21.02.23

Jak najlepiej korzystać z pieca z podajnikiem?

Piec z podajnikiem jest obecnie najchętniej wybierany przez konsumentów. Warto wiedzieć jak najefektywniej z niego korzystać.

Piec z podajnikiem – charakterystyka
Piec z podajnikiem to najnowocześniejszy rodzaj pieca dostępny na rynku. Jest najbardziej ekologiczny i przeznaczony do spalania ekogroszku i pelletu. Wyposażony jest w podajnik. Podajnik może być zewnętrzny, montowany obok pieca albo też może być integralną częścią pieca. Cechą charakterystyczną tego rodzaju pieców jest prostota obsługi. W zależności od pogody i temperatury, opał dosypywany jest raz na kilka lub kilkanaście dni.

Jakie są podajniki?
Podajnik będący częścią pieca jest w pełni automatyczny i może być tłokowy lub ślimakowy. Ten ostatni ma lepszą opinię wśród użytkowników. Jest trwalszy i rzadziej się psuje. Piece z podajnikiem ślimakowym automatyzują ogrzewanie na tak wysokim poziomie, że po dosypaniu opału i zaprogramowaniu urządzenia, można przez kilka dni nie schodzić do kotłowni. Podczas pracy pieca sterowany elektronicznie dozownik sam dostarcza odpowiednią ilość opału na ruszt. Dzięki temu, że są zautomatyzowane, piece z podajnikiem pobierają dokładnie tyle opału, ile potrzeba do uzyskanie wymaganej temperatury.

Najważniejsze elementy pieca z podajnikiem
Do najważniejszych elementów pieca z podajnikiem należą:
– sterownik pieca, który odpowiada za sterowanie temperaturą i innymi regulatorami pieca
– palniki, które pozwalają na spalanie paliwa.

Najważniejsze funkcje
Do najważniejszych, wymagających ustawienia, funkcji pieca z podajnikiem należą: czas przerwy podawania opału, czas podawania paliwa i moc nadmuchu.

Ustawienie czasu przerwy podawania opału
To jedno z fundamentalnych ustawień pieca z podajnikiem. I od niego warto zacząć regulację kotła.

Od przerw w podawaniu opału zależy ile ekogroszku spali się w piecu. Regulacja przerwy podawania paliwa nie jest trudna. Przerwę w podawaniu należy ustawić standardowo na około 40 sekund. Ale można to obserwować i korygować według naszych potrzeb.

Czas podawania paliwa
To jedna z regulacji, która w istotny sposób wpływa na wydajność pieca. To ustawienie decyduje o tym, ile zostanie zużytego ekogroszku. Zwiększanie częstotliwość podawania opału, powoduje, że piec zaczyna szybciej pracować i wzrasta jego siła. Fabryczne ustawienia pieca z podajnikiem określa czas podawania opału na 5 sekund. To najbezpieczniejsza opcja, ale oczywiście można ją zmienić wedle własnych potrzeb.

Moc nadmuchu
To kolejny, bardzo ważny parametr ustawienia pieca na ekogroszek. Zbyt mała moc nadmuchu spowoduje ograniczenie ilości tlenu, co będzie skutkowało tym, że utrudni pełne spalenie opału. Nieduża moc nadmuchu ( przy wysokim czasie podawania opału) może powodować przysypywanie niedopalonego opału. Skrajnym i wielce niepożądanym tego efektem może być wygaszenie paleniska.
Natomiast zbyt duża moc nadmuchu może spowodować zwiększenie zużycie paliwa oraz sprawić, że ciepło będzie „uciekało” do komina dymowego. Niepoprawne ustawienie nadmuchu może w konsekwencji doprowadzić do powstawania spieków.

Podsumowania
Obsługa pieca z podajnikiem jest prosta i komfortowa. Można jej się szybko nauczyć. Warto to zrobić, żeby jak najwydajniej korzystać z urządzenia.

Zobacz inne artykuły