29.03.23

Jak pozbyć się spieków w piecu na ekogroszek?

Tzw. spieki negatywnie wpływają na piec grzewczy. Ich nadmierne ilości mogą go nawet uszkodzić. Jak się pozbyć spieków?

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego musi zdecydować jak będzie go ogrzewał. Jednym z najpopularniejszych opałów jest ekogroszek. Jest to stosunkowo niedrogie paliwo powstające z węgla kamiennego lub brunatnego, które charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i dużą kalorycznością.

Ekogroszek ma również swoje proekologiczne walory. Jest opałem zdecydowanie mniej szkodliwym niż tradycyjny węgiel. Jednak bywa, że skutkiem ubocznym palenia ekogroszkiem jest powstawanie tzw. spieków.

Czym są spieki?

Spieki to po prostu niedopalone kawałki danego opału.
Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje spieków:

  • koksowe, czyli niedopalone kawałki węgla. Występują one najczęściej na skutek stosowania paliwa o wysokim stopniu spiekalności,
  • żużlowe, które tworzą się z popiołu i powstają w wyniku nieprawidłowego ustawienia parametrów pieca.

Warto podkreślić, że drugi rodzaj spieków jest znacznie bardziej uciążliwy do usunięcia i szkodliwy dla pieca. Popiół zamienia się w twarde fragmenty, które bardzo trudno usunąć.

Obydwa rodzaje spieków powstają wtedy, gdy w piecu jest zbyt wysoka temperatura.

Jak unikać spieków? Wskaźnik RI

Żeby w piecu na ekogroszek nie pojawiały się spieki warto zwracać uwagę na właściwości, jakie ma spalany ekogroszek. W tym celu trzeba spojrzeć na wskaźnik RI. Jest on odnotowany na opakowaniu ekogroszku. Im wartość wskaźnika RI jest wyższa, tym więcej spieków będzie powstawać podczas procesu spalania. Najlepszy jest taki opał, którego wskaźnik RI oscyluje w przedziale 0-10.

Inne właściwości ekogroszku

Oczywiście nie tylko wskaźnik RI decyduje o wysokiej ( lub nie) jakości kupowanego ekogroszku. Warto też patrzeć na inne wskaźniki kupowanego paliwa. Ekogroszek powinien odznaczać się odpowiednio niską wilgotnością, właściwą grubością ziarna, niedużym natężeniem siarki oraz wysoką kalorycznością. Ta ostatnia właściwość decyduje o tym, czym dom jest odpowiednio ogrzany czy nie.

Właściwe ustawienia pieca na ekogroszek

Żeby uniknąć spieków, oprócz jakości paliwa, trzeba również prawidłowo ustawić piec. To ważne, ponieważ powstawanie spieków może wynikać z:

  • zbyt niskiego ustawienia deflektora
  • błędnie ustawionego nadmuchu
  • złej konfiguracji czasu podawania paliwa.

Deflektor to zazwyczaj żeliwny element pieca. Służy do rozbijania i mieszania strumienia płonących gazów. Deflektor jest zawieszony kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów nad palnikiem kotła, tak aby płomień ze spalanego paliwa musiał go opływać zanim trafi do wymiennika ciepła.

Zbyt duża siła nadmuchu w połączeniu z ustawionym zbyt nisko nad paleniskiem deflektorem, powoduje większą temperaturę, która skutkuje szybszym spalaniem opału i powstawaniem dużej ilości popiołu.

Częstotliwość podawaniu opału powinna wynosić 5 sekund. Zwiększenie częstotliwości podawania w istotnym stopniu zmieni stosunek przerwy do podawania, tym samym wzrośnie zużycie opału. Im częściej kocioł pobiera ekogroszek, tym zwiększa się moc kotła, ale też spalanie ekogroszku.

Podsumowanie

Zatem spieki i związane z nim problemy, są zależne od jakości opału ale również od prawidłowej pracy kotła.

Zobacz inne artykuły