20.10.22

Jak sprawdzić czy kupiony pellet jest wysokiej jakości?

Kupując pellet, chcielibyśmy mieć pewność, że jest on wysokiej jakości. Jak to sprawdzić?

Jaką specyfikę ma wysokiej jakości pellet?
Wysokiej jakości pellet można rozpoznać po kilku rzeczach. Dobrej jakości pellet wyróżnia się gładką powierzchnią i granulkami o tej samej wielkości. Jego barwa powinna być podobna do czystego drewna. Tego typu pellet tonie, gdy wrzuci się go do wody. A po jego spaleniu zostaje niewielka ilość popiołu.

Są jednak rzeczy, które trudno sprawdzić ma pierwszy rzut oka. Np. dobry pellet nie zawiera sztucznych dodatków, a zawartość wody nie przekracza 12%. Dobry pellet nie powinien również nadmiernie pylić.

Podstawowe normy jakościowe
Jeżeli chcemy się przekonać o jakości wybranego przez nas pelletu, to warto w pierwszej kolejności sprawdź, czy spełnia on podstawowe normy jakościowe. Należą do nich następujące parametry:

  • średnica – od 6 do 8 mm;
  • gęstość – od 600 do 750 kg/m3;
  • kaloryczność – minimum 16,5%;
  • wartość opałowa – minimum 4,6 kWh/kg;
  • wilgotność – mniejsza niż 10%;
  • zawartość popiołu – mniejsza niż 0,7%;
  • zawartość dodatków – mniejsza niż 2%, a najlepiej, jeśli w ogóle ich nie zawiera.

Każdy producent pelletu powinien klientowi przekazać informacje na temat tych parametrów, a ich porównanie z normami jest pierwszym i najbardziej istotnym etapem wyboru opału.

Zapach
Najlepiej „czuć” dobry pellet podczas jego spalania. Kiedy się go pali czuje się zapach palonego drewna. Gdy pojawiają się inne zapachy,, to może być znak, że w jego zawartości znajdują się elementy niepożądane, np. lakiery lub farby.

Test wody
Pellet, który nie ma w sobie sztucznych dodatków rozpada się pod wpływem wody. Żeby to sprawdzić, można zrobić test wody. Umieszcza się pellet w naczyniu wypełnionym wodą i czeka się kilka minut. Jeżeli pellet rozpadnie się, oznacza to że nie zawiera sztucznych elementów.

Kolor
Pellet powinie mieć jednolity kolor drewna. Odcień oczywiście zależy od tego z jakiego gatunku drewna jest zrobiony oraz czy została z niego usunięta kora czy nie. Warto również sprawdzić zawartość drobin – nie powinny one znajdować się w pellecie, a jeśli już są, nie powinny być w kolorze innym niż odcień drewna. Jasny pellet to często pellet, który powstał z drzew iglastych, natomiast ciemny z dębu bądź buku.

Ciężar
Ciężar pelletu zależy od siły, z jaką pellet był sprasowany. Wysokiej jakości pellet charakteryzuje się ciężarem 0,6-0,7 kg/litr.

Można to sprawdzić w następujący sposób:

1) Naczynie lub pojemnik o pojemności 1 litra umieszcza się na wadze kuchennej i notuje jego wagę.
2) Naczynie napełnia się wodą i notuje jego wagę.
3) Różnica między tymi wartościami to ciężar wody.
4) Następnie pojemnik trzeba osuszyć i wypełnić pelletem.
5) Wagę pelletu obliczymy odejmując zapisaną wcześniej wagę pustego naczynia od wagi naczynia wypełnionego pelletem.

Na podstawie uzyskanych wyników można obliczyć ciężar właściwy pelletu, który jest ilorazem różnicy pomiędzy wagą naczynia wypełnionego pelletem a wagą pustego pojemnika oraz różnicy pomiędzy wagą naczynia wypełnionego wodą i wagą pustego naczynia.

Podsumowanie
Dzięki tym kilku czynnościom, możemy się przekonać, czy kupiliśmy dobrej jakości pellet. Warto je wykonać i mieć pewność dobrego zakupu.

Zobacz inne artykuły