10.10.22

Ile potrzeba ekogroszku na dobę?

Ile powinno się zużywać ekogroszku na dobę? Odpowiedź na to pytanie musi uwzględniać kilka czynników, które postaramy się tu przeanalizować.

Chcąc prawidłowo oszacować dobowe zapotrzebowanie na ekogroszek trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

Izolacja cieplna budynku
Inne zużycie opału będzie generował stary budynek, a inne nowoczesny. Te ostatnie są często wyposażone w wiele energooszczędnych elementów. Natomiast im starsze domy, tym z tym gorzej. Dla domów z lat 80-tych XX wieku zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi nawet 120-200 W/m2. W nowoczesnym budownictwie, o wysokim standardzie zapotrzebowanie spada do 60-90 W/m2

Powierzchnia domu
Metraż powierzchni do ogrzania, to jeden z kluczowych parametrów. Przy mniejszym metrażu można kupić tańszy piec o mniejszej moc. Bardzo istotne jest właściwie policzenie powierzchni do ogrzania. Nie można zapominać o skosach czy klatka schodowych. Żeby to dobrze policzyć, trzeba brać pod uwagę całkowitą powierzchnię budynku, również z pomieszczeniami nieogrzewanymi jak spiżarnia czy garaż.

Moc pieca
Źle wybrany piec może generować duże koszty. Dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad mocą, którą powinien mieć piec. Powinna ona pasować do ogrzewanej powierzchni oraz zapotrzebowania cieplnego. Obecnie problemem jest raczej kupowanie pieca o zbyt dużej mocy w stosunku do potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że poziom izolacji i materiałów budowlanych w nowych budynkach sprawia, że nawet duże domy w okresie zimowym potrzebują mniej energii niż starsze budynki.

Komu w jakie temperaturze jest ciepło?
Każdy z nas ma swoje preferencje odnośnie tego, jak temperatura powinna panować w mieszkaniu. Dla jednego idealna temperatura to np. 25 stopni Celsjusza. Dla drugiego to zdecydowanie zbyt ciepło i spokojnie wystarczy mu 19 stopni. Poczucie, że temperatura jest „w sam raz” zależy od wieku domowników, ich stanu zdrowia, pory roku itp.
Są jednak pewne normy, które są warte poznania i które dobrze wpływają na zdrowie. W pokojach, w których się śpi najlepiej utrzymywać temperaturę na poziomie 17-19 stopni Celsjusza. Podobne widełki warto stosować również w kuchni, gdzie dodatkowo ciepło generuje gotowanie posiłków. W pokojach dziennych temperatura powinna oscylować w okolicach 20-22 stopni, natomiast w łazience są to widełki 22-24 stopnie Celsjusza.

Jakość ekogroszku
Na zużycie opału wielki wpływ ma jego jakość. Wiadomo, im opał gorszej jakości, tym więcej go potrzebujemy do ogrzania budynku. Powinniśmy starać się kupować ekogroszek o wysokiej wartości opałowej. Kaloryczność dobrego ekogroszku wynosi 24-26 MJ/kg, a wysokiej jakości ekogroszku sięga i 29 MJ/kg.

Ile potrzeba ekogroszku?
Przyjmijmy, że kupiliśmy ekogroszek o wysokiej kaloryczności i mamy do ogrzania nowy dom, o powierzchni 150 m2 i chcemy go ogrzać do temperatury ok. 21 stopni Celsjusza. Żeby to osiągnąć, to w sezonie grzewczym ( październik – marzec) będziemy potrzebowali około 3-5 ton ekogroszku. Czyli dziennie ok 20-27 kg. Widełki wynikają ze stopnia ocieplenia, rodzaju kotła, upodobań domowników itp.

Podsumowanie
Oczywiście, są to wyliczenia odnoszące się do konkretnego metrażu i stanu budynku. Dlatego każdy z użytkowników ekogroszku musi taką kalkulację przeprowadzić sam. Pamiętając o opisanych parametrach, jednak odnosząc je do własnej sytuacji mieszkaniowej.

Zobacz inne artykuły