Kiedy zakupiony ekogroszek trafi już do Ciebie, koniecznie sprawdź czy jest suchy. Nie wystarczy tylko zerknąć na wierzchnia warstwę opału. Z wierzchu może być suchy, ale głębiej już nie. Trzeba to dokładnie sprawdzić.
Jak poznać nadmiernie zawilgocony ekogroszek?
Nadmiernie zawilgotniały ekogroszek można rozpoznać gołym okiem. Jest połyskliwy i ma mocny czarny kolor. Ekogorszek zdatny do palenia powinien mieć kolor ciemnoszary. Natomiast zbyt wysuszony ekogroszek ma barwę jasnoszarą.
Gdy zdarzy się już tak, że ekogroszek będzie wilgotny, to należy go wysuszyć. Jak to zrobić? Samo otwarcie worka, w którym jest opał może nie wystarczyć. Trzeba niestety trochę się natrudzić.
Jak suszyć ekogroszek?
Po prostu, po otwarciu worka, należy, małym partiami, przenosić ekogroszek w cieplejszą lokalizację. Trzeba pamiętać, że pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane i otworzyć okna. Należy rozłożyć suszony ekogroszek, tak aby nie tworzyć stosu. Wilgotny opał trzeba ułożyć na płaskiej, suchej powierzchni i jak najczęściej przerzucać, tak, aby wysuszyć również te partie opału, które znajdują się pod spodem. Taką operację należy powtarzać przez kilka dni, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
Czego nie należy robić podczas suszenia ekogroszku?
Pomijamy takie oczywistości jak zostawianie ekogroszku na zewnątrz, podczas złej pogody tj. deszcz, burza czy śnieg. Z pewnością warto zwrócić uwagę, żeby suszyć ekogroszek małymi partiami. Wtedy łatwiej i szybciej to zrobić. Złe, błędne suszenie ekogroszku może doprowadzić do tego, że część paliwa przepadnie bezpowrotnie, bo nie będzie się nadawała do palenia. Źle wysuszony ekogroszek traci również na masie, co oczywiście powoduje, że trzeba użyć go więcej by uzyskać odpowiednią temperaturę w budynku.
Warto pamiętać, że ekogroszek nie powinien być całkowicie suchy. Niewielka ilość wody zawarta w ekogroszku ułatwia jego proces spalania. Natomiast wilgotność ekogroszku nie powinna przekroczyć 12%.
Co może spowodować mokry ekogroszek?
Palenie mokrym ekogroszkiem może skutkować:
- poważnym uszkodzeniem pieca ( zwłaszcza metalowych elementów, które mogą ulec korozji)
- nadmiernym zużyciem – energia wynikająca ze spalania zostanie zużytkowana do odparowania nadmiaru wody z ekogroszku, zamiast być przeznaczona na ogrzewania budynku
- stratami ekonomicznymi – trzeba będzie spalać większą ilości opału niż jest to wymagane.
Kupować opał u renomowanych sprzedawców
Dlatego też warto posłuchać ekspertów i kupować ekogroszek latem albo późną wiosną. Raz, że mamy większą szansę, że opał będzie suchy, dwa, że nie zabraknie nam promieni słońca, które będą mogły ewentualnie osuszyć zawilgocony ekogroszek.
Żeby nie narażać się na kupno złej jakości ekogroszku, najlepiej kupować go u renomowanego sprzedawcy/producenta i w zamkniętych workach. Na worku zawsze powinna być umieszczona informacja, odnośnie parametrów surowca.