18.06.21

Jak dbać o system ogrzewania w domu?

Po sezonie grzewczym warto zadbać o kondycję naszego kotła, aby zwiększyć jego wydajność, przedłużyć żywotność, a zarazem uniknąć większość awarii. Bardzo często różnego rodzaju usterki wynikają nie tyle z niskiej jakości elementów urządzenia, ale w dużej mierze związane są ze złą eksploatacją pieca. Stosowanie słabej jakości opału, które powodują ciężki do usunięcia osad.

Jak zadbać o system grzewczy?

Po wygaszeniu i wyłączeniu pieca należy go dokładnie wyczyścić i przygotować przed kolejnym sezonem grzewczym. Zacząć powinniśmy od wybrania pozostałego popiołu. Wnętrze pieca najwygodniej czyścić za pomocą drucianej szczotki lub pogrzebacza. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu kanałów konwekcyjnych i otworów rozprowadzających powietrze. Następnym krokiem jest poddanie konserwacji pojemnika na paliwo, oraz podajnika – tutaj przy okazji można ocenić w jakim jest stanie, czy na przykład nie uległ korozji. Do czyszczenia wirnika wentylatora użyć możemy odkurzacza, pędzla lub sprężonego powietrza. Po zakończeniu czyszczenia kotła należy zamknąć uprzednio otworzone pokrywy otworów wyczystnych i przepustnicę spalin.

Czy jakość opału ma wpływ na żywotność naszego pieca?

Aby dbać o piec należy wybierać opał dobrej jakości, w przypadku ekogroszku musi być odsiarczony o wilgotności maksymalnie10 %. Wybiegająca ponad normę wysoka wilgotność będzie skracała żywotność naszego pieca. Zawilgocony ekogroszek i występująca w nim siarka, podczas spalania powoduje korozję pieca, a powstała rdza może nawet uniemożliwić systemowi kotła przedostanie się opału do zasobnika i tym samym zaburzyć rytm pracy. W konsekwencji czego, istnieje ryzyko doprowadzenia do pożaru. Dlatego, nawet jeśli zakupiony ekogroszek okaże się mokry, należy go podsuszyć przed zasypaniem do kotła.

Zbyt duża wilgotność pelletu jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ opał dobrej jakości pod wpływem dużej ilości wody po prostu się rozpada. Niskiej jakości pellet wytwarza duże ilości popiołu, który często się spieka, co w konsekwencji doprowadzić może do zapychania palnika.

Powierzchnia odbiegającego od normy pelletu jest spękana, a zapach podczas spalania znacznie odbiega od zapachu palonego drewna. Kolor pelletu powinien być jednolity, bez drobin różniących się od koloru drewna.

Ekogroszek czy pellet?

Podczas podejmowania decyzji, co lepsze pellet czy ekogroszek, warto wziąć pod uwagę dostępność i cenę produktów, oraz to jaki wpływ na środowisko mają. Kolejną ważną kwestią jest czystość przechowywania opału. Pellet jest paliwem czystym w eksploatacji, wytwarza mniej popiołu i nie generuje pyłu tworzącego osad, a jedynie śladowe ilości kurzu drzewnego.

Ekogroszek wygrywa z pelletem pod względem kosztów jakie poniesiemy przez sezon grzewczy, mianowicie ogrzewanie domu ekogroszkiem jest tańsze. W sklepach można nabyć workowany ekogroszek z darmową dostawą, który jest wygodny w magazynowaniu oraz eksploatacji, a zastosowana w workach perforacja skutecznie odprowadza wilgoć i zachowuje parametry ekogroszku.

Każdy rodzaj opału ma swoje plusy i minusy. Ekogroszek cenimy z racji jego wysokiej kaloryczności, przez co jest bardziej wydajny. Pellet to paliwo w pełni ekologiczne i czyste w użyciu. Składować powinniśmy go w suchym pomieszczeniu, aby nie wchłaniał wilgoci.

Ekogroszek kupiony w sezonie wiosenno-letnim, nawet mokry – wyschnie do sezonu grzewczego.

Dla osób, które nie mogą zdecydować się czym będą ogrzewać dom i takich, które nie chcą nabywać kotła wyłącznie na jeden rodzaj opału, dostępne są uniwersalne warianty takie jak piec na ekogroszek i pellet. Dzięki możliwości zastosowania zamiennie ekogroszku z pelletem zyskujemy bezpieczeństwo ciągłości dostaw w przypadku problemów z dostępem do dobrej jakości opału. Kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyższe możemy stosować wysokokaloryczny ekogroszek, natomiast latem pellet.

Zobacz inne artykuły