21.02.23

Jaki pellet lepiej wybrać – z drzewa liściastego czy iglastego?

Pellet to opał powstający z naturalnych materiałów. Jest paliwem ekologicznym i wydajnym. Najczęściej pellet produkowany jest z drewna. Z jakiego rodzaju drzewa pellet będzie wydajniejszy – z iglastego czy liściastego?

Produkcja pelletu
Materiały, których używa się do produkcji pelletu są oczyszczane, rozdrabniane, suszone i poddawane prasowaniu. Po tych operacjach powstaje ekologiczny granulat znany jako pellet.

Rodzaje pelletu
Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje sprzedawanego pelletu:

pellet drzewny – powstały z odpadów drzewnych, np. trocin
pellet agro – otrzymujemy go z resztek rolniczych , np. z siana, słomy itp.
pellet z łuski słonecznika.

Najpopularniejszy rodzaj pelletu to ten powstający z odpadów drzewnych. Powstaje zatem pytanie: z jakiego rodzaju drzewa – iglastego czy liściastego – kupować pellet? Który jest wydajniejszy?

Pellet iglasty czy liściasty?
Tu, najważniejszym kryterium pozostaje kaloryczność opału. Pod tym względem, trochę lepiej prezentuje się pellet iglasty. Drewno nieprzetworzone pochodzące z drzewa liściastego jest zazwyczaj wydajniejsze od iglastego. Jednak inaczej jest w przypadku pelletu.
Podczas produkcji pelletu mają miejsce procesy prasowania i granulacji, które sprawiają, że drewno zmienia swoją gęstość. A to decyduje o wartości energetycznej opału. Dzięki obróbce drewna pellety z drzewa iglastego i liściastego mają podobną wartość opałową, jednak żywica zawarta w drewnie iglastym sprawia, że staje się ono wydajniejsze.
Dodatkowo, dzięki żywicy, pellet iglasty będzie się też lepiej rozpalał. Pellet iglasty posiada jaśniejszy kolor i zdecydowanie odróżnia się od pelletu agro czy pelletu wzbogaconego szkodliwymi dodatkami.

Uwaga na pellet niskiej jakości!
Warto jednak zaznaczyć, ze oba, omawiane rodzaje pelletu są dobrym, ekologicznym paliwem. Zdecydowanie warto kupować oba. Należy jednak uważać na pellet wątpliwego pochodzenia, pochodzący z odpadów po meblach, często oferowany przez nierzetelnych sprzedawców,. Niestety zdarza się, że do pelletu dodawane są odpady, sztuczne elementy z resztkami lakierów czy farb. Tego typu pellet kusi atrakcyjną ceną. Jednak nie warto dać się zwieść.
Spalanie takiego pelletu powoduje korozję elementów pieców i kominów. Dlatego zawsze trzeba kupować pellet wysokiej jakości u wiarygodnego, cieszącego się dobrymi opiniami sprzedawcy.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania pelletu?
Podczas zakupu pelletu trzeba zwrócić uwagę czy posiada on certyfikat Enplus. Jest on gwarancją, że do wyprodukowania tego określonego pelletu wykorzystano wyłącznie drewno. A w jego składzie nie ma żadnych dodatków i elementów sztucznych. To ważne dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia oraz prawidłowego działania pieca na pellet. Warto również się upewnić, że pellet nie zawiera zanieczyszczeń naturalnych w postaci krzemionki (tzw. „piachu”).

Wybierając pellet powinniśmy brać pod uwagę również:

  • rodzaj ogrzewanego budynku
  • jego powierzchnię
  • posiadany model kotła na pellet.

Podsumowanie
Najważniejszym kryterium wyboru pelletu nie musi być to, czy pochodzi on z drzewa iglastego czy liściastego. Najważniejsze jest, żeby był on wysokiej jakości i nie zawierał żadnych sztucznych dodatków.

Zobacz inne artykuły