25.05.23

Ile kosztuje montaż pieca na pellet?

Nie ma co ukrywać, zakup i montaż pieca na pellet to poważna inwestycja. Sprawdźmy, ile w przybliżeniu to wszystko kosztuje.

Jak działa piec na pellet?

Piec na pellet jest dalece zautomatyzowanym urządzeniem. Pod tym względem wyróżniają się zwłaszcza kotły z podajnikiem, ponieważ takie kotły na pellet po zasypaniu, mogą samodzielnie funkcjonować nawet przez tydzień.
Tego typu piece na pellet nie wymagają ręcznego podpalania, a czas uruchomienia pieca ustalany jest na sterowniku. Piec na pellet bardzo często wyposażony jest również w system gaszenia płomienia.
Jak widać piec na pellet to bardzo nowoczesne, technologicznie zaawansowane urządzenie. Ale co za tym idzie jego cena też jest odpowiednio wysoka!

Jak wybrać piec na pellet?

Moc grzewcza pieca na pellet drzewny to najważniejszy parametr, jaki należy brać pod uwagę podczas zakupu i montażu pieca. Powinna być ona dopasowana do zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Od czego zależy to zapotrzebowanie?

Od:

  • ogólnej powierzchni domu,
  • technologii, w której został wykonany budynek,
  • wymiaru zastosowanej izolacji,
  • jakości użytych materiałów budowlanych.

Przyjmuje się, że że każdy 1 kW mocy pieca na pellet może ogrzać około 15 m2 domu. Z tego wynika, że dla budynku o powierzchni 150 m2 należy zastosować piec na pellet o mocy 10 kW. Dla pewności, że w domu zawsze jest odpowiednia temperatura, to warto razem z montażem pieca na pellet zainstalować termostat pokojowy w każdym pomieszczeniu.

Ile kosztuje piec na pellet?

Ze względu na swoje walory kotły na pellet cieszą się sporą popularnością i są dostępne w ofercie wielu producentów. Najtańsze piece na ten rodzaj paliwa o mocy 10 kW, czyli modele przeznaczone do ogrzewania domu o powierzchni około 100 m2, kosztują około 8000 – 10000 zł. W takim wachlarzu cenowym można kupić kocioł z podajnikiem oraz regulacją parametrów podawania paliwa.

Od czego zależy cena pieca?

Cena zależy od rodzaju pieca, jego parametrów oraz od wielkości instalacji grzewczej w domu.

Wyposażenie kotłowni na pellet – jaki koszt?

Jednak zakup pieca na pellet to nie wszystko. Trzeba jeszcze zatrudnić fachowca, który dokona jego montażu i uruchomienia. Sam montaż pieca na pellet kosztuje około 2000 – 2500 zł. Jednak do tego, trzeba doliczyć pozostałe, niezbędne elementy kotłowni na pellet. A te niestety nie są tanie. Zależnie od wybranego rodzaju pieca konieczny może okazać się jeszcze zakup:

  • układu dostarczającego paliwo do podajnika – koszt to ok. 4000 – 45000 zł,
  • zasobnika ciepłej wody użytkowej – model o pojemności 150 l kosztuje około 1500 – 2000 zł,
  • pompy obiegowej oraz zasobnika – koszt jednej to około 500 zł.
    Za pierwsze uruchomienia pieca oraz profesjonalną kalibrację trzeba zapłacić od 500 do 600 zł.

Ważne jest również to, na ile przygotowana i w jakim stanie jest domowa kotłownia. Jeżeli pomieszczenie będzie wymagało gruntownej modernizacji, wtedy koszty montażu pieca na pellet jeszcze urośnie.

Podsumowanie

Zatem zakup i montaż pieca na pellet to poważna inwestycja. Jednak te koszty po jakimś czasie się zwracają, ponieważ pellet to w dalszym ciągu jedno z najbardziej ekonomicznych paliw na rynku.

Zobacz inne artykuły