30.12.22

Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem?

Ogrzewanie domu ekogroszkiem ciągle jest opłacalne. I to mimo kłopotów z dostępnością opału w ostatnich tygodniach. Jednak ile kosztuje ogrzewanie domu zależy od kilku czynników: wielkości domu, jego ocieplenia czy wreszcie punktu, gdzie zaopatrujemy się w ekogroszek.

Kiedy ogrzewa się dom ekogroszkiem?

Ekogroszkiem zaczyna się palić w piecu, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. A kiedy dokładnie? Nie ma ściśle określonych dat, są wskazówki dotyczące temperatur. Ogólnie zaczyna się grzać wtedy, kiedy robi się nam zimno w domu. Okres grzewczy trwa mniej więcej od 1 października do 31 marca, ale często już we wrześniu, gdy temperatury spadają poniżej 15 stopni, w domach robi się zimno i trzeba uruchomić piec na ekogroszek.

Ile potrzeba ekogroszku do ogrzania domu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od ocieplenia domu. Przyzwoita warstwa izolacji na przykład w postaci styropianu lub wełny mineralnej oraz szczelne okna mogą zdecydowanie zmniejszyć zapotrzebowanie na ekogroszek. Dzięki dobremu ociepleniu domu, wygenerowane ciepło dłużej pozostaje wewnątrz budynku.
Jednak, jeżeli ocieplenie domu kuleje, brakuje izolacji termicznej, a okna nie są szczelne, wtedy trzeba zużyć bardzo dużo opału. Żeby ogrzać źle ocieplony domu można zużyć i dwa razy więcej ekogroszku niż dla ogrzania domu o takim samym metrażu, którego gospodarz zadbał o jego ocieplenie.
Jeżeli jednak nie chcemy wikłać się w zbyt subtelne niuanse możemy przyjąć, że, żeby ogrzać 100 metrowy dom całkowicie pozbawiony ocieplenia będzie potrzeba około 5 ton ekogroszku. W przypadku budynku o takim samym metrażu, ale ze szczelnymi oknami i minimalnym ociepleniem trzeba będzie zużyć około 2,5 tony ekogroszku. Natomiast jeżeli dom posiada niezbędne ocieplenia oraz nowe okna – zapotrzebowanie na ekogroszek będzie wynosić około 1,3 tony.

Ile kosztuje ekogroszek?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny węgla, w tym i ekogroszku niestety bardzo wzrosły. Od zeszłego roku cena tony węgla wzrosła z 800-1000 zł do nawet 3000- 4000 zł.

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej ( to największy w Polsce producent węgla) można kupić różne odmiany ekogroszku. Ceny w grudniu 2022 mieszczą się w widełkach od 1400 do 1800 zł za tonę. Jednak należy pamiętać, że trzeba jeszcze zapłacić za transport tego ekogroszku.

Ekogroszek można również kupić w składach węgla. To około 4 tysięcy punktów sprzedaży w całym kraju. Jednak obecnie ( stan na grudzień 2022 roku) składy węgla sprzedają tylko węgiel importowany. Cena takiego surowca jest dość wysoka, a jakość nie zawsze satysfakcjonująca. Kupujący taki węgiel klienci często narzekają na jego wartości opałowe i dużą kruchliwość. Cena ekogroszku w składach węglowych często przekracza i 4000 zł za tonę tego opału.

Węgiel sprzedają również samorządy. Jest to opał z importu i kosztuje nie więcej 2000 zł za tonę. Do tego należy oczywiście doliczyć jeszcze koszty transportu.

Podsumowanie

Jak widać cena ekogroszku jest zależna od punktu sprzedaży i stopnia ocieplenia domu.

Zobacz inne artykuły