18.04.23

Jak dostosować moc kotła do powierzchni grzania?

Żeby wydajnie ogrzewać dom nie wystarczy mieć opał wysokiej jakości i znakomity kocioł grzewczy. Ten ostatni trzeba jeszcze odpowiednio dostosować do ogrzewanej powierzchni. Jak to zrobić?

Moc kotła

Moc kotła powszechnie liczy się w kilowatach (KW). Na rynku są kotły grzewcze o bardzo różnej mocy. Są takie, które mają ledwie kilka kW, ale są również takie, która mają moc ponad 40 kW.

Oczywiście należy pamiętać, że deklarowana przez producenta moc kotła to moc maksymalna, którą urządzenie może uzyskać, kiedy wszystko pracuje na 100 % możliwości, a w kotle pali się opał o takich parametrach energetycznych, jakie producent zapisał w dokumentacji technicznej kotła.

Nowe i stare budynki – różne potrzeby co do mocy kotła

W nowych budynkach projektanci zamieszczają informację o tym , jaka powinna być moc urządzenia grzewczego. Jednak odnośnie starszych budynków, tu często potrzebną moc grzewczą należy obliczyć sobie samu ( lub za pomocą fachowców).

Obecnie większość nowych budynków jednorodzinnych ma powierzchnię oscylującą między 140 – 200 m2 i są wykonane w technologii gwarantującej wysoką termoizolacyjność. W takich przypadkach w zupełności wystarczy piec o mocy 10-15 kW. Będzie nie tylko ekonomiczny w użytkowaniu, ale również ergonomiczny, łatwo będzie można go wpasować nawet do małej kotłowni.

Jak obliczyć potrzebną moc kotła?

Dobór kotła powinien odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło. Trzeba właściwie obliczyć moc grzewczą urządzenia. Użytkownicy mogą to zrobić samodzielnie, gdyż nie wymaga to jakiejś specjalistycznej wiedzy. Żeby takie obliczenie przeprowadzić, trzeba mieć następujące informacje: powierzchnia ogrzewanego domu, wysokość jego pomieszczeń oraz tzw. wskaźnik powierzchniowy. Podaje się go w watach na m3. I wynosi on 40 W/m3 w przypadku budynków nowych, o dobrym stopniu izolacji. A dla starszych budynków, nie posiadających termoizolacji wskaźnik powierzchniowy wynosi 60 w/m3.

Jeżeli są dostępne te wszystkie dane, to trzeba je podstawić do wzoru: Moc kotła = Powierzchnia (m2) x Wysokość pomieszczeń (m) x Wskaźnik powierzchniowy (40 lub 60 W).

Co jeszcze jest ważne?

Warto również, chcąc obliczyć optymalną moc kotła dla nieruchomości prócz metrażu i wskaźnika powierzchniowego wziąć pod uwagę panujące warunki pogodowe. Choćby to, że długie i mroźne zimy należą już do przeszłości.

Jakie są najczęstsze błędy użytkowników?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie kotła grzewczego jest wybór modelu o mocy grzewczej nieodpowiedniej dla powierzchni domu. Zazwyczaj chodzi o tzw. „przewymiarowanie”, czyli kupno i montaż kotła znacznie większej mocy niż jest potrzeba.

Użytkownicy robią to kierując się prostym przekonaniem, że im więcej (mocy), tym lepiej. Błąd! A reperkusje związane z „przemiarowaniem” mogą być spore. Oczywiście te najbardziej oczywiste ( i najbardziej bolesne) wiążą się z kosztami ogrzewania. Piec o zbyt wielkie mocy w stosunku do potrzeb, chcąc osiągnąć pełną sprawność konstrukcyjną zużywa znacznie więcej opału.

Podsumowanie

Warto starannie dobrać moc kotła do ogrzewanej powierzchni, bo dzięki temu można m. in. sporo zaoszczędzić.

Zobacz inne artykuły