21.01.23

Jak chronić się przed kupnem opału złej jakości?

Na jakie parametry opału trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem? Co decyduje o tym, ze paliwo jest dobrej jakości? Sprawdźcie nasze podpowiedzi!

Obecnie, popyt na opał wszelaki wielokrotnie przewyższa jego podaż. To oznacza, że zniecierpliwiony bezowocnymi poszukiwaniami klient może kupić pierwszy lepszy opał, który będzie tylko dostępny. Popełni jednak błąd, bo opał złej jakości nie tylko nie ogrzeje mu domu, ale może również zniszczyć piec. Dlatego, mimo trudnej sytuacji na rynku lepiej nie kupować kota w worku i dokładnie sprawdzić kupowany opał.

Kolor i struktura

Te dwa elementy opału są widoczne na pierwszy rzut oka i łatwe do oceny. Węgiel o niskiej kaloryczności jest zazwyczaj szaro-czarny. Ma warstwową budowę i łatwo się kruszy. Natomiast węgiel dobrej jakości ma kolor smoliście czarny i jest wręcz błyszczący. Do tego jest twardy. Trudno go skruszyć. Może wręcz sprawiać wrażenie, ze to kamień, a nie węgiel.

Żadnych białych pasków

W bryłach opału nie może być żadnych białych pasków. Jeżeli są, oznacza to, że w opale jest przerost kamienia. To bardziej kamień niż opał. A palić czymś takim oznacza spore kłopoty. Przede wszystkim grozi to uszkodzeniem pieca.

Wilgotność

Duża część opuszczającego kopalnie węgla jest mokra. To skutek płukania go w płuczkach kopalnianych. Wilgotność węgla to rzecz powszechna i całkowicie normalna. Nie powinna jednak przekraczać dopuszczalnych norm.
Poziom wilgoci jest niezwykle ważny. Ma wpływ na jakość spalania czy odbiór ciepła w komorze paleniskowej. Żeby otrzymać optymalna ilość ciepła wilgotność węgla nie powinna przekraczać 12%. Jeżeli przekroczy, może to grozić przykrymi konsekwencjami. Zbyt wilgotny opał opóźnia zapłon węgla, obniża wydajność oraz sprawność kotła, a w skrajnych przypadkach po wstawieniu go do pieca, może z niego ściekać nawet woda. Dlatego kupując opał trzeba zwrócić uwagę na jego wilgotność.

Wartość opałowa

Wartość opałowa to oczywiście kluczowa sprawa. Konieczne trzeba ją sprawdzić przed zakupem opału. Te wartości są oczywiście różne, zależnie od rodzaju i pochodzenia opału. Np. wartość opałowa ekogroszku nie powinna być niższa niż 24 MJ/kg, jeżeli chcemy uzyskać odpowiednią wydajność.

Zawartość popiołu

Im mniej, tym lepiej. Normy dotyczące zawartości popiołu w węglu i ekogroszku są określane w Polsce przez Ministerstwo Klimatu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, opały te nie powinny mieć więcej popiołu w składzie niż 12%.

Spiekalność

Spiekalność ma olbrzymie znaczeniu podczas spalania. Im jest niższa, tym ekogroszek jest lepszej jakości. Dlaczego? Ponieważ spiekalność oznacza zdolność danego opału do tworzenia spieków, czyli elementów, których nie można spalić.

Granulacja

Granulacja węgla i ekogroszku ( można się spotkać również z nazwą uziarnienie) odnosi się do wielkości opału. Średnica ziaren poszczególnych typów paliw powinna mieścić się w określonym zakresie, a tylko niewielki procent opału może być w postaci drobniejszej lub grubszej.
Według ustalonych standardów pojedynczy ekogroszek powinien mieć od 5 do 25 milimetrów. Jest to o tyle istotne, że zbyt duże ekogroszki mogą być sporym zagrożeniem dla funkcjonowania pieca, w którym się je pali.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele czynników, które pozwalają ocenić jakość kupowanego opału. Warto je sprawdzać przed zakupem paliwa. Nawet obecnie, gdy sytuacja na rynku jest tak trudna.

Zobacz inne artykuły