31.07.23

Jak dawkować hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel może być z powodzeniem stosowany przy uprawie roślin. Dzięki niemu mają one stały dostęp do wody. Oczywiście trzeba nauczyć się jego dawkowania. Bo zbyt dużo zastosowanych polimerów może być szkodliwe.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?

Superabsorbent możemy stosować zarówno w ogrodzie, szkółce leśnej oraz w domu do roślin doniczkowych, rosnących w skrzynkach na balkonie czy na tarasie. To, w jakich dawkach „podawać” hydrożel roślinom – tego typu informacje zawsze podane są na opakowaniu. Najczęściej, na jeden litr gleby stosuje się między 2 a 10 gram hydrożelu ogrodowego.

Hydrożel stosowany do roślin doniczkowych wymaga, żeby tak go wymieszać z ziemią, aby znalazł się na dnie doniczki. Zazwyczaj wtedy trzeba ponownie posadzić roślinę doniczkową. Stosowanie hydrożelu do roślin już posadzonych jest trudne w praktyce, ale oczywiście możliwe. Trzeba wykonać specjalne otwory w podłożu, w ziemi i przez nie aplikować hydrożel. Oczywiście, trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić korzeni roślin.

Najczęściej do roślin doniczkowych czy uprawianych w skrzynkach używa się 1-3 g hydrożelu na 1 litr gleby. Przy wspomaganiu krzewów i drzew 10-60g/roślinę, a do trawników i innych upraw 20-40 g/m2.

W jakich glebach najlepiej się sprawdzi działanie hydrożelu?

To jak hydrożel działa zależy od dwóch rzeczy:

  • rodzaju gleby
  • uprawianej rośliny.

Gleby o dużej zwięzłości nie potrzebują dużej dawki hydrożelu. Gleby lekkie wymagają tego hydrożelu nieco więcej. Właśnie w tych ostatnich, w glebach lekkich i przepuszczalnych hydrożel sprawdza się najlepiej. Warto pamiętać, że nie używa się hydrożelu na terenach podmokłych, wilgotnych i ciężkich. Również dla gleb próchniczych nie jest on wskazany.

Kiedy zastosowanie hydrożelu będzie najlepsze?

Najlepiej jest stosować hydrożel w momencie sadzenia roślin, czy to roślin ogrodowych czy kwiatów balkonowych. Granulki hydrożelu należy umieścić w ziemi na głębokości około 20 centymetrów, blisko systemu korzeniowego rośliny. Nie należy umieszczać hydrożelu na powierzchni ziemi ani również zbyt płytko. Nie w każdym przypadku rośliny wymagają hydrożelu jako ochrony przed suszą. Nie korzysta się z superabsorbentu przy uprawie sukulentów i kaktusów. Tym roślinom akurat nadmierna wilgoć szkodzi.

Hydrożel trzeba odpowiednio nawadniać

Hydrożel, żeby działał zgodnie z oczekiwaniem musi być odpowiednio nawodniony. Po prostu na starcie musi on wchłonąć odpowiednią ilość wody w glebie, żeby za jakiś czas móc ją oddać roślinom. Zatem, po włożeniu go do gleby, należy ją obficie podlać. Intensywne podlewanie powinno być kontynuowane przez kilka dni. Dzięki temu hydrożel zaabsorbuje wodę.

Oczywiście każdy hydrożel ma inną możliwość wchłaniania wody. Dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas zakupu. Chłonność jest zapisana zazwyczaj na opakowaniu. Zbyt duża ilość hydrożelu może utrudnić korzeniom roślin wzrost i ograniczyć dopływ powietrza. Chłonność przeciętnego hydrożelu wynosi od 200 do 600 g/g. Superabsorbenty o największych parametrach mogą zaabsorbować nawet 980 ml.

Jak przechowywać hydrożel?

Hydrożel wymaga odpowiedniego przechowywania. Produkt nie może być narażony na działanie wilgoci, gdyż wtedy może stracić swoje właściwości. Dlatego należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. I naturalnie w suchym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Zalety stosowania hydrożelu są liczne. Przede wszystkim chroni on rośliny przed brakiem wody. Jednak warto odpowiednio go dawkować, żeby nie zatrzymać wzrostu i rozwoju roślin.

 

 

 

 

 

 

Zobacz inne artykuły