelletu to nie nadgorliwość, a po prostu troska o własne urządzenia grzewcze, własne finanse, a w szerszym kontekście o środowisko.