27.07.23

Co to jest hydrożel ogrodniczy?

Zastosowanie hydrożelu ogrodniczego przy uprawie roślin, krzewów, trawników czy roślin doniczkowych pozwoli dobrze im się rozwijać, nie więdnąć, a ogrodnikowi zaoszczędzić znaczne ilości wody, bo po prostu można zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Ogród, rośliny, trawnik – jak o nie dbać skutecznie?

Ogrody, donice miejskie czy szkółki leśne mają ten sam problem. W jaki, najbardziej optymalny, sposób dostarczyć wodę roślinom i sadzonkom. Jeżeli teren, na którym rozwijają się rośliny jest duży, to podlewanie oznacza znaczne koszty zużycia wody i mnóstwo pracy. Niestety, obecnie w dobie kryzysu klimatycznego i rosnących temperatur poleganie tylko na opadach deszczów może być bardzo zawodne. Zwłaszcza, że duże opady nie zawsze gwarantują roślinom dostęp do wilgoci, a to z tego powodu, że jej nadmiar szybko trafia do głębszych warstw gleby. Rośliny i sadzonki mogą być narażone na susze i nie przetrwać tego.

Żeby rozwiązać te problemy wystarczy sięgnąć po hydrożel. Ma on niezwykle pozytywne zastosowanie w ogrodnictwie. Zresztą wśród miłośników działek i ogrodów już od dawna cieszy się wielkim uznaniem. Superabsorbent to produkt, która potrafi zmagazynować wodę w ziemi i następnie oddać ją otoczeniu czyli roślinom.

Hydrożel ogrodniczy – wiele nazw, pozytywny wpływ na ogród i rośliny

Polimery, superabsorbent, agrożel czyli po prostu hydrożel to znakomita pomoc dla ogrodnictwa. Wystarczy go wymieszać z glebą, aby zapewnić rozwój systemu korzeniowego. Granulat hydrożelu może wchłonąć więcej wody niż wskazuje na to jego objętość.

Rodzaje hydrożelu

Rodzaje hydrożeli ze względu na ziarnistość:

  • granulat  – hydrożel świetny dla nowych zasadzeń oraz dla już istniejących
  • pył –  doskonały do transportu roślin w odkrytym systemem korzeniowym.

Czym jest hydrożel w kontekście składu chemicznego?

Ze względu na skład chemiczny hydrożele dzielą się na:

  • poliakrylany potasu lub sodu – są to hydrożele, które oddają wodę roślinom, stymulują rozwój systemu korzeniowego
  • polisacharydy, pochodne węglowodorów – mają zdolność pochłaniania wody, ale nie zwracają jej otoczeniu. Tego typu hydrożele są przeznaczone do sektora przemysłowego, a nie ogrodniczego.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?

Do nowych nasadzeń najlepszy będzie czysty hydrożel w formie granulatu. Łączy się suchą ziemię z hydrożelem w proporcjach 1/3 ziemi do 2/3 ziemi z hydrożelem. Mieszanką ziemi z hydrożelem zasypuje się korzenie rośliny, potem podlewa i uzupełnia się pozostałą częścią gleby. Należy pamiętać o tym, aby w trakcie sadzenia hydrożel nie był zlokalizowany bezpośrednio nad korzeniami rośliny. Bo jeżeli tak będzie, to może całkowicie odciąć dopływ wody do rośliny.

Korzyści ze stosowania hydrożelu w ogrodzie

Stosowanie hydrożelu ogrodniczego to znakomity pomysł, bo przekłada się to na poprawę wielu elementów. Np.:

  • zapobiega usychaniu i więdnięciu
  • można rzadziej podlewać ogród
  • roślina lepiej rośnie i nie potrzebuje dużych ilości wody
  • system korzeniowy roślin otrzymuje niezbędne składniki odżywcze
  • oszczędza się czas, wodę i pieniądze
  • wilgoć nie przenika do głębszych warstw ziemi ((gdzie zazwyczaj nie jest ona dostępna dla korzeni)
  • zatrzymywanie niektórych substancji (na przykład kationów), które nie są wymywane do głębokich warstw gleby i dzięki temu nie zanieczyszczają wód gruntowych.

Czy hydrożel ogrodniczy jest bezpieczny?

Wiele osób wzdraga się przed stosowaniem jakichkolwiek preparatów przy uprawie roślin jadalnych. Jednak pragniemy Was uspokoić – hydrożel to produkt w pełni bezpieczny, nie zawierający absolutnie żadnych trujących elementów. Do gleby oddaje wyłącznie wcześniej zaabsorbowaną wodę, razem ze składnikami odżywczymi. Nie przemyca do gleby, czy do roślin żadnych innych substancji czy produktów. Nie ma żadnej karencji od momentu zastosowania hydrożelu do spożywania roślin, dla których został zastosowany.

Proces oddawania wody może być powtarzany

Hydrożele przez długi czas nie tracą swoich właściwości absorbujących wodę. Pobierając i oddając wodę oraz składnik odżywcze – w taki sposób hydrożel może działać wiele lat, bo cykl wchłaniania i oddawania wody może być wielokrotnie powtarzany.

Zobacz inne artykuły