14.07.22

Jak zadbać o piec po sezonie grzewczym?

Banalnym stwierdzeniem jest, że trzeba dbać o piec grzewczy. Regularnie czyścić, wybierać popiół i sprawdzać jego stan techniczny. Dzięki temu dłużej nam posłuży. Jednak przynajmniej raz w roku należy zrobić generalne porządki w piecu. Kiedy? Najlepiej tuż po zakończeniu sezonu grzewczego!

Generalne czyszczenie na wiosnę
Późną wiosną, w okolicach kwietnia/maja temperatury idą mocno w górę i można wtedy wygaszać piec grzewczy. To jest również znakomity moment, aby przeprowadzić konserwację i generalne czyszczenie urządzenia po sezonie grzewczym. Jest to niezbędna czynność, ponieważ we wnętrzu pieca gromadzą się przez zimę różne pyły, sadza i popiół.

To pozwoli:

  • znacząco wydłużyć żywotność pieca i jego wydajność
  • zapewnić jego efektywną pracę w kolejnym sezonie grzewczym
  • uniknąć niepożądanych awarii podczas zimowej eksploatacji.

Ponieważ, jak pokazują statystyki większość awarii systemu grzewczego nie jest spowodowanych słabą jakością urządzenia, lecz głównie niewłaściwym użytkowaniem i brakiem konserwacji. Dlatego zadbanie i odpowiednie czyszczenia pieca jest sprawą kluczową dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Narzędzia do czyszczenia
Zanim rozpocznie się czyszczenie pieca warto wyposażyć się w:

  • pogrzebacz
  • szczotkę drucianą
  • szczotki na długim i krótkim trzonku
  • szufelkę
  • wycior.

Oprócz tego, dla własnego komfortu i zdrowia dobrze jest założyć maseczkę higieniczną zasłaniającą usta i nos.

Czyszczenie – krok po kroku

Komin
Czyszczenie należy rozpocząć od komina, gdyż podczas tej czynności zaległa tam sadza może przedostać się do kotła.

Komora spalania
Następnie należy usunąć pozostałości paliwa z komory spalania oraz z popielnika, jak również pozbyć się resztek popiołu.

Wymiennik ciepła
Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie wymiennika ciepła i przewodów ogrzewających wodę i odprowadzających spaliny.

Wnętrze pieca
Wnętrza pieca najlepiej wyczyścić drucianą szczotką. Obudowę pieca można umyć detergentami. Przed użyciem detergentów należy sprawdzić, czy rzeczywiście można nimi czyścić tą akurat powierzchnię.

Pojemniki na paliwo
Następne w kolejce do wyczyszczenia są, pełne pyłów, podajniki i pojemniki na paliwo. Później trzeba rozebrać i ponownie złożyć ruszt palnika. Koniecznie trzeba sprawdzić jego szczelność.

Mechanizm dostarczania paliwa
Do zadań z kategorii „must do it” podczas czyszczenia pieca należy konserwacja mechanizmu dostarczenia paliwa. Żeby go wyczyścić można użyć szczotki lub odkurzacza.

„Ślimak”
Podobnie jest ze „ślimakiem” podającym paliwo. Podczas czyszczenia należy całkowicie wyciągnąć go z rury podajnika i skrupulatnie wyczyścić. W przypadku pieców z podajnikiem nie wolno zapomnieć o wyczyszczeniu korpusu, podajnika oraz zasobnika.

Wentylator
Wentylator należy czyścić za pomocą sprężonego powietrza lub pędzla. Dzięki temu ograniczy się zużycie napędu wentylatora.

Szczelność przewodów
Następnie warto sprawdzić szczelność przewodów łączących piec z kominem.

Oczywiście czyszczenie kolejnych elementów pieca, to również dobra okazja, żeby ocenić ich stan techniczny. Czy są na odpowiednim poziomie czy może wymagają naprawy? A może trzeba niektóre z nich wymienić?

Podsumowanie
Z pewnością nie można sobie odpuścić wiosennego czyszczenia pieca grzewczego. To pozwoli przygotować go na sezon zimowy, ale również stwierdzić ewentualne usterki czy najpilniejsze naprawy. A ponieważ zrobi się to na wiosnę będzie jeszcze dużo czasu, żeby usunąć lub naprawić ewentualne problemy związane z piecem.

Zobacz inne artykuły